Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
19
jún/2018

7 önlocsoló tipp növényekhez, hogy nyugodtan nyaralhass

Ha nincs olyan családtag vagy szomszéd, akire rábízhatnád a szobanövényeid locsolását, amíg elutazol, készíts önlocsoló eszközt ásványvizes flakonból, borosüvegből vagy fazékból. Az alábbi tippek akár 4-5 nap nyugalmat is adnak, hogy végre pihenhess egy kicsit. Érdemes a kiszemelt módszert elutazás előtt tesztelni, hogy minden klappoljon.

1. Pólócsík-kanócos
Egy öreg pólóból vágj csíkot, és egyik végét lógasd az ásványvizes palackból vágott víztárolóba, a másikat pedig kanyarítsd a növénykéd töve köré. A víz szép lassan át fog szivárogni az edényből a növényhez.

one2three

2. Spárga-kanócos
Másik variáció, ha kenderspárgát lógatsz a vizesedénybe, a másik végét pedig például egy csavarhúzóval jó mélyre lenyomod a cserép földjébe. Csakis természetes anyagú spárgát használhatsz ehhez, mert az vezeti jól a vizet. 

Build.com

3. Tepsibe állított
Ennek lényege, hogy az ásványvizes palack alján vágsz egy körömnyi lyukat, majd beleállítod egy mély tepsibe vagy műanyag ládába. A víz csak addig a szintig fog kicsorogni a palackból, ahol a lyuk teteje van. Ez a kb. fél centis víz viszont elég a növényeknek, amelyeket cserepestül beleállítasz a tepsibe. Így alulról mindig nedves lesz a földjük. A módszer hátránya, hogy a nagy felület miatt fokozott a párolgás.

DragosIon

4. Borosüveges
Ehhez óvatosan szórj fél maréknyi üvegkavicsot vagy igazi kavicsot az üvegbe, töltsd meg vízzel, majd állítsd fejre: a kavicsok miatt remélhetőleg csak csöpögni fog a víz belőle. Ez pont elég a növényeknek: szúrd a borosüveg nyakát a földbe. Esetleg erős drótból készíts tartóvázat hozzá, hogy biztosan ne dőljön el.

CraftyFrugalista

5. Kiszúrt kupakos
Az ásványvizes palack kupakját felforrósított tűvel 3-4 helyen átlyuggatod. Megtöltöd a palackot, visszatekered a kupakot, és máris szúrhatod a cseréb földbe. A lyukakon először pár másodpercig csuogni fog a víz, de aztán a palackban képződő vákuum miatt a vízfolyás elapad. A száraz föld azonban természetes módon "kiszívja" a palackból a vizet, amit jól mutat az, hogy a palack elkezd összenyomódni. Úgy is megcsinálhatod, hogy a palack tetejére (vagyis az aljára) is szúrsz 1-2 apró lyukat, és akkor biztosan ki fog csöpögni alul a víz.

one2three

6. Fazék a sámlira
Viccesen néz ki, de közben frankón működik, és még a szimbolikája is elképesztő ennek a módszernek. Mivel a sámlira tett fazék magasabban van, mint a cserepek, biztosan átszivárog a benne lévő víz a spárgákon keresztül a virágföldbe. Ha nem hiszed, próbáld ki!

7. Gumicsöves
Ehhez körül kell nézned a legközelebbi barkácsáruházban, és keress kb. fél centi átmérőjű gumi vagy műanyag csövet. Fokozottan vízigényes növényekhez ajánlott. 

Hunker


0
Tovább
30
ápr/2018

Brüsszelben fizetnek azért, ha van saját ételhordód

A szelektív hulladékgyűjtés mindaddig jó ötlet, amíg íróasztal mellett elmélkedünk róla. Amint kilép az ember a való világba, máris szembetalálja magát a legfőbb problémával: alapanyagát tekintve hiába szelektív hulladék a papír vagy műanyag ételcsomagolás, ha ételt teszünk bele (vagyis rendeltetésszerűen használjuk), a csomagolóanyag szennyezetté válik, és nem szabad a szelektív hulladékgyűjtőbe dobni. A környékünkön plakátokon figyelmeztetik a lakókat, hogy a pizzásdoboz nem szelektív, mert zsíros, illetve a műanyag tejfölös és más dobozokat csakis tisztára mosva szabad a szelektív kukába dobni. Sokan nem hajlandóak erre, például mert semmiféle anyagi ösztönzést nem kapnak cserébe sem a vízdíjból, sem a kukadíjból.

