Ez a téma mindenkit érint, azt is, aki nem használja az utcabútorokat - de a környezet részeként fontos, hogy milyenek.
KÉP: Pixabay
Sokféle módon lehet "zöld" egy utcabútor, és persze most nem a színére gondolunk. Sokkal inkább az előállítása módjára, a hozzá felhasznált alapanyagok forrására. Ennek megfelelően most három nagy trendre mutatunk példákat, aztán a továbbgondolást mindenki végezze el maga. Az persze nagy kérdés, hogy ha létezik egy jó módszer utcabútorok gyártására, akkor azt hogyan sikerül elfogadtatnunk az önkormányzattal - a lakosok összefogásának nagy szerepe lehet ezen a téren.
1. trend: károsanyagmentes gyártási technológia
KÉP: Vestre
Itt van mindjárt a svéd Tellus pad, amelynek küllönlegessége, hogy károsanyag-kibocsátástól mentes acélból készült. Hát az meg mi a manó? A padot gyártó Vestre vállalkozás és Emma Olbers formatervező úgy álmodta meg a padot, hogy annak gyártása során nem kerül további szén-dioxid (vagy azzal egyenértékű) a légkörbe.
A Tellus pad kivitelezője a svéd autógyártó, a SAAB, amely átalakított nagykohójában állítja elő a padhoz szükséges acélt: a kohó zöld hidrogénnel üzemel, nem pedig szénnel. Zöldnek nevezzük azt a hidrogént, amelyet ammóniából állítanak elő megújuló energia (nap-, szél- vagy vízenergia) segítségével. Svédországban ez feltehetően vízenergia lesz.
A Vestre nagyon odafigyel arra, hogy termékei ilyen "zöld" acélból készüljenek. Úgy számolnak, hogy ha a világ teljes acélgyártását át lehetne alakítani zöldre, azzal az iparág karbonlábnyomát 60 százalékkal csökkenthetnék. Emma Olbers tervezőnek pedig az volt a feladata, hogy minél kevesebb nyersanyag felhasználásával tervezze meg az utcai padot, amelynek persze a stabilitását, teherbírását őriznie kell.
Tellus egyébként az antik mitológiában a Föld római istennője volt. A pad hívogató külsejű, kényelmesnek látszik, miközben kellő méretű ahhoz, hogy 2-3 ember is helyet foglaljon rajta. A Tellus nagyon jól mutatna nemcsak parkokban, hanem más köztereken is, és egyébként a RAL-skála bármely színárnyalatára le tudja festeni a gyártó.
2. trend: szemét újrahasznosításával készül
KÉP: TheCultureTipp
Egy amszterdami cég olyan utcabútorokkal kísérletezik, amelyek alapanyag éppenséggel kommunkális szemétből van. Immár hat esztendeje, hogy Panos Sakkas és Foteini Setaki rotterdami építészek elhatározták: a hulladék műanyag újrahasznosítását fogják végezni, méghozzá 3D nyomtatással. A képen látható ívelt formájú utcabútor újrahasznosított műanyag-pellet megolvasztásával készült. Az XXXX névre keresztelt padon 2-4 ember tud helyet foglalni, persze lehetnek tumultusok.
A tervezők szerint a pad olyan, mint egy kétoldalú hintaszék, amelyet mindkét irányból meg lehet közelíteni. Az újrahasznosított műanyagból nyomtatott székből többet is egymás mellé tehetünk. Ha csak egy darabunk van, arra is leülhet 2-4 ember probléma nélkül.
Mindegyik pad nagyjából 23 kilogramm műanyaghulladékból készül: ennyi műanyagszemetet képez két ember egy teljes év alatt. Ez óriási mennyiség, és például az tudni kell, hogy New York naponta 12 ezer tonna hulladékot állít elő, és a nagyvárosban se hulladékégető, se talajfeltöltő program nem működik.
3. trend: újrahasznosítás anyagában
KÉP: MoreThanGreen
A dél-afrikai utcaművész, r1 fejlesztése a "Brothers is Benches", azaz fivérek padokon elnevezésű projekt. a művész kizárólag újrahasznosítható fával dolgozik. A korábban raklapként szolgáló elemek három részből állnak, amelyeket zsanér tart egyben. Ennek az az előnye, hogy ha kell, az utcabútort kis helyre is el lehessen tenni.
A pad egy utcabútor-tervező kihíváson született: hat művész költözött be egy johannesburgi lakásba, ahol azt a feladatot kapták, hogy alakítsák át a környezetül zavaró elemeit, majd foglalják őket kreatív környezetbe. Az alkotó művész, r1 odáig ment, hogy a saját (kedvenc) utcabútoraira görgős lábat szerelt, ennek segítségével kényelmesen lehet vele közlekedni.
365Zö