Minden háztartásban van pár nem használt befőttesüveg. Pedig tele az internet jobbnál jobb újrahasznosítási tippekkel - ezekből szemezgettünk. A tavaszi iskolai szünet alatt meg is valósíthatók!

KÉP: Unsplash
Minden háztartásban van pár nem használt befőttesüveg. Pedig tele az internet jobbnál jobb újrahasznosítási tippekkel - ezekből szemezgettünk. A tavaszi iskolai szünet alatt meg is valósíthatók!
KÉP: Unsplash
Bár sokan örültünk a januári jó időnek, a tavaszra még várni kell. Addig is vigyél egy kis friss zöldet a lakásba, irodába egy minikerttel.
KÉP: Onekingslane
Az alumíniumlétrák korában a jó öreg falétrák már csak kint porosodnak a sufniban - egészen addig, amíg új életet adunk nekik, például az alábbi jópofa és egyszerűen megvalósítható tippekkel.
KÉP: Pinterest
Itt a hideg, muszáj szőnyeget tenni a padlóra, már akinek nincs padlófűtése. Na persze nem mindegy, hogy miből van az a szőnyeg, mert ez befolyásolja az árát, tapintását, komfortosságát, de még azt is, mennyire éghető a kelme. Nézzük a leggyakoribb alapanyagokat!
Gyapjú
Ez a természetes szál a legexluzívabb alapanyag, minden jót el lehet mondani róla: folttaszító, tisztítható, nem okoz allergiás reakciót, ellenáll a penésznek, nem nagyon gyúlékony, antibakteriális és antimikrobiális, strapabíró, a bútorláb nyoma nem marad meg, puha, hangszigetelő, hőmegtartó, környezetbarát, megújuló forrásból származik, nem fakul.
Ennyi jóval sajnos egy kellemetlenség is jár: a gyapjúszőnyeg drága. Némelyik nagyon is. Az olcsóbbak Indiában és Kínában készülnek, de azok minősége a szakértők szerint nem ér fel az ausztrál és új-zélandi gyapjúszőnyegekével. A gyapjúszőnyeg tartósságának köszönhetően nappaliba, hálóba, közlekedőbe való, a rövid szálú változat bírja a taposást.
Pamut
Szintén természetes szál (gyapot), puha, környezetbarát, megújuló forrásból származik, gépben mosható és könnyű tisztítani, kedvező az ára. Viszont közel sem tud annyit, mint a gyapjúszőnyeg, például hamar fakulhat. A pamutszőnyeg nappaliba vagy hálóba észszerű választás.
Juta vagy szizál
Természetes növényi szálak, a belőlük készült szőnyegek strapabíró darabok, texturált felülettel. Tapintásuk sprőd, alacsony komfortérzetet keltenek, viszont környezetbarát, megújuló forrásból származik az alapanyaguk. A száraz szennyeződéseket könnyű kiporszívózni az ilyen szőnyegekből, ám mivel nagy az abszorbeáló képességük, minden folyadékot magukba szívnak, igen, a vörösbort is. Nappaliba jól használhatók olyan bútorokhoz, amelyek mellé illik a karakterességük.
Viszkóz
Növényi cellulózból előállított puha tapintású szál. Mivel selymes felületet ad, szokták gyapjúhoz és pamuthoz keverni, hogy fokozza azok luxus jellegét. Nem túl tartós, minél vékonyabb, annál gyúlékonyabb is, de hálószobákban és keveset használt helyiségekben szép kiegészítő lehet.
Polipropilén
A gyapjú mesterséges helyettesítője, látványra és tapintásra is hasonlít a ahhoz, csak sokkal olcsóbb. Rendkívül tartós, víz- és folttaszító, könnyű tisztítani, háziállatok mellé ideális. Viszont nem környezetbarát, mert kőolaj eredetű a műanyagszál alapanyag, ami gyúlékony is: 150 Celsius-fok feletti hőmérsékleten megolvad. Beltérre és kültérre is ajánlott, bár UV-sugárzás hatására korán elöregedhet, és a hidegállósága is rossz. Vegyszer- és vízálló, elvileg nem oldódik ki belőle káros vegyület.
