Itt a kánikula, amit vízen a legjobb elviselni. Ehhez nem kell százezerért felfújható SUP-ot venni, ha akad odahaza pár vessző meg egy darab erős vászon. Így készül 100 százalékban műanyagmentes és fenntartható alapanyagokból a cwrwgl!
KÉP: MotherEarthNews
Walesiül cwrwgl, angolul coracle a neve ennek az ősi kis halászcsónaknak, amelyet egy ügyes trükkel fonnak fűzfavesszőkből. A brit szigeteken már a rómaiak uralkodása előtt készítettek ilyeneket, de persze a világ más tájain is ismert az ilyen csónak. Bizonyos, hogy rokonmódszerekkel készítettek halászcsónakot Irakban és Indiában. A coracle első említése is Julius Caesartól származik, aki az i.e. 49-ben az Ibériai-félsziget (mai Spanyolország) területén vezetett hadjáratot, amikor a megáradt folyók elsodorták a fahidakat, ezért a hadoszlopok közötti kommunikáció ellehetetlenült. Az uralkodó megparancsolta, hogy kosárfonáshoz értő emberei készítsenek fűzfavesszőből csónakokat, amelyeket állatbőrökkel borítottak -- ilyen lélekvesztőket látott délnyugat-Angliában. A Caesar pontosan leírta, hogy miképpen kell a csónak vázát vesszőkből és bordának használt erősebb ágakból, deszkából kialakítani. Szakértők szerint egészen biztos, hogy láthatott egy walesi cwrwglt vagy egy ír currach-ot, ami hasonlóan néz ki, csak nem kerek, hanem ovális (illetve lehet hosszúkás alakú is, vékony falécekből összeácsolva), de mind ökörbőrrel volt bevonva.
Így néz ki egy ír currach. KÉP: OurLinenStories
Visszatérve a mi projektünkre, a coracle lényege a lepkesúlya: a kész csónak 15-17 kiló, ennek köszönhetően úgy lebeg a víz színén, mint egy dugó. Ennél fogva kiválóan alkalmas sekély vizekben való lazachorgászatra Wales és Írország sziklás medrű folyóiban. A lazachorgászat úgy folyt, hogy két férfi két csónakkal kiment a vízre, a csónakok között kifeszítettek egy halászhálót, és ha beakadt egy lazac, akkor a közelebbi csónakba berántották.
Az évszázadok során tájegységtől függően többféle változtatást eszközöltek a coracle készítésében. Kőris- vagy fűzfavesszők helyett gondosan megmunkált léceket kezdtek használni, és a csónak peremét is kőrisből készítették, nem pedig a hagyományos mogyoróból vagy fűzfából. A bőrborítást felváltotta a kátránnyal vízállóvá tett flanelszövet. Így a csónak súlya megfeleződött a 30-35 kilós bőrborítású coracle-hoz képest, de a mérete maradt ugyanakkora, mintha egy darab örökbőrből készült volna.
A cwrwgl fonásához legalább 3 méter hosszú és 2,5-3 centiméter átmérőjű, a vastagabbik végén kihegyezett fűzfavesszőkre lesz szükség. Egy nagy csomaglópapírra felrajzolunk egy 100 cm széles, 140 cm hosszú ovális alakzatot, kivágjuk és leterítjük a földre -- ez volna a bevezetőben említett trükk, mert így sokkal egyszerűbb a csónatest kialakítása, felülről lefelé.
Az ovális forma mentén szúrjuk a földbe a vesszőket.
KÉP: MotherEarthNews
Az ovális forma kerülete mentén szabályos közönként leszúrunk 32 fűzfavesszőt a földbe, a kihegyezett végükkel lefelé. Ezután az előzetesen beáztatott, vékony fűzfavesszőkkel elkezdjük befonni a csónak oldalát.
Legfeljebb 5 mm legyen az oldalfonáshoz használt vesszők átmérője.
KÉP: MotherEarthNews
Minél szárazabb vesszőket sikerül gyűjteni, annál feszesebb lesz a csónak borítása, ahogy megszáradnak beáztatás után a vesszők. Az ideális vesszőt hat hónappal a coracle-készítés előtt vágják, és árnyékban szárítják fél évig, majd egy hétig áztatják a csónakfonás előtt.
Így készül a csónak teste. KÉP: MotherEarthNews
A csónak testét úgy készítjük el, hogy a fűzfavesszők szabadon álló végét áthajlítjuk a túloldalra, és beszúrjuk a földbe.
Így rögzítjük a vesszőket. KÉP: MotherEarthNews
Ezután kátrányba áztatott madzaggal átlósan rögzítjük az egymást keresztező vesszőpárokat.
A nyomtatástól lesz alaktartó. KÉP: MotherEarthNews
A csónak keretét érdemes kövekkel legalább egy hétig nyomtatni, hogy maradandó legyen a formája.
A coracle elnyerte végső formáját. KÉP: MotherEarthNews
Utána borítsuk rá a vásznat, és nagy öltésekkel varrjuk a csónak fonott széléhez. A szabadon kilógó vesszőket fűzzük be a meglévők közé, ezzel alkotjuk meg a csónak peremét.
Ha ezzel kész vagyunk, jöhet a víztaszító réteg kialakítása. Ehhez 1,3 liter felforralt lenolajhoz keverjünk 0,6 liter hígítót, 1 liter fára való kültéri zománcfestéket, 60 ml száradásgyorsítót, 3,25 kg szilícium-dioxid-port és 60 ml csónaklakkot (elnézést, angol mértékegységek voltak a Mother Earth News cikkében). Ecsettel jó vastagon kenjük be kívülről a vásznat ezzel a keverékkel, dörzsöljük be a vászonba egy kis darab ronggyal, várjuk meg, amíg megszárad az első réteg, és másnap kenjük át még egyszer. A coracle belső vesszővázát kétszer kenjük át csónaklakkal.
A Coracle Társaság hagyományőrző versenyeket is rendez.
KÉP: CoracleSociety
Végül helyezzük be a csónak középvonalában a 100 cm hosszú, 20 cm széles 2,5 cm vastag fenyőfa ülőlapot, amely egyúttal a keresztirányú merevítést is szolgálja. Ezt a deszkát faszegekkel rögzítsük a bordákhoz. Ez alá T alakban szögeljünk be középre egy kisebb, kb 60 cm hosszú és 5 cm vastag darab deszkát, amely alátámasztja az ülőlapot.
Jól látszik az ülés alá szögelt támasz. KÉP: MotherEarthNews
Már csak egy evező kell, és indulhat a csónakázás! Az evezés technikáját érdemes gyakorolni, mert a kenuknál szokásos oldalevezéstől csak körbe fog forogni a coracle.
Inkább a csónak elejénél próbáljunk meg nyolcasokat leírni a lapáttal, és úgy haladjunk előre. Vagy amerre sikerül...
Források: MotherEarthNews, VisitWales, CoracleSociety, OurLinenStories
365Zö