Így viszont tonnaszám kerül csomagolóanyag a kommunális hulladékba, amit jó esetben elégetnek, és távhő lesz belőle, rosszabb esetben a szemét hulladéklerakóba kerül, és majd úgy párszáz év alatt elbomlik. Itt jön a képbe Brüsszel, ahol az egyszerhasználatos ételcsomagolásoknak akarnak gátat vetni. A Tiffin Project ötletgazdái eddig 13 brüsszeli étteremmel szerződtek le a következőre: az éhes vendég elmegy az étterembe, ahol elvitelre kér ételt, amelyhez hozza magával a saját fém ételhordó edényét (a város több pontján kapható kétféle méretben, az egyik mélyebb, a másik laposabb, áruk 20-40 euró). A Tiffin Projectnél regisztrált vendégek az ételek árából 5 százalék kedvezményt kapnak -- ez nem óriási összeg, de azért észre lehet venni. A vendég elviszi magával az ételt, az edényt otthon elmossa, és másnap szintén azzal megy a következő helyre elviteles ételért.

TIFFIN FACEBOOK

Mindenki boldog: az inox ételhordót csak egyszer kell megvenni, utána a végtelenségig használható, a szerződött brüsszeli éttermek pedig megússzák évi összesen 32 ezer tonna csomagolóanyag beszerzését. A közösségi projekt célja a környezettudatosság terjesztése. Minél többen regisztrálnak, annál több étterem akar majd részt venni, vagyis annál szélesebb körűvé válik a szerveződés. Ráadásul a projekt arra bátorítja a tagokat, hogy próbáljanak ki új éttermeket a szerződött helyek listájáról, így a helyi kisvállalkozások előnyhöz juthatnak a nemzetközi gyorsétteremláncokhoz viszonyítva.

A Tiffin Project évente és 1000 tagonként 1,5 tonnával szeretné csökkenteni a Brüsszelben felhasznált élelmiszercsomagolás mennyiségét. A fém ételhordók árusításából évente 20 ezer eurós bevételre számítanak, amit a fenntartható étkeztetés népszerűsítésére fordítanának: ha már úgyis egyre többen étkeznek otthonukon kívül, tegyék azt környezettudatos módon. Ezzel kapcsolatos, hogy bármilyen saját dobozba lehet kérni elvitelre ételt a Tiffin Project éttermeiben, és regisztráció nélkül is. A lényeg ugyanis a fogyasztói kultúra megváltoztatása, hogy végre rádöbbenjünk, mennyi értékes nyersanyag válik hulladékká egyszeri és alig pár perces használat után.

TIFFIN FACEBOOK

Maga a tiffin szó egyébként indiai eredetű, ott hagyomány, hogy a dolgozó férjnek fémdobozban küldi a feleség az ebédet az erre szakosodott futárokkal (erről szól az Ezerízű szerelem című film is).

Az ételcsomagolás a világ nagyvárosaiban jelentős probléma: 2016 novemberében a német Freiburg városa vált híressé azzal, hogy bevezették az újrahasznosítható kávéspoharakat: az egyeurós poharakat a fogyasztó magával viszi, menet közben megissza a kávét belőle, majd (bármelyik szerződött helyen) leadja az üres poharat, és visszakapja az egy euróját. Freiburgban 100 étteremben és kávézóban lehet rendelni, illetve leadni, a poharak 400 alkalommal újrahasználhatók.

FREIBURG CUP

Németországban évente 2,8 milliárd kávéspoharat dobnak a kukába, össztömegük eléri a 40 ezer tonnát. Az egyszerhasználatos poharak gyártásához 43 ezer fa, 1,5 milliárd liter víz, 320 millió kWh áram és 3000 tonna nyersolaj szükséges.

