Garantáltan visszatartják a betolakodókat, ezeken nem megy át sem vaddisznó, sem betörő.
KÉP: Pixabay
Gyakran megesik, hogy egy-egy kert fokozott védelmet igényel, de vagy a tulajdonosnak nincs pénze kétméteres kőkerítésre, vagy a településképi rendelet nem engedélyezi ilyen építését. Ekkor marad a hagyományos kerítés, de mellé érdemes jó tüskés bokrokat ültetni sövénynek, hogy még véletlenül se akarjon bejönni a kertbe semmilyen garázda: se négylábú, se kétlábú. A tüskés sövények általában nem túl igényesek, persze ezt szokták mondani a szürkemarhára is: pedig minden állatot és növényt lehet igényesen tartani, akkor gyorsabban és több eredményt látunk. A tüskés sövények esetében például ha rendszeresen trágyázzuk, locsoljuk, metsszük a növényt, jobban fog fejlődni, hamarabb eléri a kívánt magasságot és szélességet. Márpedig ez a cél: a térdig érő tüskés sövény legfeljebb a megvadult mezei nyulakat vagy a szomszéd macskáját tartja távol a kertünktől. Épp ezért a tüskés bokrokat a kert apró madarai is nagyon kedvelik, mert biztonságos pihenőhelyet nyújtanak nekik.
Nézzük, mit érdemes ültetni most novemberben, illetve akár decemberben is, ha most előre kiássuk az ültetőgödröket.
Mahónia (Mahonia)
KÉP: Unsplash
Örökzöld növény, levelei tüskésen fogazottak. A kifejlett cserje magassága 1-1,5 méter, de gyorsan nő, évente akár 30 centimétert is. Oda kell figyelni a választáskor, nehogy a kúszó változatot válasszuk, mert az fél méteresre nő. A mahónia gyönyörű sárga és illatos virágait tavasszal hozza, azokból kis kék bogyók fejlődnek. Kifejezetten igénytelen növény, félárnyékban, fák alatt is megél, talajban nem válogatós. Kártevőkre és kórokozókra nem igazán érzékeny. A japán mahónia (Mahonia japonica) akár 2 méter magasra is megnő, de legalább 3 méter széles lesz, erre ültetéskor oda kell figyelni.
Júlia borbolya (Berberis julianae)
KÉP: Pexels
Ha minden igaz, erre mondta a vízvezetékszerelő, hogy kutyakergető: az örökzöld Júlia borbolya áthatolhatatlan sövénnyé képes fejlődni, és igazi boszorkány: nemcsak a levelei fogazottak, hanem az ágain is rettentő sok tövist növeszt. Apró sárga virágaiból sötét bogyókat nevel. Érdemes a kert keleti oldalára ültetni, hogy az erős délutáni napsütéstől védve legyen. Vízigénye nem jelentős, de hosszan tartó aszály esetén meghálálja az alkalmankénti belocsolást. Zöld levelei ősszel vörösre változhatnak, ha a növényt elég fény éri.
Galagonya (Crataegus)
KÉP: Pixabay
Nevelhetjük akár 8 méter magas fává (de minek), vagy metszhetjük 2-3 méter magas bokornak (igen), az a lényeg, hogy ez a tövises növény finom és egészséges bogyókat is terem. Ezek a vörös bogyók nyersen is finomak, de akár lekvárt is főzhetünk belőlük. A lombhullató növény leveleiből pedig szíverősítő teát készíthetünk. Magyarországon négy fajtája honos: az egybibés galagonya, a csere- vagy kétbibés galagonya, a fokozottan védett fekete galagonya és a viszonylag ritka rózsaképű galagonya. Kertészetekben leggyakrabban az egybibést forgalmazzák. Kapható kínai galagonya is (Crataegus pinnatifida), de az nem tüskés!
Kökény (Prunus spinosa)
KÉP: Unsplash
Szintén lombhullató és szintén nagyon egészséges a termése. Általában 2-3 méter magasra nő, lassú növekedéssel, közepes fény- és vízigényű tüskés bokor. Madárbarát kertek nélkülözhetetlen eleme. Egyszerűen nevelhető, jó fagytűrő képességű. Meghálálja a világos helyet és a rendszeres, de mérsékelt öntözést. Talajban nem igényes, csak ne legyen pangó vizes. Termését érdemes akkor szedni, amikor már megcsípte a dér, mert akkor édesebb.
Tűztövis (Pyracantha)
KÉP: Pixabay
Ez ugyan nem ehető, viszont igen kellemetlenül szúrós. A gyorsan növő tűztövis 2-3 méter magasra megnő, levelei örökzöldek, narancssárga bogyót nagyon kedvelik a madarak. Szívós növény, elviseli a szárazságot is. Sövénynek nevelve nagyon praktikus, mert a fényes zöld leveleknek köszönhetően télen is átláthatatlan.
Homoktövis (Hippophae rhamnoides)
KÉP: Pexels
Hasonlít a tűztövisre, de ez ehető és egyébként rendkívül egészséges. Eredeti élőhelye a Himalája lejtői és Ázsia, de mára az egész világon elterjedt, nálunk védett növény. Bogyói számos gyógyhatással bírnak, védik és erősítik az immunrendszert, C-vitaminban gazdagok, csökkentik a vércukorszintet, fokozzák az anyagcserét. Hosszasan lehetne még sorolni, érdemes a neten utánanézni. A homoktövis szereti a napos helyet, a jó vízelvezetésű és savanyú talajt. Arra oda kell figyelni, hogy a homoktövis kétlaki, azaz hím- és nőivarú növényeket is kell belőle ültetni a beporzáshoz.
Magyal (Ilex aquifolium)
KÉP: Pixabay
Nincs karácsony magyal nélkül: ez a szívós, örökzöld cserje eredetileg bükk- és tölgyerdőkben telepedett meg, ahol a fák árnyékában nőtt - 2-5 méterre, viszonylag lassan, viszont akár 500 évig is él. Fogazott leveleinek érintése kellemetlen, viszont nagyon mutatós az egész növény. Ez is kétlaki, tehát ha azt szeretnénk, hogy a májustól nyló fehér virágokból piros bogyók fejlődjenek, akkor termős és porzós virágokkal rendelkező egyedeket is kell ültetni. A bogyók az ember számára mérgezők, de a madarak nagyon kedvelik őket.
365Zö