Az újrahasznosítás csúcsa, amikor művészeti alkotássá válik a tengeri állatok életét veszélyeztető hulladék halászháló.
KÉP: Ghost Net Collective
Az elhagyott vagy kidobott halászhálókat szellemhálónak (angolul ghost net) nevezik, de ezek csak egy részét képezik a "szellemfelszerelések"-nek, amelyekbe a legkülönfélébb halászati eszkközök is beletartoznak a csapdáktól kezdve a zsinórokon át a tárolóedényekig. A tengerben kallódó szellemfelszerelés rettenetesen veszélyes az élővilágra: szinte hetente látunk a hírekben halászhálóba gabalyodott ceteket, megfulladt teknősöket, hulladéktól elpusztult madarakat.
A Ghost Net Collective ausztrál kulturális művészeti közösség azon fáradozik, hogy ráirányítsa a figyelmet "az óceán néma ragadozói"-ra, ezért most tíz művész alkotásaiból nyílt kiállítás a londoni JGM Galériában Incoming Tide címmel. A kollektíva 1996 óta dolgozik együtt az aprócska Erub szigeten, amely az Új-Guinea és Ausztrália között húzódó Torres-szorosban található. A sziget nagyjából 400 pápua őslakosnak ad otthont, akik négy törzshöz tartoznak. A szigetlakók évszázadok óta halászatból élnek, és de gyakran partmenti közelségbe kerül a halászati hulladék, ami veszélyezteti a korallzátonyok gazdag élővilágát. A sziget nyugati oldalát rendszeresen beborítja az Indonézia vizeiből ide sodródó szellemfelszerelés.
A művészeti kollektíva az ausztrál tengerészettel közösen vesz részt tengerpart-takarításokban, ezért első kézből származó tapasztalatokat szereztek arról, milyen rettenetes károkat okoznak az eldobált halászati felszerelések a tengeri élővilágban. Elhatározták, hogy a kifogott tengeri szemétből megformázzák az Ausztrália partmenti vizeiben őshonos fajokat, köztük rájákat és cápákat. A korábban gyilkos anyagok átalakításával, "dekonstrukciójával" fejezik ki a véleményüket.
A művészek elkeserítőnek tartják, hogy számos halásznemzet még mindig használ grillhálót: a kilométeres hosszúságú hálókon csali és rádiós jeladó is van. A tengerbe eresztett gigantikus háló óriási mennyiségű halat fog be, de közben halálos csapdába ejt delfint és teknőst is.
KÉP: Fisheries NOAA
Az ilyen hálók ellen már több tiltakozás zajlott világszerte. A Ghost Net Collective begyűjtött tengeri halászati hulladékból készült alkotásai november 4-ig láthatók a londoni JGM Galériában. Íme ízelítőül néhány alkotás a ThisIsColossal művészeti portálról:
Jimmy Kenny Thaiday, “Jimmy” (2022), a cápa installáció drótvázra húzott szellemhálóból és kötelekből készült
Balra: Jimmy John Thaiday, “Boycar” (2022), jobbra: Marion Gaemers, “Ornate Eagle Ray” (2022)
Lynnette Griffiths, “Chomp” (2020), alumíniumhálóból formált krokodil halászhálókkal és kötelekkel kitömve
Kép a JGM Galériában elhelyezett alkotásokról.
365Zö