Hiver't-Klokner Zsuzsanna szerk.


0
Tovább
18
dec/2017

12 karácsonyi ajándékötlet vásárlás nélkül

Az elmúlt hetekben mindenki az ajándékok beszerzésével volt elfoglalva. Mostanra talán már megvan a nagyja, erre beüt a ménkű: hát a Józsit (Katát, Ica nénit) nem elfelejtettük?! Dugipénz már nincs, de lehet, hogy egy kis átcsoportosítással megoldható a hiány: ha mondjuk a Marcinak szánt sálat odaadjuk Józsinak. De akkor mit kap Marci? És ha mégsem adjuk oda a sálat, akkor mit kap Józsi? Összeszedtünk pár ingyenes ötletet férfiaknak, nőknek, állatbarátoknak, hátha talál köztük hasznosat az olvasó.

1. Házi finomság
Ha még van a spájz egyik magas polcán a nagyitól származó szilvalekvár, az is lehet ajándék. Szépen le kell mosni, és az üvegre speciális filctollal karácsonyi mintát és jókívánságot rajzolhatunk, írhatunk, becsomagoljuk, és kész. Lehet egy tepsi kekszet is adni ajándékba, pláne ha tudjuk az illetőről, hogy nem tud vagy nem szeret sütni. Ha csinálunk magunknak egy nagy fazék csatnit, mondván, úgyis kell valami pikáns szósz a maradék húsok mellé a két ünnep között, akkor abból is adhatunk ajándékba. Nálunk a következő recept a nyerő (sajnos a forrására már nem emlékszem): 

karácsony ajándék vásárlás kutya macska autó otthon takarékosság

A KÉP ILLUSZTRÁCIÓ

Hozzávalók: 90 dkg meghámozott, felnegyedelt paradicsom, 1 felkockázott padlizsán, 1 felkockázott zöld és 3 piros kaliforniai paprika (ez a három zöldség összesen max. 90 dkg legyen), 70 dkg finomra vágott vöröshagyma, 4 nagy gerezd fokhagyma aprítva, 35 dkg cukor, 300 ml fehérborecet (esetleg almaecet), 1 evőkanál só, 1 kiskanál tört koriandermag, 1 kiskanál őrölt fűszerpaprika, 2 kiskanál őrölt cayenne bors. Vastag aljú fazékban tegyük fel főni a zöldségeket, lefedve pároljuk őket kis lángon 1 órán át. Néha kevergessük meg. Adjuk hozzá a cukrot, sót, fűszereket, forraljuk össze 30 percig gyakran megkeverve. Fedő nélkül rotyogtassuk addig, amíg be nem sűrűsödik, de nehogy odakapjon az alja! Ha kész, forrón töltsük szét steril befőttesüvegekbe, tegyünk az üvegek szájára 1-1 lap celofánt, és csavarjuk rá a tetejét. Hideg helyen legalább 1 hónapig eláll.

2. Virág, zöldpalánta
A sufniban van pár virághagyma eltéve tavaszra, de ha valaki emlékszik a helyükre, a kertből is kiáshat egyet-kettőt. Földbe ültetve a következő napokban fokozatosan szoktassa a szobai meleghez, aztán karácsony este már csak egy szép szalagot kell körétekerni. A meglévő szobanövényekről is le lehet vágni hajtásokat, és gyökereztető porba tenni, hátha megerednek és cserépbe ültethetőek lesznek az ajándékozás időpontjáig. Ha nem erednek meg, akkor sincs pánik, akkor egy alkoholos filccel szépen kidekorált vizespalackba kell tenni őket, és folpackkal körbetekerni az üveg száját, hogy ne folyjon ki a víz szállítás közben. 

