Még nincs vége a télnek, de az ember már nézegeti, hogy a szezon végén melyik pulóvertől lehet és kell elbúcsúzni, mert már kiszolgálták az idejüket. Persze, van olyan pulóver, amelynek hordhatóságát egy szöszmöszborotvával még ki lehet tolni a jövő évi téli szezon végéig. Amennyiben azonban méretbeli vagy más "kibékíthetetlen" ellentéted adódik egy pulóverrel, ne dobd ki, hanem hasznosítsd a jó anyagot más formában.
Mutatok pár ötletet, egyvalamire figyelj csak oda pulóveranyagok szabásakor: a tervezett szabásvonal mellett fél-fél centivel (tehát a vonal mindkét oldalán párhuzamosan) érdemes a varrógép cikkcakk mintájával végigszaladni, hogy meggátold a hurkolt fonalszemek lefejtődését. Tehát: először felrajzolod a kiterített pulóverre a szabásmintát, aztán végigvarrod a szabásvonal mentén kétoldalt gépi cikkcakk öltéssel, ÉS CSAK AZUTÁN vágsz végig a két cikkcakkvonal között a szabásvonalon az ollóval. Így azonnal elszegett darabokat kapsz, amelyek biztonsággal használhatók, bírják a további gombostűzést és varrást.
Még valami: a varráshoz érdemes olyan varrógéptűt használni, amely hurkolt kelméhez ajánlott, a tű hegye le van gömbölyítve -- ez ugyanis ügyesen átbújik a fonalszálak között, és nem szúrja át a fonalat, ami kevésbé rugalmas varrathoz és fonalszakadáshoz vezet.
1. Egyujjas kesztyű
KÉP: Shelterness
Szabásmintát az internetről le tudsz tölteni, de a saját kezedet is körberajzolhatod a pontosabb mérethez. Körben hagyj legalább 2-3 centit a kényelem miatt. A szabásminta mandzsettarészét érdemes a pulóver bordáskötésű passzé részéhez igazítani, úgy jobb lesz a tartása.
2. Szoknya
KÉP: PearlsAndScissors
Lehet derékmelegítőként is hordani, nagyon egyszerű elkészíteni, csak egy széles gumírozott pánt kell a derekához. Ha elég hosszú az anyag, akkor a derekán befelé vissza is tudod hajtani az anyagot, és a levarrásával bújtatott gumiházat csinálhatsz.
3. Ágytakaró
KÉP: Woman'sDay
Ehhez több pulóver szükséges, mindegyiknek az eleje, háta és ujja részéből szabj négyszögletes darabokat, és varrd össze. Aztán színt színére fordítva összegombostűzöd egy megfelelő méretű plüss-, bársony- vagy poláranyag darabbal, körben végigvarrod, kivéve az utolsó 20 centimétert. Ezen a lyukon keresztül kifordítod a dupla takarót, és kézzel összevarrod a nyílást.
4. Sapka
KÉP: CraftStylish
Nagyon egyszerű szabásmintát csinálni hozzá: egy vasaló talpát körülrajzolod. Megméred az egyenes oldalát és a fejed kerületét is, és annyi darabot szabsz ki az anyagból, amennyi körüléri a kobakodat. A szabásminta egyenes oldalánál hagyj nagyobb ráhagyást, mert azt vissza is kell tudnod hajtani az elszegéshez.
5. Lábszármelegítő
KÉP: InfarrantlyCreative
Ennél tényleg nincs egyszerűbb: levágod a pulcsi ujjait, és laza cikkcakk öltéssel elszeged, utána már hordhatod is.
6. Kutyakabát
KÉP: WonderfulDIY
Kistestű kutyák fognak örülni a pulóver ujjából készült csőpulcsinak. Érdemes a nyílásokat gépi cikkcakk- vagy kézi pelenkaöltéssel elszegni. És mivel egy pulcsinak két ujja van, a másikat is varrd meg, az lesz a váltóruha.
7. Ujjnélküli kesztyű
KÉP: SoSewEasy
Ehhez szintén a pulóver ujjára lesz szükséged: a kezedet az ujj szélesebbik részéhez teszed és az ujjaid között bejelölöd a varrásvonalat. Utána elszeged a végét, és kívülre felvarrsz valamilyen díszítést.
