Két év karantén és sokszor online tanulás után a legtöbb gyerek "alacsonyabb fordulatszámon" pörög, mint korábban. Túl sok időt töltöttek négy fal között, és amikor kijutnak onnan, nem mindig tudnak mit kezdeni magukkal. Ilyesmiről szó sincs a következő játszótereken, amelyeket a dániai MONSTRUM tervezőcsapat hozott létre, és a játszóterek minden elemükben azt szolgálják, hogy minél többet mozogjanak a gyerekek.
Arc- és testápolás tél végén hidegen sajtolt olajokkal
Februárra már annak is feszül a bőre, akinek máskülönben inkább zsíros vagy kevert. A fűtött lakásban nincs semmi páratartalom, odakint is száraz a hideg levegő, ráadásul az utóbbi időben gyakran volt szeles is, ami cserepesre fújja a bőrünket. Hiába kenjük magunkat mindenféle krémekkel és testápolókkal, a sok ruha, kesztyű, arcmaszk leszedi rólunk a védőréteget. Ilyenkor jelent nagy segítséget, ha különféle növényi olajokkal tápláljuk-ápoljunk a bőrünket.
KÉP: Unsplash
Nehogy kidobd a cékla levelét!
A magyarországi élelmiszerboltokban általában zöldje nélkül kapható a cékla. Megvásároljuk a gumókat, hazavisszük, aztán pár nap után azt vesszük észre, hogy már 3-4 centire kihajtottak. Ezeket a leveleket le szoktuk vágni és kidobjuk -- óriási hiba, ugyanis a cékla levele rendkívül értékes "zöldség". Tél végén szervezetünknek szüksége van minden friss tápanyagra, a cékla levele gazdag vasban, ráadásul finom is. Én azt csináltam, hogy a gumókról levágott levélkezdeményeket egy tál vízben továbbhajtatom, amíg megfelelő méretűek lesznek a fogyasztáshoz.
Forgalmas út mellett ültess légszűrő fát és bokrot!
Akárcsak mi, emberek, a növények sem bírják jól a környezeti stresszt. Ezt okozhatja a klímaváltozás és az olyan helyi jellemzők, amelyekhez nincs szokva a növény (és mi sem), például az egyre nagyobb járműforgalom. Elképzelhető, hogy az adott vidéken őshonos faj példányai nem maradnak életképesek, például az út mentén, járdán szegélynövényként ültetve.
Néhány év után ilyen látványban lesz részed KÉP: Unsplash
20 jópofa és egyszerű ötlet öreg vagy megunt pulóver újrahasznosítására
Még nincs vége a télnek, de az ember már nézegeti, hogy a szezon végén melyik pulóvertől lehet és kell elbúcsúzni, mert már kiszolgálták az idejüket. Persze, van olyan pulóver, amelynek hordhatóságát egy szöszmöszborotvával még ki lehet tolni a jövő évi téli szezon végéig. Amennyiben azonban méretbeli vagy más "kibékíthetetlen" ellentéted adódik egy pulóverrel, ne dobd ki, hanem hasznosítsd a jó anyagot más formában.
Így tisztíthatod az ezüstöt erős vegyszerek nélkül öko módon!
Remek öko móka a hétvégére: tisztítsd meg erőfeszítés és vegyszerek nélkül a befeketedett ezüst ékszerekeket!
KÉP: Pexels
Ezek a trendek lesznek menők idén a kertészkedésben
Egyelőre nem tudni, hogy a járvány miatt várhatók-e újabb lezárások tavaszra és nyárra, az viszont valószínű, hogy aki az elmúlt két évben sokat dolgozott home office-ban, annak a kertben is érdemes munkaállomást kialakítania. Aki pedig fontolgatja, hogy az emelkedő zöldségárak miatt átáll a konyhakertre, annak szintén egyedi szempontokat kell mérlegelnie. Nézzünk három kerttervezési trendet a 2022-es évre!
1. Dolgozz a kertben
KÉP: Harwyn
Karácsonyig még elkészül: egyszerre öko és bio karácsonyfadísz házilag
A zöld karácsonyhoz már sok tippet adtam, például hogy milyen szuper karácsonyfád lehet fenyő nélkül, erről ebben a posztban több tucat ötletet találsz. Igen ám, de mivel díszítsd a fát, ha öko és bio szeretnél lenni? A házilag készült modellezőagyag-díszek legfőbb előnye, hogy nem műanyag bigyók a világ másik feléről környezetszennyező módon ideszállítva, illetve mivel ételfestékkel is megfestheted őket, semmilyen káros anyagot nem tartalmaznak.