3. Zeneválogatás
Régen szuper ajándék volt egy válogatáskazetta vagy -CD, ma már ezek a zenehordozók sehol nincsenek. Attól még össze lehet állítani egy személyre szóló virtuális válogatást mondjuk a Spotify vagy a Youtube kínálatából. Az átadással sem lehet gond, ha van egy okostelefon kéznél :)

4. Felvigyázás
Kell csinálni egy szépen megtipózott "Ígérvény"-t, és bevállalni benne, hogy karácsonyi ajándékképpen vigyázunk az ünnepek alatt egy napot a megajándékozott gyerekére vagy házi kedvencére. Azt a napot pedig az illető úgy töltheti, ahogy régóta szeretné, például elmehet szaunázni, moziba, bármit csinálhat. A lényeg a tehermentesítés! Ugyanez fordítva is működik: elvisszük a gyerekeket egy délutánra, és a szülők végre jól kialudhatják magukat -- vagy csináljanak, amit szeretnének.

5. Macskajáték
Ági nénihez ragasztópisztollyal és spárgával érkezünk, hogy Lizi cica félig szétszaggatott kaparófáját ajándékképpen felújítsuk. Ági néni is örülni fog, és nekünk sem is kell kínosan feszengenünk a bejgli fölött, mert van téma, van tennivaló.

6. Kutyaidomítás
Jó és hasznos ajándék, ha felajánljuk rakoncátlan ebbel rendelkező barátunknak, hogy karácsonyi ajándékként rászánunk egy délutánt az ünnepek alatt, és megtanítunk a kutyájának egy vezényszót. A leghasznosabb talán a "Hozzám"  vagy a "Vissza", csak legyen nálunk elég jutalomfalat.

7. Ó az a polc!
Minden háztartásban van olyan polc, kerékpártartó falikampó vagy más holmi, ami azért áll még mindig a szekrénynek támasztva, mert nincs, aki fúrjon egy-két lyukat a falba a felszereléséhez. Nyilván ezt nem Szenteste kell végrehajtani, de hogy hihető legyen a felajánlásunk, a vendéglátónál leparkolhatjuk a céldátumig az ütvefúrót. Mi is mielőbb vissza akarjuk kapni a fúrót, ő is szeretne végre polcos gazda lenni, igazi win-win helyzet. Fel lehet ám ajánlani cserébe egy kiadós zoknistoppolást!

8. Fenyőállítás
Vannak, akik számára ez komoly segítség és ajándék egyben. Például mert már a fenyőtalppal sem boldogulnak, és különben sincs idejük a sütés-főzés-takarítás miatt a míves díszítgetésre. Mondjuk nekünk is alig, de ha Szenteste előtt valamelyik napon tudunk erre szakítani pár órát, akkor mindenki örülni fog.

9. Ünnepi forgatás
A karácsony vendégjárás során forgathatunk kis klipeket a telefonunkkal, majd a két ünnep között vágunk belőle egy videót. Ez is jó ajándék, de tényleg készüljön el szilveszterig... Mármint idén szilveszterig!

10. Digitális fotóalbum
A régi papírképek családon belüli megosztásának legjobb módja, ha egy tettrekész családtag digitalizálja őket, például a Google PhotoScan alkalmazás segítségével. De az is nagy öröm, ha az esküvői vagy más emlékezetes ezer éves VHS-kazettát digitalizáljuk, és létrehozunk egy felhő tárolót a rokonok számára.

11. Ingyenes program
Ünnepek között és januárban is lesz számos ingyenes program (korcsolyázás, múzeumi séta, templomi hangverseny), amire egyik-másik szerettünk csak azért nem jut el, mert esetleg messze van, vagy ami még valószínűbb, egyedül nem akar elmenni. Csináljunk egy ajándékkártyát, amelyre leírjuk, mikor és milyen programra hívjuk el, ez lesz a mi ajándékunk, még akkor is, ha magunktól nem mennénk el ilyesmire. (Hatvan fölöttieknek egyébként is már nem tárgyakat, hanem élményeket érdemes ajándékozni, legyen az színházjegy vagy gyógyfürdőbelépő.)

12. Autómosás
Míg ajándék lakástakarítást felajánlani sértő is lehet (már akinek), addig az autó külső-belső takarítása, pláne lepolírozása értékes ajándék. Fűtött garázsban nem vészes elfoglaltság, de ha nagyon jó szívűek vagyunk, kertben vagy utcán is meg lehet ejteni, persze nem mínuszban (természetesen a polírpaszta miatt). Arra azért készüljünk föl, hogy gyerekesek autójában elképesztő dolgokat fogunk találni az ülés alatt... :)

Kellemes ünnepeket kívánunk!

