Mostanra már szépen kilombosodtak a kerti növények, de némelyik nem virít zölden, hanem sárgák a leveleik, sőt, van köztük barnás és egészség-telenül világoszöldes is. Bár a csapadékos idő miatt megjelentek már a kártevők (például a rózsán a fekete foltokat okozó gombák), elsőként tápanyaghiányra kell gondolni.
A liliomfa túl meszes és kötött talajban vashiányos lehet
A legfontosabb tápanyag a nitrogén, valamint a foszfor, a kálium. A közepes mennyiségben szükséges tápanyagok közé tartozik kalcium, a magnézium és a kén, a mikromennyiségben szükségesek közé pedig a cink, a mangán, a réz, a bór, a vas és a molibdén.
Egy vagy több tápelem hiánya esetén az a tápelem lesz a fejlődést legerősebben korlátozó tényező, amelyikből a legkevesebb van jelen (Liebig-törvény). Sőt, a növény a legkisebb mennyiségű tápelem arányá-ban veszi fel a többit is.
A nitrogén (N) segíti a hajtások és levelek növekedését, a foszfor (P) a gyökérzet és a virágzat fejlődéséhez, valamint a termésképzéshez kell, a kálium (K) a vízháztartást szabályozza, javítja a növény ellenálló képes-ségét és fokozza a virágképződést.
A kereskedelemben kapható tápok címkéjén látható N-P-K betűk és a mellettük lévő számok arra utalnak, hogy az adott tápoldatban vagy tápsóban egymáshoz képest milyen arányban vannak ezek a tápanyagok. Nagyon leegyszerűsítve a zöld szobanövény vagy pázsit növekedését nitrogéndús táppal lehet serkenteni (pl. N-P-K 27-8-12) , a kerti rózsa virágzását meg káliumban gazdaggal (pl. N-P-K 14-7-21).
Az alábbi, pusztán tájékoztató jellegű összeállításban a gyakoribb hiány-betegségek szerepelnek. Egyes tüneteket több vagy más probléma is okozhat.
IDŐSEBB LEVELEK ESETÉN (növény alja, ág töve)
A levél sárgul, a növény satnya: NITROGÉNHIÁNY
Sárgás levelek, az egész növény fakózöld: KÉNHIÁNY
Vörös vagy bíbor elszíneződés az alsó leveleken, a száron: FOSZFORHIÁNY
Sárgás vagy világoszöldes foltok a zöld levélerek között (klorózis), márványozott kifehéredés, elhalt barnás foltok: MAGNÉZIUMHIÁNY
Sárgás és elhalt foltok a levél főere mellett, de a levél széle zöld marad: CINKHIÁNY
A cinkhiánnyal ellentétesen, a levél széle felől a közepe felé haladó világosodás és elhalás (először az idősebb leveleken, később a fiatalokon is jelentkezik): KÁLIUMHIÁNY
A levelek világosodnak, a szélük és csúcsuk megbarnul, elhal, alápöndö-rödik: MOLIBDÉNHIÁNY
FIATAL LEVELEK ESETÉN (növény teteje, ág vége)
Sárgás levéllemez, de az erezet zöld marad (klorózis): VASHIÁNY
Szürkészöld, kifehéredett, vagy torz, lyukacsos levelek: RÉZHIÁNY
Pirosas elszíneződés: KÁLIUMHIÁNY (de egyes rózsáknál az ún. anto-ciános elszíneződés normális)
A levél szélétől befelé induló sárgulás, márványosodás: KÉNHIÁNY
A levélerek között szaggatott világos foltok: MANGÁNHIÁNY
Sárgás csíkozottság: CINKHIÁNY
A hajtásvég, levélnyél elpusztul: BÓRHIÁNY
A levél barnás foltos vagy szakadozott: KALCIUMHIÁNY
Amennyiben gyanakszunk valamelyik hiánybetegségre, érdemes lefotózni a növényt, esetleg néhány elszíneződött levelet bevinni a legközelebbi ker-tészeti áruházba vagy gazdaboltba, és megmutatva a fotókat, a hiány-betegséget enyhítő tápot beszerezni. Az egész növényt le kell fotózni, hogy a szakember láthassa, melyik részén jelentkezik az elváltozás, mert például foszforhiányra utalhat az is, ha felül zöld a növény, de a legalsó levelei sárgulnak.