KÉP: APieceOfRainbow
Érdemes belevágni a karácsonyi modellezőagyag-díszek készítésébe, mert ha az ünnep előtt egy-két nappal sikerül megcsinálni az alapokat, akkor a 23-i, 24-i fennforgásban nem lesznek láb alatt a gyerekek, mert éppen díszeket festenek. Ami jól sikerül, mehet a fára, ami pedig nem tökéletes, az apróra törve komposztálható biohulladék. Lássuk, milyen egyszerű és olcsó alapanyagokra van szükség!
A. változat: finomliszt, kukoricakeményítő, nagyon finomszemű só és víz egyenlő mennyiségben
A hozzávalókat alaposan összedolgozod egy gombóccá, folpackba tekered, és legalább 12 órára beteszed a hűtőszekrénybe, hogy összeérjenek az alapanyagok. Utána kinyújtod, kivágod a formákat, és hagyod levegőn lassan megszáradni (például a szekrény tetején). Amikor már szikkad, érdemes 2-3 óránként megforgatni, hogy egyenletesen száradjon. A 24-48 óra után teljesen száraz díszeket lehet festeni.
B. változat: 30 g kukoricakeményítő, 140 g szódabikarbóna és 60 ml víz
A hozzávalókat egy tapadásmentes serpenyőbe öntjük, alaposan összekeverjük, és kis lángon elkezdjük melegíteni. Amikor a keverék már massza lesz és elválik az edény falától, azonnal levesszük a tűzről. A masszát gombóc alakúra formáljuk, betekerjük egy nedves konyharuhába, és ebben hagyjuk kihűlni. Utána átgyúrjuk, megint gombócot formálunk belőle, folpackba tekerjük és 12-24 órára a hűtőbe tesszük pihentetni. Aztán már nyújtható, 4-5 milliméternél ne legyen se vékonyabb, se vastagabb. A kiszaggatott formákat sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, és a sütőben legalacsonyabb hűfokon (résnyire nyitott sütőajtóval, hogy a pára távozni tudjon!) készre szárítjuk. Utána lehet díszíteni. Ha többre van szükség, akkor fel lehet szorozni a mennyiségeket.
+1. tipp: Amíg még nedves massza, anyagában is lehet színezni egy-két csepp ételfestékkel, alaposan össze kell gyúrni vele.
+2. tipp: Nemcsak festéssel lehet díszíteni a házilag készült öko-bio fadíszeket, hanem ragaszthatsz rájuk fenyőágat, díszbogyót, tobozt is. Mivel a komposztálás a cél, a ragasztáshoz ne ragasztópisztolyt használj, hanem főzz egy jó erős csirízt.
365Zö
Így csinálhatsz rendet a műhelyedben fillérekből
Vége a kerti munkáknak és a barkácsoláshoz alkalmas kellemes időnek is, az általában fűtetlen sufnikban, garázsokban szezon végi rendetlenség van. A fagyok beállta előtt érdemes rendbe tenni a szerszámokat, ehhez adunk most okos és olcsó tippeket.
A munkapad alá csavarozott, kihajtható muffin sütőformában millió mütyür talál helyet.
A mennyezetre felszerelt falécek tartják a műanyagdobozokat. Csak az a lényeg, hogy a feliratozást ne felejtsd el.
Egy régi irattartó szekrényből és két lyuktáblából multifunkciós tároló született.
Ez eredetileg ilyen volt:
Magazintartót használj dörzspapírtárolónak.
Régi ereszből festéktároló polc lehet.
A plafonhoz csavarozott PVC-csövekkel felső tárolót készíthetsz.
Egy lyuktábla, néhány horog és pár PET-palack kell csak a jól átlátható rendszerezőhoz. Az egyik tárolóban tarthatod a jutalomfalatokat.
OSB-táblára csavarozott PVC-csövekből készült a kerti szerszám tároló.
Ugyanezt raklapból is elkészítheted.
Egy vödröt felcsavarozol a falra, bele egy OSD-darab, és megvan a multi-funkciós tároló.
Gumipókokkal rögzítheted a folyton elguruló labdákat.
Zuhanykarikákkal csoportosíthatod az alátéteket és csavaranyákat.
A PVC-csődararabok a kisebb holmikat is rendszerezik.
Lehet, hogy már lyukas az a zokni, de még vigyáz a szemüvegedre.