Nylon (poliamid)
Ez is mesterséges szál, selymes felületű, de nem túl puha szőnyeg szőhető belőle. Víz- és folttaszító, strapabíró, könnyű tisztítani, viszont hamar fakulhat: aki nagyon színes szőnyeget szeretne, inkább más alapanyagot válasszon. A nylonszőnyeg bírja a sok taposást, nappaliba, hálóba, előszobába is tehetjük. Akárcsak a poliamid és a poliészter, ez is éghető, de inkább olvad, mint lángol (az főleg a természetes szálakra jellemző.)
Poliészter
Szintén műanyag (kőolaj) eredetű mesterséges szál, a gyapjú másik helyettesítője. Nem fakul, víz- és folttaszító, könnyű tisztítani. A bútorokkal vigyázzunk: ha sokáig belenyomódik a lábuk a poliészter szőnyegbe, megmarad a helye. A poliészter nem környezetbarát (fosszilis alapú), de mivel strapabíró, jól használható az egész lakásban.
Fontos tanács:
Mivel ma már talán nem is kapható olyan szőnyeg, amit ne kezelnének valamilyen égésgátló vegyülettel, rendkívül fontos, hogy a megvásárolt szőnyeget a csomagolásból kibontva valahol fedett helyen több napig, akár 1-2 hétig szellőztessük. Gyerekszobába semmi esetre se tegyünk vadonatúj szőnyeget, csak miután jól kiszellőzött - még jobb, ha használt, de jó állapotú szőnyeget szerzünk oda, abból remélhetőleg tényleg nem kerül ki semmilyen káros vegyület. Ebből ne csináljunk hiúsági kérdést.
365Zö
A járvány miatt a korábbinál sokkal több időt töltünk otthon, pláne a konyhában. Ha már így alakult, és mivel sok család számára elérhető kedvezményes lakásfelúíjtási hitel, biztos sokan tervezik ennek a helyiségnek a felújítását. Érdemes figyelembe venni néhány gondolatot.
KÉP: Pexels
Hogyan rendezd el a funkciókat?
Rengeteg felesleges talpalástól kímélheted meg magad, ha logikusan rendezed el a konyhádat. A bejáratához közel legyen egy pakolófelület (munkapult, zsúrkocsi vagy asztal), amire érkezéskor leteheted a szatyrodat, hiszen a padlóra mégsem tennéd. Az ételkészítés műveleti sorrendjét figyelembe véve a spájz és a hűtő legyen közel egymáshoz. A hűtő után következzen egy kis pult (legyen hová letenni, amit kiveszel vagy beteszel), utána legyen lehetőség a spájzból vagy hűtőből kivett élelmiszer megtisztítására a mosogatóban. Ezután megint kellene egy kis munkapult a megtisztított alapanyagok felaprításához, majd következhet a tűzhely vagy főzőlap.
Legyen-e konyhasziget?
Amilyen divatos volt pár éve, most már sokan rájöttek, hogy túl sok helyet foglal el, nem mindig praktikus, viszont mindig kerülgetni kell. Ha már ilyesmiben gondolkodsz, vegyél inkább egy nagyméretű gördíthető zsúrkocsit, illetve még jobb, ha egy régi konyhaasztalra görgőket szerelsz, pár polcot becsavarozol a lábaihoz, és kész az újrahasznosított konyhasziget.
Hol legyen a hűtő?
A hűtő legyen a spájz és a mosogató között, de feltétlenül a leghidegebb sarokban, a faltól kb. 10 centiméterre, hogy járni tudjon körülötte a levegő. Sokan a konyha bejáratához teszik a hűtőt, mondván, ott akadályozza legkevésbé a forgalmat az ajtónyitogatás. Ez vagy igaz, vagy nem, viszont ha közel van a nappalihoz a hűtő, akkor fennáll a veszély, hogy folyton ki fogsz járni nassért a reklámszünetekben. Ha pedig a hálószobához van közel, akkor éjjel behallatszódhat oda a hűtő búgása.