És ha már "mentes" a karácsony, ajánlunk összesen 100 tippet arra, ha a fenyőfa helyett is mást szeretnél:
Karácsonyfa fenyő nélkül -- 57+3 ötlet mindenkinek
Még 34+6 szuper ötlet, ha alternatív karácsonyfára vágysz


0
Tovább
07
dec/2017

Még 34+6 szuper és vicces ötlet, ha alternatív karácsonyfára vágysz

Azt hittük, nem lehet felülmúlni tavalyi, Karácsonyfa fenyő nélkül: 57+3 ötlet mindenkinek című posztunkat. Ám az internet népének kreativitása kifogyhatatlan, így újabb remek tippeket mutatunk azoknak, akik szeretnék meghaladni a zöld fenyő+piros gömb kombót. Összeállításunk végén pedig beavatjuk a kedves olvasót 2017 legmenőbb és legmókásabb karácsonyfa-állítási trendjébe, ami garantáltan emlékezetes lesz a család és a vendégek számára is. Újrahasznosítható alapanyagokat elő, beizzítani a fúrót, megélezni az ollót, vidám karácsonyi készülődést kívánunk! 

Faágak, LED-füzér, fagolyók, némi ezüst angyalhaj, és kész is.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Tortapapírokból készült a behavazott fenyvest idéző asztaldísz.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Igazán rendhagyó karácsonyfa színes filcgömbökből nyúlbarátoknak.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Erős drótból hajlított szerpentinre van feltekerve a LED-füzér. Érdemes úgy csinálni, hogy maradjon néhány led a csúcsdíszhez.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Vegetariánus házigazdának brokkoli a karácsonyfája!

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Fadobozokból, leselejtezett fiókokból is összeállíthatsz egy karácsonyfa-imitációt, a hangulat a lényeg.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Fotóséknál mi más is lehetne a karácsonyfa?

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Grafikuséknál ez illik az asztalra.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Divattervezőnél ez.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Autószerelőnél meg ez.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Fonalgombolyagokból némi férceléssel egyedi fa állítható.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Apa megcsinálta fahulladékból a foglalkoztatós karácsonyfát, a kisfia meg eljátszik vele egész ünnep alatt.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Ezt meg anya (és nagyi) csinálta filcmaradékokból, bár a gombok felvarrásánál már kicsit fáradtak voltak.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Ennél minimalistább aligha lehet egy karácsonyfa.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Ha már úgyis energiatakarékos fényforrásokra cseréled a régi izzókat, egy kúpos formává összeragaszthatod őket, és megtömheted a kúp hasát fényfüzérrel.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Hanglemezekből összeállított karácsonyfa lemezjátszóval --végre itt az alkalom a régi kedvencek újrahallgatására!

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Hát mi másra lehetne felhasználni a zöld legókockákat, mint karácsonyfának?

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Borbarátok számára ajándékba is jó lesz ez az asztaldísz.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Ajándékcsomagoló szalagokból is fel lehet ragasztani párat egy kartonpapír kúpra.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Kivilágított kosztümös csontváz, lábánál diorámával -- hát mit ne mondjunk, elég sok pihentség kell ehhez a kompozícióhoz, de örökre beég a rokonság emlékezetébe.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Abszolút gyerekbiztos az alábbi színes műanyaglap karácsonyfa, amelyre tépőzárdarabok vannak felragasztva: a párjuk a korong alakúra vágott fotók hátuljára került. Jó kis foglalkoztató ez is!

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Asztaldísznek kiváló a könyvből készíthető fautánzat, pláne ha ezt a könyvet hozta valamelyik rokon tavaly karácsonykor.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Az idegesítő reklámújságok újrahasznosításához jó módszer, ha fenyőfa alakúra kivágott kartonpapírra felragasztjuk őket. Ünnep után mehet a szelektív gyűjtőbe!

