Egy sor külső-belső egészségügyi problémát enyhít a kis fehér-sárga virág, mert több mint egy tucat hatóanyagot tartalmaz. Amennyiben nem magad termelted, vásárolj inkább szárítottat, mert az út szélén gyűjtött tele lehet szennyező anyagokkal.
A kamillát általában forrázni szoktuk a gyógyhatás legjavának elérése érdekében. Elkészítése: 1 teáskanál vagy 1 filter szárított virágra 2 dl forró vizet önts, letakarva hagyd állni 5-15 percig. Nemcsak melegen, hanem hidegen is felhasználható, fogyasztható. Sőt, ha jó tömény főzetet készítesz, le is fagyaszthatod jégkockatartóban, így mindig kéznél lesz az értékes gyógynövény instant kivonata.
A kétféle kamilla ismert: a római kamilla (Chamaemelum nobile) és az orvosi székfű, más néven német kamilla (Matricaria chamomilla), utóbbi elterjedtebb, és állítólag erősebb a gyógyhatása. Szóval ha utazol, a piperés nesszeszerbe pár kamillafiltert is tegyél, persze folpackba tekerve, nehogy kiszakadjanak.
1. A nyugodt alvásért
A hőségben csak forgolódsz az ágyadban fél éjszaka, a munkahelyi stressz miatt zakatolnak a fejedben a teendők? Akkor este lefekvés előtt igyál meg egy pohár (akár hideg) kamillateát. A több ezer éves használai javallatot modern kutatások is igazolták: a kamillában lévő apigenin nevű természetes flavonoid képes kapcsolódni agyunkban a benzodiazepint is észlelő receptorokhoz. A BZD a legismertebb nyugtatók és altatók hatóanyaga.
2. Bőrnyugtatóként
Az ókor óta használják a kamillát, mert gyulladáscsökkentő és antimikrobiális hatású. Egy újabb kutatás szerint valóban serkenti a sebgyógyulást. Enyhíti az ekcémát és az enyhébb bőrgyulladást, tehát a napégette bőr nyugtatására is használhatod. A kihűlt kamillateával az aknés és kipirosodott bőrt is kezelheted, akár tonik, akár egy kendőt átitatva maszk módjára (15 perc elég).
3. Hányinger és gyomorégés ellen
Ha hosszabb útra vagy hajókázni indulsz, és sejted, hogy forgó gyomor lesz a vége, ne felejts el egy üveg kamillateát is vinni magaddal. A kamillában lévő bizabolol hatóanyag ellazítja az emésztőrendszert borító simaizmokat, így enyhíti a gyomorfájdalmat. Enyhíti a továbbá az emésztőrendszeri gyulladásokat és alhasi görcsöket is.
4. A szebb alakért
A kamilla kismértékben csökkenti a vércukorszintet, ezért mérsékli a következő étkezés előtt jelentkező étvágyat is. Klinikai vizsgálat mutatta ki, hogy 8 hétig tartó ivókúra esetén csökkent a diabéteszes betegek átlagos vércukoszintje, és a kamilla védőhatást fejt ki az inzulintermelő hasnyálmirigy bétasejtekre. Nem szabad túlzásba esni: napi 2-3 csészénél többet ne fogyassz belőle, azt is étkezés után.
5. Megfázásra
Nincs is rosszabb, mint nyaralás előtt vagy alatt megfázni. Ilyenkor leghasznosabb egy kamillás inhalálás, amely célzottan juttatja a szervezetbe a gyógynövény hatóanyagait, erősítve az immunrendszert. A kamillatea mellett lehet ehhez (is) kamilla illóolajat használni, amely a legtöbb drogériában és patikában kapható.
6. Piros szem ellen
Akár az uszoda vagy tenger vize, akár kialvatlanság, akár allergia miatt pirosodik be a szemed, a legegyszerűbb módja a megnyugtatásának, ha a forrázás után visszamaradt kamillafiltert kifacsarod, és negyedórára a csukott szemedre teszed. Közben lehet kicsit relaxálni is...
Figyelem!
A kamilla keresztallergiát okozhat, tehát aki allergiás a fészekvirágzatúak (Asteraceae) családjába tartozó növényekre, az kerülje a kamillát is. A fészekvirágzatúak közé tartozik például a napraforgó, kasvirág (echinacea), csicsóka, tárkony, körömvirág, cickafark, betyárkóró, parlagfű, búzavirág, bogáncs, büdöske, őszirózsa, dália, százszorszép, krizantém, gerbera, pitypang stb.
Ugyancsak legyenek elővigyázatosak, akik vérhígító gyógyszert szednek: az orvosukkal egyeztetett mennyiségben fogyaszthatják a szintén enyhén vérhígító hatású kamillát, de akkor csakis rendszeresen, hogy elkerüljék az ingadozó INR-értékeket.
Figyelembe kell venni továbbá, hogy a kamilla vízhajtó hatású is, tehát az ilyen gyógyszerekre ráerősíthet, illetve álmosít, tehát autóvezetés előtt fogyasztása nem ajánlott.