Mesterséges intelligencia jósolta meg, hogyan fognak kinézni a világ nagyvárosai 2100-ban, amennyiben nem teszünk semmit a klímaváltozás ellen.
Tokióban állandósulni fog a levegőszennyezés elképesztő mértéke.
KÉP: USwitch
A november elején Egyiptomban zajlott COP27 klímakonferencia sok jó eredménnyel és néhány csalódással zárult. Összességében a szakértők attól tartanak, hogy a világ nem halad jó úton ahhoz, hogy kevesebb legyen a károsanyag-kibocsátás. A legtöbb ország a közelében sincs annak a csökkentési értéknek, amit még a 2015-ös párizsi konferencián vállaltak. Márpedig ez a csökkentés volna szükséges ahhoz, hogy a globális felmelegedést 1,5 Celsius-fokon, vagy legalábbis 2 Celsius-fok alatt tartsuk, ahogy az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) tanácsolta.
Ennek apropóján a brit USwitch tarifaösszehasonlító vállalat klímakutatói a Midjourney nevű mesterséges intelligencia eszközbe táplálták a világ nagyvárosainak adatait, és a számítógépre bízták, hogy kalkulálja ki és ábrázolja, miként fognak festeni a városok a legjobb és a legrosszabb jövőforgatókönyv esetén. A klímakutatók a negatív következmények elemzéséhez felkérték az Oxford Egyetem Net Zero programjának kutatási igazgatóját, Sam Frankhausert, aki megvizsgálta a főbb kockázati tényezőket: a világ nagyvárosait leginkább az extrém mennyiségű légszennyezés, a hirtelen lezúduló csapadékok által okozott villámárvizek és a folyók, tavak, tengerek vízszintjének emelkedése, illetve a rohamosan növekvő átlaghőmérséklet veszélyezteti, amitől gyakoribbá válnak az erdőtüzek és az aszályos időszakok.
A számítógép által generált illusztrációk mind a húsz városról képet adnak a legjobb és a legrosszabb helyzet esetén. A rosszabbik eset akkor várható, ha semmit nem teszünk a klímaváltozás fokozódásának elkerüléséhez. Kedvezőbb fejleményben pedig akkor lehet reménykedni, ha változtatunk a pozitív hatás érdekében.
New York már most is szenved a szárazságtól nyaranta,
de ez a jövőben még puszítóbbá válhat.
Az indiai Agrát elöntheti a víz, amitől a város legszegényebb lakói fognak a leginkább szenvedni.
Az emelkedő hőmérséklet miatt Los Angelesben állandósulhatnak az erdőtüzek, már ameddig marad növényzet.
Londonban olyan szmog várható, ami ellehetetleníti az egész város életét, például a látótávolságot is vészesen csökkenti.
Rio de Janeiro jelenlegi klímaváltozás elleni forgatókönyve nem elégséges, ahhoz, hogy a tengeráradást kivédje.
Torontóra is ez vár, amennyiben nem sikerül csökkenteni a közlekedés és a háztartások által kibocsátott károsanyagok mértékét.
Amszterdamban élhetetlenné válnak a város ütőeréül
szolgáló csatornák a jövőben.
Kairó egyszerre szenvedhet levegőszennyezéstől, áradásoktól és az elsivatagosodás fokozódásától.
KÉPEK: USwitch, Inhabitat, Geographical
365Zö