Ahogy nőnek a gyerekek, úgy lehet egyre nagyobb szükség arra, hogy saját kuckójuk legyen - vagy a szüleiknek!
KÉP: Decoist
A család bővülésével, a gyerekek növekedésével nem mindenki tud nagyobb lakásba költözni, illetve egy sor problémát nem is az alapterület kicsisége okoz, hanem hogy nem alkalmazkodik a tér az igényekhez. Egy 70 négyzetméteres, kétszobás lakás lehet sokkal kevésbé élhető, mint egy 50 négyzetméteres, nappali + két fél szobás lakás. Mert a lényeg, hogy ha szükséges, akkor lehessen szeparálódni.
Az elkülönülésnek persze fokozatai vannak: bizonyos esetben csak egy kicsit nyugalmas zugba húzódni akar az ember, máskor meg jó lenne némi hangszigetelés is. A lakás vagy szoba átalakítása a legegyszerűbb hozzávalókból is elkészíthető, legyen az textil, műanyag lap, raklap, nádszövet, légkamrás lemez vagy akár fapolc, íme itt van 10 szuper tipp!
Légkamrás lemez
KÉP: Treehugger
Egyik kedvencem ez a garzon, amelyben csak a mini fürdőszobának van téglafala, a hálószoba fala légkamrás lemezből készült. Átengedi a fényt, de kellő szeparálást biztosít, hogy mégse az ágy legyen a lakás fókuszában. Ugyanakkor a légkamrás lemeznek köszönhetően sokkal nyitottabb, levegősebb az összhatás, mintha akár egy gipszkartonfallal lenne elválasztva.
Gardrób tolóajtó
KÉP: IkeaHackers
Mi mindenre jó egy ikeás tolóajtó! A mennyezetig érő elválasztás felső része favázra szerelt gipszkarton, tehát teljesen úgy néz ki, mintha direkt így épült volna a lakás.
Függöny
KÉP: Homedit
A legegyszerűbb megoldás lehet az alkóvszerű terek, fülkék szeparálására, amennyiben csak vizuálisan van szükség elválasztásra, és hangszigetelés nem szükséges. A függöny azért is jó, mert lágyítja a teret, nagyon különleges hatást kelt.
Raklap
KÉP: MyFriendStaci
Ezt olcsón be lehet szerezni, csak arra ügyeljünk, hogy ne a vegyszerrel kezelt fajtája legyen (a raklapok felhasználásáról itt írtam). Elég összecsavarozni párat, és már kész is a válaszfal, amit ráadásul a különféle mütyürök tartójaként is kihasználhatunk.
Perforált falemez
KÉP: ManoMano
Ha már mütyürök, akkor egy ilyen perforált rétegelt lemezből készült paraván is nagy szolgálatot tehet, de persze ez is csak olyan közben, ahol elég a vizuális elválasztás, mondjuk egy íróasztal mellett.
Könyvespolc
KÉP: Homedit
Az örök klasszikus! Ráadásul ennek hatása fokozható: ha a hátfalát légkamrás lemezzel borítjuk, máris jobb lesz a hangszigetelése, plusz a huzat ellen is védeni fog. Akár a teteje fölötti részre is szerelhetünk légkamrás lemezt vagy gipszkartont, a fokozott elválasztásért.
Hanglemez
KÉP: TerraCycle
Vicces, bár inkább jelképes hatású, de legalább valóban az újrahasznosítás csúcsa!
Lézervágott műanyag lapok
KÉP: MountainSnowArts
Az igény szerinti számban összeszerelhető, bővíthető lemezekből annyi darabok rögzítünk össze, amennyit a hely kíván, és utána a könnyű szerkezetet néhány kampóval felszereljük a plafonra. Igazság szerint ilyen mintásra vágott lemezeket magunk is készíthetünk, akár erősebb kartonpapírból is.
Régi ablak
KÉP: JonesDesign
Nem szabad kidobni a régi kazettás ablakkeretet, ha légkamrás lemezzel vagy plexiüveggel kipótolva ilyen klassz térelválasztó elemet készíthetünk belőle.
Bontott lécek
KÉP: BrooklynHome
Kell egy keret pár 5x5-ös stafniból, amire rászögelhetjük a lakásfelújítás során előkerült bontott léceket. Utána az egészet érdemes világos színű lazúrral átkenni, így a faanyagot is védjük a további károsodástól.
365Zö