Legtöbben a mindenhol kapható, dróttal összefogott fahasábokból álló ágyásszegélyt választják, ám ez nem bírja a túl sok vizet. Két-három év után elkezd alulról korhadni, még az impregnált fajta is. Érdemes ezért körülnézni a neten, ahol számtalan ötletet találunk, akár új vagy újrahasznosított alapanyagból.
Egy-egy fűnyírás után még legalább ugyanannyi idő kell az ágyások körüli szegélynyíráshoz. Ezt kivédhetjük süllyesztett ágyásszegéllyel, amire felfuthat a fűnyíró kereke, tehát egyszerre vágja a gyepet és a gyep szegélyét. Ezzel szemben a magasított ágyásoknak másféle szegély szükséges, akárcsak egyes virágoknak. Stílus és ár szerint válogathatunk.
A tégla (új vagy bontott) előnye, hogy sokféleképpen variálhatjuk. Süllyeszthetjük a talajszintbe, mint a lenti képen, vagy építhetünk belőle kisebb falat, és az egészet meg is változtathatjuk, ha nincs habarccsal összefogva.
KÉP: Plantedwell
Terméskőből is lehet süllyesztett és magasított ágyásszegélyt készíteni. Ennek rusztikusabb hatása van, mint a téglának. Árban felette jár, de szintén hosszú időre szóló befektetés, és a terméskövet is átrendezhetjük, ha szeretnénk változtatni az ágyások elrendezésén.
KÉP: Plantedwell
Fűnyírószegély néven vásárolhatunk a barkácsáruházban beton térkövet, amely íves végeinek köszönhetően nemcsak egyenesen, hanem bármilyen ív mentén lerakható.
KÉP: LoveOfFamilyAndHome
Beton kerítéselemből készülhet enyhén magasított ágyásszegély, amibe ültethetünk is.
KÉP: Homesthetics
A gabion szegély nagyon mutatós, de elég drága.
KÉP: CatsAndFlorals
Bontott téglából lehet ilyen klasszikus ágyásszegélyt készíteni. A bontott tégla olcsó, viszont sok idő és fáradság lehet a megtisztítása. Sok eső hatására a félig süllyesztett téglák hajlamosak teljesen elsüllyedni.
KÉP: PlantCareToday
A farönk ágyásszegély alsó széléhez érdemes egy téglasort is lefektetni, hogy ne kelljen szegélyező nyírást végezni.
KÉP: Plantedwell
Fatörzsekből is készülhet az ágyásszegély, talán jobban bírja az időjárást, mint a kisebb hasábok.
KÉP: Homebnc
Kavicsból mutatós, olcsó, de viszonylag időigényes kirakni az ágyásszegélyt. Ezt tényleg érdemes valamilyen kötőanyaggal rögzíteni a talajhoz (akár fagyálló csemperagasztóból öntött ágyban), máskülönben az első nagyobb zápor elmossa.
KÉP: CoopersOfStortford
Nagyobb kövekből, pláne, ha egységesen fehérek (vagy betonfestékkel fehérre festettek) strapabíróbb szegélyünk lehet.
KÉP: EllaClaireInspired
Raklapból vághatunk ágyásszegélyt. Nem feltétlenül tart sokáig, de legalább olcsón megússzuk.
KÉP: Homesthetics
Újrahasznosított műanyagból is kapható ágyásszegély. Anyagából adódóan palaszürke színű, erős, tartós termék, bírja az UV-sugárzást. Van cikcakkos és egyenes kialakítású is.
KÉP: Recyclen
Vesszőkből és ágakból is fonhatunk ágyásszegélyt, ami nagyon hangulatos látványt nyújt, és néhány évig biztos bírja. Lejtős kertben terasz kialakításához is használható.
A térkőből kirakott ágyásszegély, pláne, ha LED-füzérrel megvilágítjuk, nagyon különleges hatást kelt.
KÉP: Ozzu
Ha már térkő, tényleg érdemes L-alakban rakni, hogy ne kelljen szegélynyírással vesződni.
KÉP: BrickLaminatePicture
Paliszádnak nevezik a különféle hosszúságú, szögletes vagy hengeres hasábokat-rudakat, amelyekből érdekes ágyásszegélyt képezhetünk.
KÉP: Plantedwell
Nyírfahasábokból is készülhet paliszád-szegély.
KÉP: Plantedwell
Rozsdás(ított) acéllemez szintén kapható a barkácsáruházakban vagy MÉH-telepeken, egyenes és íves ágyások szegélyezéséhez.
KÉP: Homebnc
De még kiszuperált bringakerekekből is vicces ágyásszegélyt készíthetünk.
KÉP: Reciclaedecora
Nem kell kidobni a régi tetőcserepeket, mert masszív ágyásszegélyt lehet rakni belőlük.
KÉP: Pinterest
Hiver't-Klokner Zsuzsanna