Sokan döntenek amellett, hogy a városból kiköltöznek az agglomerációba vagy nem túl távoli faluba -- végül is, ha valakinek elegendő hetente-kéthetente egyszer bemennie a munkahelyére, annak ideális lesz a váltás. Ám vannak olyan aspektusai, amelyek meglepetésként érhetik az új lakókat, még akkor is, ha egyik-másik kifejezetten ökotudatos.
KÉP: Pixabay
A nyüzsgő városi élet után nagy váltás lesz a vidéki életstílus. A napirend egészen biztosan átalakul, hiszen esetleg a gyereknek többet kell utaznia az iskolájáig vagy edzésre, oda kell figyelni a bevásárlásra, hiszen a faluban este nincs már nyitva semmi, de az biztos, hogy a nagyobb tér, a sok zöld, a jobb levegő ellensúlyozza a kezdeti kényelmetlenségeket. Nézzük, mire lehet számítani!
Szomszédok
Új lakóként nyilván lesznek érdeklődők, és beletelik egy kis időbe, amíg mindenki kíváncsiságát sikerül lecsillapítani. Az biztos, hogy legalábbis a kutyasétáltatók mindenki ismernek névről, ami elég fura lehet egy sokemeletes bérházból kiköltözőnek, aki korábban még azt sem tudta, ki lakik a szomszédban.
KÉP: Pexels
A vidéki élet velejárója, hogy a szomszédoktól ezernyi tanácsot kap az ember kertgondozáshoz, házfelújtáshoz, és amúgy biztonsági szempontból sem hátrány, hogy a szomszéd néni felírja az utcában gyanúsan ólálkodó autók rendszámát. Viszont a vidéki élet megköveteli, hogy még ha nem is állsz le beszélgetni velük, a szomszédoknak illik köszönni.
Közlekedés
Elképzelhető, hogy te is azokhoz fogsz tartozni, akik kocsival csak a vasútállomásig vagy a távolsági busz megállóig mennek, és onnan már tömegközlekedéssel utaznak a városba dolgozni vagy ügyet intézni. Az is lehet, hogy a gyereket kerékpáron kíséred el a helyi iskolába vagy sportklubba. Sőt, még az is, hogy kerékpárral mész vonaton.
KÉP: Unsplash
Az biztos, hogy megváltozik a közlekedésed üteme, autósként jobban figyelned kell a gyalogosokra, kerékpárosokra, háziállatokra. Amennyire csak lehetséges, próbálj meg autó nélkül közlekedni, derítsd fel a környékedet, hogy merre milyen célállomások, látnivalók vannak. Legyél nyitott a közlekedési alternatívákra, mint például a szomszédokból összeálló telekocsi-rendszer.
Nagy tér
Amennyire lehet örülni annak, hogy a szűkös belvárosi lakás után most nagyobb térben lakik a család, annyira nyomasztó is lehet az a tudat, hogy a nagyobb teret nagyobb munka felújítani, kidekorálni, bebútorozni, rendben tartani stb.
KÉP: Pixabay
Ha zölden gondolkodsz, sok ötletedet meg fogod tudni valósítani az új élettérben, de arra nagyon ügyelj, hogy ne zsúfold tele lomokkal. A helyi garázsvásárokon sem szabad minden vicket-vackot megvenni! Egy házban rengeteg minden el tud romlani, a tetőablak zárjától kezdve az aljzat vízszigeteléséig. Ha eddig nem volt, feltétlenül köss lakásbiztosítást, és mindig legyen egy kis vésztartalékod arra, ha valamit SOS meg kell csináltatni.
Éjszakák
Vidéken az éjszakák sötétebbek és csendesebbek, ami eleinte szokatlan lehet a városiaknak. A sötétség az állatvilág barátja, ezért ügyelj arra, hogy a kültéri világításaid ne égjenek egész éjjel, illetve a kültéri lámpák csak lefelé vessék a fényt, ne generáljanak fényszennyezést.
KÉP: Pexels
A mozgásérzékelő lámpákat is be lehet állítani úgy, hogy egy macskára vagy sünre ne kapcsolódjanak fel.
Felelősség
Egy saját ház sokkal nagyobb és több felelősséggel jár, mint egy lakás. Ebbe olyasmi is beletartozik, hogy a szemeteskukát neked kell kitolnod a járdára és utána vissza.
KÉP: Unsplash
De az is, hogy ha a kutyád megbontja a kerítést, vagy a gyerek bringázás közben áthajtott a szomszéd virágágyásán, akkor azt neked kell megjavítanod. Oda kell figyelned arra, hogy a közösségben való megjelenésetek milyen hatást vált ki, és mennyire sikerül harmonikusan beilleszkedni.
Boltok
Egyes helyeken nemhogy éjjel-nappali, de még bolt sincs. Vagy napnyugtakor bezár. Vagy csak bimbamos autó jár a környéken hetente egyszer. De ahol van bolt, gyógyszertár, pékség és akár egy étterem vagy söröző, azoknál is fel kell készülni arra, hogy korábban zárnak, mint amit a városban megszoktál.
KÉP: Pexels
Érdemes ezért bizonyos dolgokból feltankolni, vonatkozik ez a tartós élelmiszerektől kezdve a lázcsillapítóig sok mindenre. És tanácsos megtanulni kenyeret/pizzát sütni.
Kert
Akármennyire is vágytál rá a városból nézve, meg fogsz döbbenni, hogy egy szép kert kialakítása és fenntartása mennyi pénzbe és energiába kerül. A gyepet nemcsak fűnyírózni kell, hanem szellőztetni, tápoldatozni, gyomirtózni stb. Írtam korábban arról, milyen talajtakarókat használhatsz fű helyett. Mert hogy a sövényt is rendben kell tartani. A virágágyásokat locsolni. A fákat metszeni és összesöpörni az avart.
KÉP: Pixabay
És ha mindennel készen vagy a magad módján, mindig lesz valaki, aki vagy azért szól be, mert nem elég rendezett a kerted, vagy pedig azért, mert túl szép, és irigykedik. Rá se ránts, hanem élvezd a kemény munkád gyümölcsét. Amennyiben pedig nem akarod a hétvégéket robotolással tölteni, keress egy vállalkozót, aki elvégzi helyetted a munkát. Már csak azt kell kitalálnod, hogyan teremted elő rá a havi fix összeget.
Kedvenc
Ha már van nagy tér és kert, akkor előbb-utóbb kell egy kutya vagy macska is. A házikedvenc nemcsak a gazdi lelkét tartja karban a mindennap árasztott önzetlen szeretetével, hanem a fizikai kondícióját is: pusztán azért, mert van kert, egy kutyát még naponta legalább egyszer egy órára el kell vinni sétálni (rohanni, loholni, ki mit szeret), ez hozzátartozik a szocializációjához.
KÉP: Unsplash
A rendszeresen sétáltatott kutya kevésbé lesz "idegbeteg", aki széttépi a kerítést, ha elmegy egy kerékpáros vagy gyalogos előtte -- ezért a postás is hálás lesz.
365Zö