A veteményeskertben úgy szemre is elszórhatjuk a magokat, de sokkal jobban járunk, ha rászánunk egy délutánt a házi magszalag készítésre. Sok előnye van!
KÉP: Seed-Developments
A magszalag készítés valóban olyan foglalatosság, amely elsőre luxusnak tűnik, pedig több haszna is van.
KÉP: Pixabay
1. A legfontosabb talán, hogy egyenletes lesz a vetés, nem kell utána egyelni, ritkítani. Ezzel nagyon sok magot megspórolunk- lásd a fenti képen, ahogy az apró szemű magokat képtelenség kézzel szépen szórni.
2. A magszalaggal burkolt magokat nem tudják megenni a madarak - bizony, ez is jelentős veszteséget okoz, némelyik vetést tarra csipegetik a madarak.
3. A mostani kiszámíthatatlan időjárás idején jó tudni, hogy a magszalag védi is a magokat, tehát egy hirtelen zivatar nem fogja elmosni a vetésünket.
4. A házilag készített magszalag lebomlik a talajban, vagyis nem károsítja a természetet.
5. A magszalag elültetése egyszerű és gyors folyamat, sok derékfájdító hajolgatást lehet kiváltani vele.
KÉP: NGB
A veteményesben a kijelölt területen érdemes a talajt előkészíteni: egy kis érett marhatrágyát vagy komposztot bedolgozni a talajba. Nem kell túltrágyázni, de azért legyen tápanyagban dús a talaj. Ezután árkot húzunk az ágyásba, belefektetjük a magszalagot, egy vékony földréteggel letakarjuk, és óvatosan megöntözzük. Ennyi!
KÉP: TheGardeningCook
Mit érdemes magszalaggal vetni?
fejessaláta, retek, salotta- és mogyoróhagyma (újhagymának), répa, rukola, leveles kel, kínai kel
A magszalagot nagyon egyszerű elkészíteni, csak pár olcsó hozzávalóra van szükség.
KÉP: RuralSprout
Hozzávalók:
lehetőleg színezék- és illatmentes 2 rétegű vécépapír, olló, víz, liszt, ecset, csipesz - és természetesen magok
1. A vécépapírból letépünk egy 50-60 centis szakaszt.
2. Hosszában félbevágjuk, a két csíkot hosszában félbehajtjuk, majd szétnyitjuk.
3. A papírcsíkon tollal bejelöljük az adott növény szükségleteinek megfelelő vetési távolságot (3-5-15 cm stb), ezt megtaláljuk a csomagoláson.
4. Egy evőkanál lisztből és egy evőkanál vízből pasztát keverünk, ez lesz a magragasztó. A jelölt pontokra az ecsettel odacsöppentünk egy-egy csepp csirizt.
5. Minden csirizcseppre ráteszünk egy szem magot (ehhez jól jön egy csipesz).
6. Hosszában félbehajtjuk a szalagot, és száradni félretesszük. Persze még most ráírjuk, hogy milyen mag van benne, és mikor kell elültetni, nehogy elfelejtsük!
KÉP: RuralSprout
Nagyjából ennyi a házi magszalag elkészítésének munkafolyamata. Igazán nem bonyolult, és nagyon előnyös. Egyvalami fontos viszont: az elültetett magszalagok körül a földet nem szabad hagyni kiszáradni. Nem kell tocsognia a vízben, de legyen mindig nyirkos a föld, hogy a magok mielőbb kikeljenek. Jó kertészkedést!
365Zö