A fokvárosi fotográfus, Dillon Marsh egyszerre lenyűgöző és elkeserítő fotósorozatot készített az elhagyott dél-afrikai bányákról: a hatalmas gödrök mellé digitálisan odaszerkesztette az onnan kibányászott fémet vagy drágakövet méretarányos gömbként.
Ezen a képen a Nababeep bánya maradványa látható, ahonnan 302 500 tonna rezet bányásztak ki.
Springbok mellett például az első rézbányát 1852-ben nyitották meg. Akkoriban még kézzel folyt a munka, a kitermelt rézércet ökrösszekér vitte a 140 kilométerre lévő kikötőig, onnan pedig hajó szállította az angliai kohókba feldolgozásra. A felszíni kifejtéssel a munkások óriási krátereket, soha be nem gyógyuló sebeket vájtak a korábban érintetlen tájba.
Marsh CGI-sorozata (lásd lejjebb görgetve), a For What It's Worth címet viseli (kb. Mennyiért éri meg), és azt mutatja meg, hogy milyen ellentét feszül a két értékrend között: a különféle fémek és drágakövek kitermelése mindig fontosabb volt, mint a természet megóvása.
Mint azt a ThisIsColossal weboldalnak nyilatkozta, munka közben folyton csapongtak az érzelmei -- egyik oldalról az elismerés, hogy mekkora munkát végeztek az akkoriak, másik oldalról pedig a szomorúság, hogy ez végső soron mibe került. Ezért elhatározta, hogy a dél-afrikai helyszínek után a világ más bányáiról is készít hasonló digitális montázsokat.
Az O'Okiep bányából 284 ezer tonna rezet termeltek ki.
Innen 136 millió troy uncia, azaz 4230 tonna platinát termeltek ki.
Free State Gold Field, 335 millió troy uncia, azaz 1042 tonna arany.
Ekkora kráter maradt Koffiefonteinben 7,6 millió karát, vagyis 1520 kilogramm gyémánt kibányászása után.
További fantasztikus képek Dillon Marsh Instagram-oldalán láthatók.
365Zö