Milyen távol legyen a hűtő és a tűzhely?
Az egyik hűtőgyártó a hűtőszekrény és a gáztűzhely között legalább 50 cm távolságot ajánl, érdemes például egy fiókos kisszekrényt közbeiktatni. A villanytűzhely elvileg mehetne közvetlenül a hűtőszekrény mellé, de nyári hőségben ez is túl meleg lehet a hűtőnek. Úgyhogy bármilyen főzőlapod vagy sütőd legyen, minimum fél méter távolságot tarts a hűtőtől, hogy az ne túráztassa magát állandóan, ezzel is pazarolva az áramot -- valamint a hűtő élettartama is rövidülhet.
KÉP: Unsplash
Mit tegyél az ablak alá?
Mivel ez a legvilágosabb része a konyhának, érdemes ide tenni a mosogatót vagy az étkezőasztalt. Meg persze pár növényt is, például fűszereket, erről ide kattintva olvashatsz.
Mennyi munkapult kell?
Amennyi lehetséges! Az ételkészítésen túl ugyanis egy sor napi szinten használt konyhai eszközt tárolunk a pulton, például a kávéfőzőt, kenyérpirítót, grammos mérleget, turmixgépet, szódagépet, mikrót stb. Jó esetben is kell 2-3 méter munkapult, de a 4 méter sem lehet túlzás (60 cm szélességgel számítva). Az ételkészítéshez önmagában legalább 70-90 cm szükséges a kényelmes és biztonságos munka érdekében.
Lehet a mosogatógépet a tűzhely mellé tenni?
Szabadon álló kombitűzhely mellé 5-10 cm távolságot tartva érdemes elhelyezni szabadon álló vagy pult alá beszerelt mosogatógépet. Amennyiben a mosogató és a sütő is pult alá van szerelve, a két berendezés között legyen 50-60 cm távolság (pl. egy fiókos alsószekrény). Érdemes ezt vásárláskor megkérdezni, mert lehetséges, hogy befolyásolja a berendezésre adott garanciát.
KÉP: Unsplash
Miből legyen a konyhaszekrény ajtaja?
Az alsószekrény könnyen tisztítható felületű legyen, mert bizony ételkészítés közben bármi lecsöppehet vagy kifolyhat. A felsőszekrény pedig legyen üvegajtós, hogy tényleg egyetlen pillantással tudni lehessen, hol is van az a piros bögre.
Milyen ajtó legyen a konyhán?
Egy korábbi cikkemben írtam, hogy már az amerikaiak is kezdenek kiszeretni az amerikai konyhából. Ez leginkább csak kisgyerekes szülőknek ideális, akik ételkészítés közben fél szemüket rajta tudják tartani a gyerekeken. Pár év elteltével azonban inkább már nyűg lesz az egybenyitott konyha és nappali, ahol mindig ételszag és edénycsörömpölés van. Ha a konyhád külön helyiség, akkor az ajtaja legyen átlátszó (biztonsági üveg vagy plexi), és lehetőleg nem kilincses, hanem lengőajtó, hogy amikor étellel a kezedben mész az étkező vagy a nappali felé, akkor ne kelljen a kilincs lenyomásval bajlódni.
Lehet a mosogatógépet a hűtő mellé tenni?
Egyesek szerint a túl közel lévő mosogatógép megakadályozhatja a hűtőszekrény kondenzációs folyamatát. Ezt meg kell kérdezni vásárláskor a műszaki áruházban.
Milyen magasan legyen a tűzhely vagy főzőlap feletti páraelszívó?