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Zöld lufikból is készülhet a fa, de ne tüdővel akarj ennyit felfújni.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Becsomagolt papírdobozok, fényfüzér, pár dísz, és kész is a karácsonyfa.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Kartonpapírból így is kivághatod a fádat.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

A babzsák-karácsonyfát nyugodtan ölelgethetik a legkisebb családtagok, nem szúrja meg őket.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Még egy kartonpapíros karácsonyfa, ünnep után szétszedve macskakuckóként újrahasznosítható

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Aki szeret varrni, zöld filcből készíthet a kartonpiramisokra borítást.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Drótból hajlított csillagok, szögek, fél óra szabadidő kell csak ehhez.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Ez is elég egyszerű: egy háromszögletű zöld textildarab, egy szobasarok és néhány szög -- máris kész a minimalista karácsonyfa. Aki időmilliomos, zöld krepp papírcsíkokból is felragaszthatja, mint az eredeti alkotó.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Aki sok ajándékra számít, ne legyen szégyenlős, csináljon egyből polc alakú karácsonyfát.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Nagy munka megvarrni ennyi párnát, de milyen jó ötlet elajándékozni a rokonoknak, barátoknak emlékül. Ha valaki (mint e sorok írója) arra az ajándékra gyúr, hogy karácsony és újév között legalább egyetlen napot pizsamában tölthessen, biztos értékelni fogja.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Az újrahasznosítás csimborasszója az iratmegsemmisítővel összeaprított csíkokból felhalmozott, és madzaggal körbekötött karácsonyfa.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Na és a meglepetés: 2017 legdivatosabb trendje a fejjel lefelé lógó fenyőfa!

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Nem muszáj fenyőből lennie, lehet szép faágakat is összekötni hozzá. 

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Superman fél kézzel megtartja!

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Sokak szerint ez a meghökkentésen túl azért jó, mert kevesebb helyet foglal el a szobából, és állítólag szebben mutatnak rajta a díszek...

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Három egymás alá felfüggesztett koszorú is lehet az alternatív karácsonyfa alapja.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

És ha a fenti vicces ötletek dacára mégis ragaszkodsz a klasszikusokhoz, ezzel a trükkel frissítheted az összképet. A piros gömbök gránátalmák, a fehérek SK készített pomponok.

karácsony újrahasznosítás otthon gyerek papír barkácsolás saját kezűleg kézműves

FORRÁS

Békés, boldog karácsonyt mindenkinek!


0
Tovább
28
nov/2017

Jobban fűt a radiátor egy kis barkácsolással

Egy órás barkácsolással olyan szerkezetet készíthetsz, amellyel sokkal melegebb lesz a lakásban, ráadásul rövidebb idő alatt, mint eddig. A megoldás egy olyan SK-készített dobozban rejlik, amely 1-2-4 számítógép-ventilátor segítségével a radiátor tetejétől felfelé áramló meleg levegőt előre felé tereli a szoba közepébe. Az alábbiakban egy német nyelvű videó mutatja be az elkészítését.

A házilag is megépíthető doboz teste lehet furnérlemezből, polikarbonát lemezből vagy erős kartonpapírból, mint az alábbi forrás mutatja.

újrahasznosítás otthon fűtés barkácsolás

A 16 ventilátorból ragasztópisztollyal összeragasztott ventilátor a radiátor mögé is kerülhet, ha van elég hely. Ugyanez az eszköz nyáron asztali ventilátorként használható.

újrahasznosítás otthon fűtés barkácsolás

A radiátorventilátor turbózható hangulatvilágítással, időzítővel, termosztáttal, ki mit szeretne és tud beleépíteni.

Nemcsak a radiátor tetején vagy mögött kaphat helyet az eszköz, hanem alatta is, elvégre a padló szintjén vana leghidegebb. Ennek a szerkentyűnek a házát 3D nyomtatóval készítették, a terv elérhető a neten, de persze formára szabott műanyaglapokból is összeállítható.

újrahasznosítás otthon fűtés barkácsolás

Itt egy másik alsó ventilátor, ennek szép fadobozt készített a tervezője. 

A lábakon álló ventilátor felfelé fújja a meleg levegőt, ez olyan radiátorok esetén lehet szerencsés, amelyek felett befelé szélesen benyúló könyöklő van az ablak alatt.

