Ez lesz a világ első olyan települése, amely több energiát, ivóvizet és élelmiszert állít elő, mint amennyit elhasznál, ezért nevezik klímapozitívnak. Amikor megépül, az öko- és egészségturizmusból is számíthat bevételre az egyiptomi Nexgen.
KÉP: URB
Az új zöld város Kairótól keletre épülhet fel, alapterülete nagyjából 580 hektár lesz. A tervezett kilencezer lakóegységben nagyjából 35 ezren lakhatnak majd. A lakások a legkülönfélébb jövedelmi csoportok számára elérhetők lesznek. Nem csupán az építkezés, hanem Nexgen működtetése is legalább tízezer új munkalehetőséget teremt, hiszen az új város élmiszer-, energia- és vízellátásáról, illetve a hulladék-hasznosításról és szennyvízfeldolgozásról helyben gondoskodnak. Így teremtenek úgynevezett körkörös zöld gazdaságot a városban.
Nexgen lényegében ötvözi a zöld építészet vívmányait: a város épületeinek tájolása északnyugat-délkelet irányú lesz, ezzel mérséklik a hűtési energia igényt, illetve kellő árnyékolást és széljárást teremtenek az épületek között, ahol az utcák zöld folyosókként szolgának. A település népsűrűsége a központi magépületekben lesz a legnagyobb, ezzel is mérsékelve a közlekedési igényt. A városban minden szolgáltatás elérhető néhány perces sétával: Nexgen lesz a világ leginkább gyalogolható városa. Az épületek között kerékpárral és elektromos rollerrel lehet közlekedni. Autóhasználat kizárólag a település körül körgyűrűn engedélyezett, természetesen elektromos meghajtással, hogy megvalósuljon a szén-dioxid-mentes közlekedés.
A város topográfiájából adódóan a vízelvezető medrekben (wádikban) begyűjtött csapadékvíz a központi gyűjtőkbe halad, ahol hasznosítják. Például a település körüli multifunkciós farmokon, ahol a napelemtáblák árnyékában folyik a precíziós növénytermesztés. A városon belüli biodómokban is termelhető élelmiszer, lesz közösségi kert, akvapóniás ültetvény, vertikális farm, víztisztító halfarm és megannyi innovatív újdonság. Mindezek célja, hogy a lakosok élelmiszerszükségletének minél nagyobb hányadát helyben termeljék meg. A napelemes vízgenerátorok a levegő páratartalmából állítanak elő ivóvizet.
Nexgen okosváros is lesz, hiszen az információtechnológiai (ICT) és IoT (Internet of things, dolgok internetje) ötvözésével minden eszköz csatlakozik a hálózathoz. Ezzel megteremthető a város szolgáltatásainak hatékonyabb, intelligensebb és együttműködő ökoszisztémája. Minden épületet felszerelnek mozgás-, pára-, tűz-, füst-, hőmérséklet- és zajérzékelőkkel, hogy felügyelhessék a biztonságos és hatékony működtetést. Az energia-, víz-, élelmiszerfogyasztás, szennyvíz és hulladék, illetve levegőminőség folyamatos monitorozásával a város mérhetően jobb életminőséget kínál a lakosoknak, akik ennek köszönhetően jobb testi és lelki egészségi állapotra is számíthatnak.
"A Nexgenhez hasonló net-zéró, tehát az önmaguk szükségleteit előállító és környezetterhelését ellensúlyozó városok megtervezése és felépítése már nem pusztán a fantázia szüleménye. Manapság a szükség is diktálja, hogy olyan településeket hozzunk létre, amelyek biztosítják lakóiknak a szükséges élelmiszereket, energiát és vizet -- mondta Baharash Bagherian, a Nexgent tervező URB építésziroda alapítója és ügyvezetője az inhabitat ökofolyóirat kérdésére. -- Ez a fenntartható városok következő evolúciós lépcsőfoka, amelyben innovatív, multifunkciós megoldások adnak választ a társadalmi, gazdasági és környezeti kihívásokra. Nexgen a fenntartható és élhető városok legnívósabb mintapéldája."
365Zö