Anyáink-nagyanyáink hajdanán még a harisnyát elvitték szemfelszedőhöz, aki megjavította a lefutott szemeket. Ma már inkább veszünk egy új harisnyát - de mi legyen a régivel?
KÉP: Pixabay
Még mielőtt elmerülnénk a jobbnál jobb újrahasznosítási ötletekben, a lyukas, kinőtt vagy megunt nejlonharisnyát először is ki kell mosni, minél jobban fertőtleníteni. Ehhez a fertőtlenítő hatású öblítőszereket ajánlom, langyos vízben elkeverve. A harisnyát óvatosan átnyomkodjuk a vízben, majd még óvatosabban kézzel kicsavarjuk, elfektetjük egy törülközön, és felcsavarjuk a törülközőt. Ezzel a nedvesség javát ki lehet facsarni a harisnyából, a többi pedig levegőn szárítva gyorsan elillan. A tiszta nejlonharisnyát bizonyos célokra egészben használjuk, másokhoz viszont elég a szára vagy a gumírozott derékrésze. Lássuk a tippeket!
1. Játékbaba
KÉP: Meglymoo87
Aki már kicsit (nagyon) unja az amigurumi horgolást vagy húzósnak tartja a fonalköltségét, álljon át harisnyababák készítésére. Érdemes két réteg harisnyát használni, amelyet szálasra széthúzogatott műszálas vattával töltünk meg (a pamut is jó lenne, csak nehéz mosni, összeállhat egy kemény gombóccá). A babakészítés rejtelmeibe az Instructables vezet be, ehhez erre a linkre kell kattintani.
2. Szita vagy szűrő
KÉP: MejoresDeCocina
Ha át kell szitálni valamit, és nincs kéznél célszerszám, öntsük egy harisnyazokniba (vagy elvágott harirnyába), és máris szitálhatjuk. Amennyiben például festéket szeretnék leszűrni, egy szétvágott harisnyát húzzunk egy üres festékesdoboz tetejére, és lassan öntsük bele a koszos festékesdoboz tartalmát. Utána hagyjuk lecsepegni a harisnyadarabot, és dobjuk ki.
3. Takarítás
KÉP: Instructables
Mivel hálós szövete enyhén súroló hatású, a labdának összetekert, bevizezett (plusz tisztítószeres) harisnyával prímán lehet mosogatni, csempéről vízkövet lesúrolni és autót takarítani. Sőt, szárazon használhatjuk portörlésre és polírozásra, csillogni fog a régi rézlámpa!
4. Hagymatárolás
KÉP: HobbyFarms
Mind a vörös-, mond a fokhagyma szereti a szellős tárolóhelyet. Érdemes úgy felakasztani tárolni, hogy egy harisnyába beletöltöttük őket. Amennyiben a harisnyában inkább labdát formálnak, akkor egyesével tegyük a hagymákat a harisnyába, és mindegyik hagyma után kössünk a harisnyára egy elválasztó csomót.
5. Töltőanyag
KÉP: Goodlifer
Ha kiesett egy plüssállatból a bélés, vagy más okból cserélni kell, akkor pár harisnyával újra tudjuk tölteni. Sőt, a harisnyákból varrhatunk egészen új állatokat is.
6. Növénykötöző
KÉP: HobbyFarms
A harirnya jobb kötöző, mint az általában használt kábelkötegelő vagy gurtni, mert a harisnya rugalmas, tehát nem fojtja meg a növényt (vagy annak szárát).
7. Pot pourri
KÉP: TheCraftingLibrary
Egy nagy tálban öszekevererünk illatos fűszereket (rúd fahéj, szegfűszeg, ánizs, szegfűbors stb.), szárított gyümölcsöket (narancs, mandarin, sárgabarack, füge) és virágszirmokat, aztán kiporciózva áttöltjük az aromás keveréket öreg harirnyából vágott darabokba, amelyeket megkötünk egy szalaggal.
8. Porszívó segédlet
KÉP: Instructables
Elgurult valami apróság a szobában, nem találjuk a vastag szőnyegben? Semmi vész, húzzunk a porszívócsőre egy harisnyát, és közepes szívóerőre állítva a gépet, porszívózzuk fel az elcsatangolt apróságot.
9. Mosózsák
KÉP: Wikihow
A kényes fehérneműket is biztonsággal betehetjük a mosógépbe, ha előtte belekötöttük őket egy öreg harisnyába. Ezzel kiválthatjuk a drágán kapható mosózsákokat, ráadásul a harisnya ugyanolyan jól védi mosás közben a benne lévő dolgokat.
10. Sodrófa-burkolat
KÉP: BakingKneads
Amennyiben a sodrófára ráhúzunk egy levágott harisnyát, használat közben nem fog hozzátapadni az éppen kisodort tészta. Egyébként pedig egy vastag harisnyát védőtokként is használhatunk, ebben szellős módon, de a portól védve tárolhatjuk a spájzban a sodrófát.
365Zö