újrahasznosítás otthon fűtés barkácsolás

Ugyanez svéd egyetemisták tervezésében:

újrahasznosítás otthon fűtés barkácsolás

365Zö


0
Tovább
20
nov/2017

Karácsonyig még pont elkészül az élő asztal

Lassan minden fa, bokor, évelő növény elhullajtotta a leveleit, kezdődik az az évszak, amelynek színvilágát a szomorú szürke-barna-fekete jellemzi. Visszacsempészhetsz a lakásba egy kis üde zöldet azzal a trükkel, ha a nappaliban az asztalt viváriummá vagy horizontális üvegházzá alakítod. 

újrahasznosítás otthon növény barkácsolás karácsony ajándék vivarium

KÉP

Az élő asztal teljesen más dimenzióban hozza be a természetet a lakásba, mint a hagyományos cserepes növények. Az asztal származhat lomtalanításból is, mint a lenti esetben.

újrahasznosítás otthon növény barkácsolás karácsony ajándék vivarium

KÉP

Ami a legjobb, hogy ezeket a mini vagy törpe növényeket könnyű kezelni, kezdő lakáskertésznek is remek ajándék!

újrahasznosítás otthon növény barkácsolás karácsony ajándék vivarium

KÉP

Többféle módszert választhatsz: vagy a meglévő asztalra készítesz az asztallappal megegyező méretű dobozt, vagy csinálsz egy dobozt és szerelsz rá négy lábat -- kész is az élő asztal. 

újrahasznosítás otthon növény barkácsolás karácsony ajándék vivarium

KÉP

Egy hatalmas kerámiakaspót lábakra állított, megemelt üveglappal igazi különlegessé alakíthatsz.

újrahasznosítás otthon növény barkácsolás karácsony ajándék vivarium

KÉP

Ha oldalt felnyíló ajtajú dobozt készítesz, akkor nem kell minduntalan lepakolni az asztal tetejéről, amikor locsolni akarsz.

újrahasznosítás otthon növény barkácsolás karácsony ajándék vivarium

KÉP

Edzett (ragasztott) üveget vagy polikarbonát lapot is használhatsz a doboz tetejéhez és oldalához.

újrahasznosítás otthon növény barkácsolás karácsony ajándék vivarium

KÉP

Azt is lehet, hogy bádogból készül az asztal ültetőtálcája, erre feltétlenül tegyél egy hálót, hogy a földkeverék ne szóródjon ki.

újrahasznosítás otthon növény barkácsolás karácsony ajándék vivarium

KÉP

Érdemes úgy kialakítani az asztallapot, hogy 1-2 centis rés legyen alatta és a doboz fala között, ezen keresztül a benti párás levegő kiszellőzhet. Részletes elkészítési mód a kép alatti linkre kattintva.

újrahasznosítás otthon növény barkácsolás karácsony ajándék vivarium

KÉP

Ami a rétegrendet illeti, az doboz alja lehet OSB-lemezből, erre mindenképpen tegyél vízzáró fóliaborítást, a széleken körbe legalább 1-2 ujjnyi peremmel, hogy az öntözővíz ne szivárogjon ki. Részletes elkészítési mód a kép alatti linkre kattintva.

újrahasznosítás otthon növény barkácsolás karácsony ajándék vivarium

KÉP

Egy kiszuperált akváriumot is felhasználhatsz, készíts hozzá lábazatot, és vágass egy üveglapot a tetejére. Érdemes a záró üveglap mind a 4 sarkát ujjnyi félkörívesben levágatni, egyrészt a szellőzés miatt, másrészt hogy legyen hol megfogni az üveglapot, ha fel akarod emelni.

újrahasznosítás otthon növény barkácsolás karácsony ajándék vivarium

KÉP

Ha van a pincében öreg ablakkeret, azokból is összeszerelhetsz egy ilyen különleges terráriumasztalt, tökéletes módja az újrahasznosításnak.