Az elszívó és a tűzhely távolsága ettól függ, milyen erős az elszívó. Az egyik gyártó villanytűzhelyek esetében 50 centimétert ajánl, gáztűzhelyek esetében 65 centimétert. Nálunk a gáztűzhely feletti elszívó 90 cm magasan van, és még így is optimálisan működik, viszont nem forrósodik fel nagyon. Még valami: amennyiben gáztűzhellyel szeretnél páraelszívót használni, gáztervet kell készíttetni, mert a két berendezés együttes használata depressziós tért alakíthat ki. Ez nem azt jelenti, hogy szomorú lesz a lakás, hanem a levegőutánpótlás csökken. A gázterv határozza meg, milyen szellőzőket, légbevezetőket kell beépíteni.
Mire figyelj a páraelszívó vásárlásakor?
Több fontos dolog van: cserélhető LED-fényforrás legyen a világítás, könnyen, egyszerűen és olcsón tisztítható legyen a szűrő, és hogy ne legyen túl hangos a berendezés működés közben.
Hiver't-Klokner Zsuzsanna
Nem férsz el a konyhában, nem tudsz vendégeket fogadni a nappaliban, több hely kéne a gyerekszobában, ezer éve nem foglalkoztál a hobbiddal, mert nincs hol -- csak néhány panasz azok közül, amelyek aztán elvezetnek addig a gondolatig, hogy nagyobb lakásba kellene költözni. Mivel a jelenlegi ingatlanárak mellett ez kevéssé kivitelezhető, a meglévő lakást kéne felturbózni valamiképpen, hogy jobban kihasználhatóvá váljon. Erre valók a transzformer bútorok. Némelyiket egy ügyes asztalos (plusz ha kell, lakatos) is meg tudja csinálni, de ha a neten rákeresel, rendelhetőt is találsz, aminek ára még mindig töredéke a lakáscserének.
KONYHA
Két szék, étkezőasztal és fiókos komód szimbiózisa
Hasonló polcos kivitelben
Az összehajtható székeket pedig az összehajtható asztal rejti, amelyet oda gurítasz, ahova akarsz, és plusz munkalapként is használhatod
GYEREKSZOBA
Nappal játéktartó polc és komód,
de a függőleges tengelye mentén elforgatva éjszakára lehajtható ággyá válik
Egy gyerek = 1 puff, átjöttek az osztálytársak = 5 puff (plusz 1 Goliath-asztal, lásd lentebb)
A Kali Duo nevű bútor nappal szekrénynek látszik
éjszaka pedig két fekhelyet lehet lehajtani belőle
NAPPALI
Falitükörnek látszik, de lenyitva és leakasztva asztal
Nappal kanapé, éjszaka franciaágy (a Murphy-ágynak nevezett lehajthatós ágyszerkezet nem olcsó, de rendkívül helytakarékos)
Az Infusion Furniture kisasztala
étkezőasztallá nőheti ki magát
Tárolós kisasztalnak látszik, de aztán kiderül, hogy laptoptartóként vagy tévévacsorához is alkalmas
Az asztal néhány mozdulattal akkorára nyitható, hogy a karácsonyra érkező rokonságot is képes kiszolgálni. Bernard Vuarnesson formatermező többféle színben és méretben alkotta meg a Hexa sorozatot, érdemes rákeresni a neten
Fiókos kivitelben a gyerekszoba középpontja lesz
A fent említett Goliath étkezőasztal mellé 12 személyt tudsz leültetni,
és néhány mozdulattal összecsukható konzollá
Stílbútor-verzióban is létezik
Tiszta vonalak, egyszerű formák: nemcsak a puffos kisasztal méltó a figyelemre, hanem a futonággyá alakítható kanapé is
Kívülről gardróbszekrény, belülről varróműhely
Kívülről nagymama szekrénye, belülről iroda
Először munkaasztal,
átfordítva
pedig ágy lesz a Workbed nevű transzformer bútor
A Boxetti modern szekrénynek látszik, de minden eleme mást tud
és szintén többféle változatban elérhető
A Twofold polcos elem
teteje lehajtható,
épp elég egy laptopnak
Kisasztalból vendégágy is lehet
És a kanapéból emeletes ágy
ELŐSZOBA
A fenti tükör változata az asztalnak lehajtható falikép, amely elég egy laptop számára, így az előszoba dolgozóvá alakítható
Ennek másik verziójában tárolásra is van lehetőség
A fiókos kisszekrényből komplett iroda lesz a trükkösen kivehető székkel és felhajtható asztallappal
Plusz munkafelületté változik a kihajtható fiókos sarokelem, így jobban lehet dolgozni
Hiver't-Klokner Zsuzsanna szerk.
