Ha minden igaz, kapni fogunk több használt teniszlabdát, úgyhogy lázasan töröm a fejem, milyen célokra lehet felhasználni azokat.
KÉP: Pixabay
Évente nagyjából 300 millió teniszlabda készül és kerül a sportszerboltokba. Ám akármennyire is tartós darab egy teniszlabda, egy bizonyos használat után már tanácsos lecserélni. Igen ám, de mi legyen ezekkel a labdákkal? Kidobni vétek volna, állítólag évente 19 ezer tonna kerül a szemétbe, pedig a teniszlabda semmilyen módon nem bomlik le. Mentsük meg a környezetünket ettől, hiszen a labdákat számtalan módon újrahasznosíthatjuk. Igaz, ha salakos teniszpályán használták őket, akkor először érdemes kimosni a labdákat.
KÉP: Pixabay
Kézzel mosás esetén egy lavór enyhén mosogatószeres kézmeleg vízben áztasd be a labdákat fél órára. Ha még maradt rajtuk szennyeződés, akkor egyenként egy kis körömkefével dörzsöld át őket. Utána a labdákat hideg vízben öblítsd át, és tedd ki valahová szellős helyre, de nem direkt napsütésre száradni.
Mosógépben is moshatsz 10-20 teniszlabdát egyszerre, de kizárólag hideg vizes mosással. Az adagolóba tegyél fél adag mosószert. Állítsd be úgy a mosógépet, hogy a mosási és öblítési ciklus után NE CENTRIFUGÁZZON, mert az tönkreteheti vagy a labdákat, vagy a mosógépet az egyenlőtlen terhelés miatt. Ha nincs ilyen lehetőség a mosógépeden, akkor figyeld a program futását, és a mosási program után (amikor beindul a szivattyú) állítsd le a gépet. Ekkor elindíthatsz egy öblítési programot centrifugázás nélkül, vagy pedig kiveheted a labdákat, és egy vödör hideg vízben átöblítheted őket, utána mehetnek száradni.
Gyorsíthatod a száradásukat, ha egy öreg törülközőbe belecsavarod a labdákat, és az felszívja belőlük a nedvesség nagy részét.
Na és ha idáig eljutottál, nézzük, mi mindent készíthetsz a megtiszított használt teniszlabdákból.
1. Kutyafekhely
KÉP: Inhabitat
Hugh Hayden New York-i designer tervezte ezt a méhsejt alakú kutyafekhelyet. Házilag úgy készítheted el, hogy a labdákba lyukakat fúrsz (igen, fúrógéppel), és műanyaggal burkolt acélhuzal szárítózsinórral összefűzöd a labdákat. Ha nincs túl sok labdád, akkor perem nélküli és egysoros kivitelben egy fekvőpárnát is készíthetsz Buksinak.
2. Puff, asztal és fotel
KÉP: Yatzer
Ezek is Hayden fantáziájának szüleményei. Ha megpróbálkoznál saját kezűleg megalkotni őket, hasonló módon rögzítheted össze a labdákat, mint a kutyafekhely esetében, csak érdemes a puff belsejét valamilyen anyaggal (nagy sűrűségű szivacs vagy polisztirol töltőanyag) kitölteni, ha takarékoskodni szeretnél a labdákkal.
3. Autómegállító
KÉP: FamilyHandyMan
Aki garázsban parkolja az autóját, örül egy kis látványos segítségnek, amely eligazítja abban, hogy meddig szabad előre gurulni. Amint ugyanis a mennyezetről lelógatott teniszlabda hozzáér a szélvédőhöz, azonnal meg kell állni, hogy az első lökhárító ne találja el a falat.
4. Lakatvédő
KÉP: HouseOne
Sniccerrel vágj egy akkora hasítékot a labdába, amekkora a lakatod, majd húzd a labdát a lakatra. Ezzel megakadályozod, hogy a lakatot eláztassa az eső vagy fagykár érje.
5. Kalapácsborítás
KÉP: FamilyHandyMan
Aki már megpróbált lapraszerelt bútort összeállítani, az tudja, hogy eljön a pillanat, amikor agy helyett erővel kell megoldani a helyzetet. Ilyenkor jön jól egy teniszlabda, amelyet felvágva a kalapács fejére húzunk, így az majdhogynem gumikalapáccsá válik, amellyel a kényesebb darabokat is határozottan kezelhetjük.
6. Kutyajáték
KÉP: SimplyShellie
Ehhez egy öreg pólóra is szükség van. Abból csíkokat vágunk, és vagy becsomagoljuk azokba a labdát, vagy pedig az összefont csíkokat áthúzzuk a labdán, hogy a gazdinak is adjunk egy segédeszközt, ha megpróbálná Buksi szájából kiszedni a labdát.
7. Ajtóvédő
KÉP: HouseOne
Nem csukja oda egy gyerek sem az ujját, ha ilyen ajtóvédőt szerelsz fel. A félig félbevágott teniszlabdát gumival rögzítheted a kilincsekhez.
8. Kanapé
KÉP: Inhabitat
Tejo Remy és Rene VeenHuizen holland formatervezők ugyanazon okból választották a teniszlabdát kanapékészítéshez, mint amiért a teniszjátékosok: mert rugalmas és tartós (na és persze és kellemes a tapintása). Aki a rotterdami Boijmans Van Beuningen múzeumban jár, élőben ki is próbálhatja ezeket az ülőalkalmatosságokat. És ha megtetszik, otthon is meg lehet csinálni.
9. Víztisztító
KÉP: Pexels
Sajnos már vége a nyárnak, de ha jövőre tartanál medencés bulit, akkor érdemes tudnod, hogy a vízbe dobott teniszlabda felszívja a víz felszínén lebegő napozószer-maradványokat. Egy labda 2-3 hétig úszkálhat a vízben, utána ki kell mosni mosogatószerrel, de aztán mehet vissza.
10. Széklábvédő
KÉP: Wikimedia
Kevésbé teszi tönkre a padlót, és kevésbé zajos a szék húzkodása, ha a lábára egy kivágott teniszlabdát teszel. Egy iskolai tanteremben óriási segítség lehet!
365Zö