8. Kutya- vagy cicakosár
KÉP: CraftStylish
Ehhez hosszú csíkokra vágod fel a régi pulóvereket, majd egy nagy horgolótűvel rövidpálca horgolással szépen elkezdesz horgolni körbe-körbe. Ahhoz, hogy kosár formája legyen, soronként szaporítani is kell a szemek számát, de ehhez az interneten rengeteg segítséget találsz.
9. Táska A
KÉP: LemonSqueezyHome
Bármelyik csúnyácska, de jó méretű táskádat megújíthatod azzal, ha belebújtatod egy pulóverbe. A pulcsi derékvonalát végigvarrod, a tetejét pedig visszahajtva kézzel odavarrod a táskához. A kibéleléséhez egy megunt blúzt használhatsz.
10. Táska B
KÉP: DIYnCrafts
Ehhez még régi táska sem kell, viszont érdemes erősebb bélésanyagot választani hozzá, és egy masszív cipzárt is, hogy zárható legyen. Ennél egyedibb laptoptáskája nem is lesz senkinek!
11. Táska C
KÉP: SewingIsCool
Ha viszonylag sűrűkötésű a pulóveranyagod, akkor megpróbálhatod ezzel a teljesen egyszerű szabásmintával is a táskavarrást. A vágási vonalon kicsit visszahajtod-pöndöríted az anyagot, és végigvarrod hímzőfonallal pelenkaöltéssel - ha elütő színű a hímzőfonal, még jobb.
12. Gyerek tunika
KÉP: MakeItLoveIt
Azért, mert neked nem tetszik már egy pulóver, vagy nem jó a mérete, más még örülhet neki: szűkebbre szabva helyes tunikát varrhatsz belőle.
13. Telefontok
KÉP: HouseWrenStudio
Egy ilyen hőszigetelő hatású tokban talán tovább bírja a telefon akkumulátora, de az biztos, hogy a kijelzőt védi a karcoktól.
14. Homlokpánt
KÉP: FlamingoToes
Az ágytakaró vagy táska varrásakor megmaradt pulóver-passzépántokból melegítő homlokpántot varrhatsz. Érdemes laza cikkcakk-öltéssel varrni, hogy rugalmas maradjon.
15. Körsál
KÉP: LittleBirdieSecret
Ehhez a pulóver bármelyik részét felhasználhatod, egyszerű csővé varrod össze, megdíszíted, és már viselheted is.
16. Szobazokni
KÉP: MomTastic
Ezt a pulóver ujjaiból a legegyszerűbb megcsinálni. Vigyázz, mert a parkettán csúszik...
17. Díszpárna
KÉP: BrassyApple
Régi pulóverekből nagyon hangulatos párnahuzatokat varrhatsz, csak el kell vágnod a pulóvert a hóna alatt keresztben. Érdemes tépőzárat varrni a párnahuzat egyik oldalára, hogy könnyebb legyen mosáshoz levenni.
18. Kézimunkakosár
KÉP: MarthaStewart
Mi mással vonnád be a kézimunkakosaradat, mint egy pulóverrel? Ha nincs kosarad, erős kartonpapírból magad is készíthetsz egy ilyet, úgy legalább tényleg a pulóver méretéhez igazíthatod.
19. Lámpaernyő
KÉP: CountryLiving
Igazán hangulatos téli estékre, ezt is érdemes levehetőre megcsinálni, hogy időnként ki lehessen mosni. Az ilyen lámpaernyő alá feltétlenül LED-fényforrást használj, mert az sokkal kevésbé melegszik, mint a hagyományos izzószálas körte.
20. Székhuzat
KÉP: Buzzfeed
Ehhez inkább türelem és idő, mint ügyesség kell: szét kell szedni a széket, és a régi huzatra kárpitosszeggel felszegelni az új huzatot. A szegelés vonalán először ragassz fel egy vékony szalagot, és azon keresztülj szegelj, így nem szakad át a kelme.
És ha idáig eljutottál, akkor nézd meg, hogyan hasznosíthatsz újra fél pár zoknit vagy pedig régi pólókat!
365Zö