Ablakcsere után nehogy kidobd a régi ablakokat! Számtalan módon újra lehet hasznosítani őket, az előszobától a konyhán át a kertig. Ha nincs kedved a keret lecsiszolásához, csak vakard le a lepattogzott festék nagyját, és kész a "rusztikus" hatás. Nézzük, mi mindent készíthetsz az öreg ablakokból.
1. Üzenőfal
Megtisztítod az ablakkeretet és az üveget, hagyod megszáradni. Aztán táblafestékkel lefested az üveget 4-5 vékony rétegben. Ha törött az ablaküveg, akár ki is ütheted, és méretre vágott OSB-lappal pótolhatod. Azt festés előtt alapozni is kell.
2. Fürdőszobaszekrény
Ehhez kell egy kis segítség, mert az ablakhoz egy méretben egyező dobozt kell készíteni fából, OSB-ből vagy dekorlapból. Azt érdemes antikoltan lefesteni, hogy passzoljon az öreg ablakhoz. De persze az egészet lehet újszerűre megcsinálni, lefestve az ablakkeretet.
3. Mini üvegház erkélyre
Kényes növények keltetéséhez vagy tárolásához lehet hasznos egy ilyen kis üvegdoboz, de ha csak a csecsebecséket tartanád benne, arra is jó.
4. Előszobai tartó
Akár sapkákat, akár kabátokat vagy táskákat akarsz rajta tartani, egyszerű elkészíteni. Az ablaküvegre kétoldalú ragasztóval rögzítsd a kivágott színes papírokat, csavarozz fel pár ajtógombot az aljára, és kész.
5. Családi feladatközpont
Milyen klassz egy ilyen rendezett külsejű táblán rendezni, kinek mi a reszortja a héten! A kép alatt található dőlt betűs linkre kattintva részletes útmutatót találsz az elkészítéséhez.
6. Falitükör törülközőtartó fölé
Nemcsak a fürdőszobában, hanem az előszobában is jól mutat. A méretre vágott tükörlapokat beragasztod az üvegtáblák helyére.
7. Térelválasztó
Ehhez először olyan tokot kell készíteni a régi ablakok befogásához, ami stílusában passzol a meglévő szobabútorhoz, viszont a végeredmény nagyon mutatós lesz.
8. Feladatütemező gyerekszobába
Ha a gyerek maga írhatja fel a feladatait a táblafestékkel lefestett üveglapokra, hátha nagyobb kedve lesz a rendcsináláshoz. Így ráadásul mindig szem előtt lesznek a teendők.
9. Ékszertartó
Hát nem könnyebb reggel így kiválasztani az aznapi bizsut, mintha egy dobozban kéne turkálni a fülbevaló párja után? Az ékszertartóhoz nincs szükség az üvegtáblákra, mert azokat egyrészt textillel bevont hungarocell lapokkal, másrészt fém szúnyoghálóval helyettesítette a dekoratőr. A hálós részre mennek a fülbevalók, a textiles részre pedig a nyakláncok, amelyeket kis kampókra lehet felakasztani. Elkészítési útmutató a kép alatti linkre kattintva.
10. Parafatábla
Aki bővelkedik parafadugókban, végre felhasználhatja őket ehhez a táblához: csak ragassza fel az üveglapokra ragasztópisztollyal a dugókat.
