Igen, a konyhasó nemcsak az ételeket ízesíti, hanem számtalan takarítási-tisztítási feladatra használhatod a háztartásban. Ha állattartó vagy, feltétlenül figyelj!
Azt már mindenki hallotta, hogy a szódabikarbóna, vagy az ecet milyen hasznos szer minden háztartásban, hiszen rengeteg dolgot megtisztíthatunk velük. Korábban már kétszer is írtam a kukorica-keményítőről, amellyel autókárpitot is lehet tisztítani és zuhanytálcát is (a cikkek az aláhúzott szavakra kattintva válnak olvashatóvá).
Na de itt van a konyhasó, amely – nevével ellentétben – nem csak a konyhában használható. Meglepően jól tisztít egy csomó dolgot, ráadásul teljességgel természetes eredetű, és biztonságos. Nézzük, mire hogyan kell alkalmazni.
Konyhába és fürdőbe
Vannak olyan felületek, amelyekre nem szabad erős vegyszereket használni. Ám ha fele-fele mennyiségben összekeversz szódabikarbónát és sót, akkor hatásos, mégis kíméletes súrolószert kapsz. Ezzel tisztíthatod a mosogató medencéjét, a zuhanytálcát és még a kádat is. Hipp-hopp eltűnik a lerakódott kosz. A mosdó és a vízcsapok környékét úgy tudod csillogóan fényessé varázsolni, ha egy fél citromot belenyomsz sóba, majd ezzel a sós citrommal átdörzsölöd és feloldod a vízkőlerakódásokat.
Vágódeszkára
KÉP: Pixabay
Sokan vagyunk, akik semmi esetre sem mondanánk le a fa vágódeszkáról (nem cserélnénk műanyagra), de azt ki nem állhatjuk, ha a főzési előkészületek végére a deszkánk foltos és büdös lesz. Eltünteti még a céklafoltot és a hagymaszagot is, ha egy félbevágott citromot egy tálka sóba mártunk a vágott felével, és ezzel átdörzsöljük a vágódeszkát. Utána le kell öblíteni, és mehet száradni szép tisztán és szagmentesen.
Folteltávolításhoz
KÉP: Unsplash
Pár csepp hideg (!) vízzel egy-két kanál sóból keverj pasztát, és ezt kend a ruhádon van más textilen esett vérfoltra. Várj 10-20 percet, amíg az erős vízelvonó hatású só "kiszívja" a vért a textilszálak közül. Utána mehet cucc a mosógépbe a többi holmi közé.
A rozsdafoltos fémedényt vagy más használati tárgyat vizezd be, szórj rá vastagon sót és csepegtess rá pár csepp citromlevet vagy enyhe ecetet (ha csak 8 vagy 10 százalékos bolti eceted van otthon, hígítsd felére hozzáadott ugyanannyi vízzel). Várd meg, amíg megszárad, és utána töröld tisztára. Ugyanezt a módszert próbálhatod rozsdafoltos textilen is.
Mosogatáshoz
KÉP: Pixabay
A leégett serpenyőbe szórj sót, ereszd félig tele vízzel az edényt, és hagyd másnapig ázni. Ha még akkor is le van égve, akkor a sós vízzel együtt tedd fel a tűzhelyre, és kezdd el melegíteni a sós vizet. Mire felforr, a leégett ételmaradék is eltűnik. Ezt a módszert használhatod az öntöttvas edényekhez, amelyek belső felületkezelését a mosogatószerek eltüntetik (ezért nem szabad ezeket mosogatógépbe sem tenni). Zsíros edényt szórj be sóval, várj pár percig, amíg a só felszívja a zsírt, töröld ki az edényt egy papírtörlővel és mehet a mosogatóba.
Izzadságfolt ellen
KÉP: Unsplash
A ruhák, ingek hónaljában megjelenő izzadságfoltokat úgy lehet öko módon eltávolítani, ha egy lavór meleg vízben feloldasz 5 dkg sót, majd ebben az oldatban áztatod a ruhát, amíg el nem halványodik az izzadságfolt. Utána mehet a ruha a többihez a mosásba.
Állatpisi ellen
KÉP: Unsplash
Ha a házikedvenced még nem szobatiszta, vagy valamilyen okból baleset történik, akkor a lepisilt szőnyegre vagy fotelre (a foltra) szórj azonnal sót. Addig hints újabb és újabb réteg sót a vizeletfoltra, ameddig már nem nedvesedik át a sókupac felszíne. Ekkor minden pisit kiszívott az anyagból. Hagyd a sókupacot a textilen 10 percig, utána porszívózd össze. A szőnyeg vagy fotelkárpit tiszta és szagmentes lesz!
365Zö