A klímaváltozás nehezen viselhető részét a Föld lakosságának igen nagy része nem azzal próbálja meg elviselhetővé tenni, hogy csökkenti az otthonában található káros, a globális felmelegedéshez is hozzájáruló tényezőket, hanem felszerel egy klímaberendezést. Amely ugyan szabályozza a hőmérsékletet, és fokozza kényelmünket, de a másik oldalról hozzájárul a felmelegedés folyamatához. A klímaberendezések a nagyvárosok elengedhetetlen kellékeivé váltak. Úgy szaporodnak, mint vidéken a sáskák.
Hőmérséklet-szabályozó hatékonyságuk a lakáson belül megkérdőjelezhetetlen. a másik oldalról, a lakáson kívül viszont fűtik a környezetüket, zajosak, egyesek vizet csöpögtetnek, és prímán alkalmasak arra, hogy egy bármilyen szép épület kinézetét gajra vágják.
A jelenlegi magyarországi szabályozások mellett gyakorlatilag alig lehet megakadályozni a légkondik felszerelését, terjedését.
Arról nem is beszélve, hogy a klíma számos káros hatást is rejteget, mint például:
- Sok energiát fogyaszt.
- A hőmérséklet-változások miatt megszaporodtak kifejezetten a klímaberendezések okozta légúti panaszok és mozgásszervi elváltozások.
- Kevésbé súlyos, de idegesítő tünetek lehetnek: a fejfájás, szédülés, fülzúgás és kimerültség is.
- Fokozódott az allergiás és megfázásos tünetek mértéke.
- A készülék szárítóhatással van a bőrünkre. A negatív szárító hatást csak újabb költséges hidratálókrémekkel és a bőséges vízfogyasztással tudjuk kivédeni.
- Az irodákban működtetett klímaberendezések esetében nem kérdés, hogy van, aki bírja, van, aki nem. Akinek valami problémája van a klímaberendezés használatával, annak magának kell megtanulnia védekezni a berendezés okozta negatív hatásokkal szemben. Így aztán az sem meglepő, ha 35 fokban kardigánban dolgozunk egész nap, mert fázunk.
- A szűrőrendszer cserélése hiányában baktériumszigeteket telepíthetünk a lakásunkba, amelyek komoly betegségeket – mint legionárius-betegség – és szisztémás gombafertőzést is okozhatnak.
Mit tehetünk, hogy ha már a klíma mellett döntünk, akkor az a legkevesebb bajt okozza?
- A klímaberendezések alapvető sajátossága, hogy a hőcserén alapul, ezért elengedhetetlen, hogy ne legyen rendszeres szellőztetés a lakásban.
- A berendezés kiválasztásánál érdemes a pollenszűrős változatot választani.
- Az alap a klíma berendezések kiépítésénél, hogy nem biztos, hogy a legolcsóbb a legjobb.
- Nem érdemes a kinti hőmérséklethez képest 6-8 foknál hidegebbre beállítani.
- Évente egyszer ajánlott a klímaberendezés tisztítása.
- A klíma mellett sem szabad elhanyagolni a rendszeres szellőztetést.
A hőmérséklet mérséklésén túl a klíma pozitív hatásaként hozható, hogy kiszűri az allergéneket. Mivel nem friss levegőt forgat be a helyiségbe, hanem ugyanazt kerengteti, nem engedi be az allergéneket.