11. Falitükör
Ebben már több munka van, egyrészt a fakeret lecsiszolása miatt, másrészt az üvegtáblákat méretre vágatott tükörlapokra kell cserélni.
12. Antik hatású tálaló
Ritka az olyan eset, hogy egy meglévő polcos szekrényre passzolnak a megmenteni kívánt ablakok, gyakoribb, hogy először az ablak van meg, és ahhoz készül a "doboz". A linkre kattintva látható az elkészítés menete.
13. Kerti üvegház
Ablakokból és zsalugáterekből állították össze ezt a szuper kis üvegházat, aminek a tetejét érdemesebb átlátszó műanyag hullámpalából készíteni, jobban ellenáll az időjárásnak.
14. Konyhai sziget
Szintén kell hozzá asztalosmunka, de a végeredmény önmagáért beszél.
15. Kisasztal
Az ablak felhajtható asztallappá változik, alatta pormentes helyet kapnak a könyvek, dísztárgyak.
16. Növényfuttató
Akár falra felakasztva, akár erkélyre szerelve hasznosítjuk az ablakkeretet, remek módszer futónövények (hajnalka, bab) stabil futtatására.
17. Üvegtálca
A cikkcakk motívum festéséhez kell némi ragasztószalagozás, de utána már csak két fiókfogantyút kell rácsavarozni a keretre.
18. Konyhai edénytartó
Az üvegek mehetnek a szelektív hulladékba, a keretre pedig még fel lehet csavarozni két törülközőtartót a kisebb holmik felakasztásához.
19. Asztalka
Itt tulajdonképpen még az asztallap is lehet egy régi ablakból.
20. Zuhanyfal
Ha az esőt kibírta, a zuhanyt is ki fogja bírni. Ehhez persze rendesen fel kell újítani az öreg ablakot, de az eredmény önmagáért beszél.
Hiver't-Klokner Zsuzsanna szerk.
Ha építkezés után marad pár beton építőelem, többféle módon is újra lehet hasznosítani őket. Betonfestékkel bármilyen színűre átfesthetők, és az a legjobb, hogy nem kell szerelni és bármikor szétszedhetők!
1. Kerti pad
Kell hozzá pár épületfa meg egy kis festék és lazúr, és máris kész. Kerti partira, sok vendéghez a terasz körül többet is össze lehet rakni, aztán ha már nem kell annyi ülőhely, szétlegózod őket, és mehetnek a sufniba. Ha nem fal mellé állítod, biztonsági okból ne legyen háttámlája.
2. Bortároló
Masszív tárolóelemmé rakható össze a pincében, és nem kell attól félni, hogy bepenészedik, mint egy fapolc.
3. Polc
és még egy pincébe, nyári konyhába, spájzba:
4. Tűzrakóhely
Érdemes a tűzrakóhely alját bontott téglával kirakni, és a betonelemeket kaviccsal vagy homokkal kitölteni.
5. Fűszerkert
A kert napos sarkában felállítható, egy-egy betonelembe pont annyi föld fér, amennyi egy fűszernövénynek kell. Itt írtam múltkor arról, hogyan lehet a teraszon fűszerkerted, és milyen földet érdemes venni hozzá.
6. Mobilgrill
Mielőtt nekiállnál egy kemence vagy pizzasütő megépítésének, amiről itt írtam részletesen, érdemes kipróbálni, hol lenne igazán jó helye a kertben. Például ahonnan nem megy be a házba (vagy a szomszédhoz) a füst. Ehhez jó a mobilgrill!
Hiver't-Klokner Zsuzsanna szerk.
Ezt a cikket eredetileg február elején akartam posztolni. Itt Budapesten már tíz éve nem volt fehér karácsony, a január is úgy telt, hogy simán lehetett a kertben dolgozgatni. A szánkót fel se hoztuk a pincéből. Aztán beütött a februári tél, amely ugyan rövid volt, de havazott párszor, így a szánkó üzemben volt. Most viszon április közepét írjuk, a hirtelen melegben már a nyári ruhákat pakoljuk elő. A szánkó egy évre megy vissza a pincébe (vagy sufniba, padlásra, kinek hova). Kivéve, ha úgy döntünk, újrahasznosítjuk a nyári hónapokra. Az alábbiakban három tuti tippet mutatok ehhez.