Locsolócső helyett a karácsonyi fényfüzért tárolhatod gubancmentesen.
Összedobsz egy kis dobozt, és jégkockatartókban szortírozod a szögeket.
Két vödörfedélből és egy seprűnyélből kábeldobot csavarozhatsz össze.
A kapcsos irattartó mappából maradt hármas kapocs felcsavarozható az OSB-falra, és a gumipókok tartója lehet.
A dobozos papírzsebkendő kiürült dobozában tarthatod a zacskókat.
A kiürült dobozok csavaros tetejét felcsavarozod a polc oldalára és aljára a tökéletesen átlátható tárolásért.
Egy cipőtartó függő tároló jó hely a festékeknek is.
Öreg szemüvegtok nem vén fúrószártartó.
Öreg műanyagkosárból lesz a munkapad alatti tároló.
Szakadt munkáskesztyű levágott ujja védi az éles szerszámokat.
Régi gereblye új élete kampós tárolóként.
Ha mindennel végeztél, és összesöpörnél, nem fogja feltörni a tenyeredet a seprűnyél, ha betekered egy kis buborékfóliába.
Források: TheFamilyHandyman, Manomano, TrashToTreasure, AtHomeWith Kate, PopularWoodworking, Ashbeedesign, DIYS, DesignedToDwell, SmartRecycleIdeas, Pinterest, Handyman.net, Craftsyhacks,
365Zö
5 tipp a szobanövények téli gondozásához
A legszebb szobanövény is tönkremehet télen, mert hiába van kellemes melegben, bármikor jöhet egy fagyos huzat, amitől megfázik. Arról nem beszélve, hogy alig kap természetes fényt, aminek kedvezőtlen hatása van a túlélésére. Nézzük, mivel segíthetünk, hogy kibírja tavaszig!
KÉP: Urban Plant Growers
1. Fokozzuk a fényt
Pótoljuk a fénymennyiséget lámpával, esetleg egy tükröt is a cserép mellé tehetünk, hogy fölerősítse a fényviszonyokat. Alufóliával borított kartonpapírból készíthetünk V-alakú paravánt a növény köré, ezzel a nappali fénymennyiséget is fokozzuk, egyúttal meggátoljuk a huzatot. Amikor LED-fényforrást választunk, az legyen teljes spektrumú LED (Full SPectrum LED), amely ideális a növényeknek. Egy időzítőt is mellé tehetünk, amin beállítjuk a szükséges óraszámot a világításhoz.
KÉP: World of Flowering Plants
2. Ne habozzunk metszeni
Ha sárguló van barnás levelet látunk a növényen, vágjuk le egy éles metszőollóval. Ettől nemcsak egészségesebbnek fog látszani a növény, hanem megakadályozzuk, hogy a száradó levél fenntartására energiát pazaroljon a növény. Meg lehet próbálni szénsavmentes ásványvízzel vagy vízszűrő kancsóban meglágyított vízzel locsolni a növényt, mert okozhat levélsárgulást a kemény csapvíz túl magas kalciumtartalma is.
KÉP: Pexels
3. Ügyeljünk az ablakra
Azt gondolnánk, hogy a legtöbb napfényt az ablakpárkányon kapja a növény, tehát muszáj odatenni. Amennyiben azonban huzatos az ablak, az ártalmas lehet a növényre. Keressünk olyan helyet, ahol nem fenyeget ez a veszély.
KÉP: Unsplash
4. Óvatosan az öntözéssel
A legtöbb növény kevesebb vizet igényel a téli hónapokban. Igen ám, de ha túl meleg van a lakásban, plusz a központi fűtés miatt száraz a levegő, akkor elképzelhető, hogy nem hetente egyszer, hanem ötnaponta igényli a növény a vizet. Minden öntözés előtt dugjuk be az ujjunkat a földbe, és csak akkor locsoljuk meg a növényt, ha tényleg száraznak érezzük a földet. Tápoldatozni sem feltétlenül kell a tél folyamán, és a földjüket sem szabad most kicserélni.
5. Növeljük a páratartalmat
A fűtött lakás páratartalma akár 10-20 százalékra is visszaeshet, miközben a növények a 40-60 százalékot kedvelik. Érdemes ezért lágy vízzel hetente egyszer, lehetőleg reggel megpermetezni a leveleiket. A neten tanácsos lecsekkolni, hogy a növényeink közül melyik igényli a páratartalom növelését, mert nyilván egy sivatagi eredetű kaktusznak nem lesz rá szüksége.
365Zö