KISASZTAL
KÉP: Roundecor
Az üvegesnél vágatunk egy megfelelő méretű üvegtáblát (lehetőleg edzett üvegből), vagy bútoráruházban veszünk üvegpolcot, rátesszük a szánkóra, és kész is a tökéletes méretű kisasztal a nappaliba. A gyerekek imádni fogják!
ÁLLÓPOLC
KÉP: Pinterest
Ismét érdemes az üvegeshez fordulni (én kérek elnézést), de persze bútorlapból is vágathatunk bele polcokat.
KÉP: Pinterest
Ehhez a karácsonyi izzósort is újrahasznosíthatjuk, hogy még hangulatosabb legyen az összkép.
KALAPTARTÓ
KÉP: RP-online
Ha a szánkó kalaptartóvá avanzsál, kihasználhatjuk minden elemét: a tetejére mennek a dobozok, a sínekre pedig a vállfák.
KÉP: Amazon
Arra ügyelni kell, hogy rendesen fel legyen rögzítve a falra, akár horoggal és szemescsavarral, akár kerékpártartó kampókkal.
KÉP: RP-online
EZ IS ÉRDEKELHET:
25 remek tipp régi pólók újrahasznosítására
Élettér legyen a lakás, ne raktár! Japánban egyre többen választják azt az életstílust, amelynek első lépéseként a létező legkevesebb tárgyra csökkentik a lakásuk felszerelését. Az extrém minimalisták nem pénzhiány miatt döntenek így: elegük van abból, hogy egyfolytában azon görcsöltek, mijük nincs még, mit kellene beszerezniük.
Fotók forrása: Thomas Peters
Ha megszabadulnak a tárgyaik fogságából, kevesebb időt kell tölteniük vásárlással, rendcsinálással, takarítással. Több idő jut a családra, a barátokra, eljárni otthonról szórakozni, kirándulni a szabadnapokon.
Mások azért lomtalanítják a lakásukat, hogy végre azon kiválasztott tárgyakkal élhessenek, amelyeket tényleg szeretnek és értékesnek tartanak. Ilyen ez a szép lámpa Saeko Kushibiki lakásában.
A nyugati felfogásban akkor lesz egy tér tökéletes, ha elhelyezünk benne egy szerintünk odaillő tárgyat. A japán zen buddhisták befejezetlenül hagyják a tereket és a tárgyakat, hogy képzeletünkkel tegyük őket teljessé.
A fürdőszoba nincs tele mindenféle flakonokkal. Mindenből elég egy darab. Mindennek megvan a helye, ezért nem kell keresgélni.
A minimalista lakásokat könnyű tisztán és rendben tartani. Ha nincs teletömve egy lakás cuccokkal, kisebb alapterületet sem érzünk nyomasztónak.
A minimalisták egyik példaképe az amerikai Apple cég néhai vezetője, Steve Jobs, akinek letisztult ötletei illenek az irányzathoz.
Katsuya Toyoda online szerkesztőnek megvolt mindene, de úgy érezte, nem volt képes kellően értékelni a birtokában lévő holmikat. Ezért még az ágyától is megszabadult, jobban alszik nélküle.
Nemcsak az a cél, hogy kiürítsük az életterünket, hanem hogy újraértékeljük, mit jelent a tulajdon, a birtoklás, és inkább mást kezdünk gyűjteni: élményeket, barátokat.
Mivel nem szórják a pénzt tárgyakra, olcsóbb minimalistának lenni, jut pénz az életet boldogító hobbikra, mint az utazás, zongoraóra, színházba járás.
Már korábban is írtunk egy minimalistáról: Andrew Hyde szerint elég nagyjából 15 jól megválasztott, minőségi tárgy az élethez.