újrahasznosítás otthon növény barkácsolás karácsony ajándék vivarium

KÉP

Különleges fényhatást érhetsz el, és a beültetett kaktuszok is hálásak lesznek, ha a fedlap aljára körbe LED-fényfüzért rögzítesz vagy legalább egy kis lámpát beszerelsz, amitől ragyogni fog az élő asztalod.

újrahasznosítás otthon növény barkácsolás karácsony ajándék vivarium

KÉP


0
Tovább
24
jún/2017

Az okos locsolás boldoggá teszi a kertet és a kertészt

Egy kertes házban élő család a nyári hónapokban a vízfogyasztása átlag 20 százalékát öntözésre fordítja. Idén a hőség miatt ez a mennyiség még nagyobb lehet, de néhány trükkel faraghatunk belőle.

víztakarékosság kertgondozás locsolás

KÉP

Míg szüleink generációjának elég volt 3-4 naponta locsolniuk, a globális felmelegedés miatt manapság szinte naponta kell. 2017 első hat hónap-jában a sokévi átlagnál helyenként 30 százalékkal kevesebb csapadék hullott Magyarországon, miközben nagyon sok szeles, azaz a talajfelszínt szárító nap volt. És itt ez a június, ami a meteorológiai statisztikák szerint elméletileg a legcsapadékosabb hónap, ehhez képest az ország jelentős részét aszály gyötri.

víztakarékosság kertgondozás locsolás

FORRÁS

Az előbb említett 20 százalék még úgy is sokba kerül, ha a helyi víz-műveknél locsolási kedvezményt kérünk (nálunk májustól októberig csök-kentik a vízdíjat 10 százalékkal ennek köszönhetően). Ám jó tudni, hogy egy finoman permetező öntözőberendezésből csupán a vízcseppek 40-50 százaléka éri el ténylegesen a növényeket, a talajfelszínt, mert a többi el-párolog menet közben. De azt is ki kell fizetni! 

Nem lehet megoldás az, ha valamilyen módon leburkolod a kertet, és nem csak azért, mert sok helyütt az önkormányzat szabályozza, hogy a kert mekkora részét kell zölden tartani – azért sem, mert a zöldellő kert jelentős mértékben hűti a környezetét, hiszen a párolgás során hőt von el attól. Át kell tehát gondolnod, miként juttasd ki az éltető vizet növényeidnek, hogy mindannyian jól járjatok.

1. Ne taposd a talajt
Ha eddig nem is voltak ösvények a kertedben, mostantól alakíts ki néhá-nyat. A talaj vízhasznosító képessége ugyanis nagy mértékben azon múlik, mennyire laza a szerkezete. Ha a sok mászkálástól összetömörödik a talaj, akkor olyanná válik a felszíne, mint a döngölt agyag, mindenfelé szerte-folyik rajta a víz, csak pont a növények gyökeréhez nem jut le. 
Nagy kérdés, hogy mi lesz így a kertben focizással. Mérlegelni kell: ha ez fontos, akkor tessék beszerezni egy gyepszellőztető tüskés hengert vagy gépet, és azzal időnként végigmenni a pázsiton. Ezzel csökkentheted a mohásodást is, ami megfojtja a füvet. Jó szolgálatot tesz, és felér egy kemény edzéssel, ha hetente vasvillával végigszurkálod az összetömörö-dött részeket.
Minél lazább a talaj, annál könnyebb a növényeknek erős gyökeret fe-jleszteniük: ez segít nekik átvészelni az aszályos időszakokat.

víztakarékosság kertgondozás locsolás

KÉP

2. Öntözz helyben
Csepegtető öntözőberendezés kialakítása nem mindenkinek egyszerű, viszont 15 százalékra csökkenti a vízveszteséget. Hasonlóan takarékos módszer, ha a slagra stopgombos öntözőfejet veszel: az ösvényt nem kell locsolni, csak a zöldet. Ugyanezt érheted el locsolókannával is, de az két-ségtelenül a legfárasztóbb megoldás. Lassan locsolj, legyél alapos. Soha ne a növényt locsold, hanem a földet körülötte!
Öntözéshez gyűjtsd az esővizet egy hordóban vagy dézsában, de eső után szorosan fedd le ezeket, nehogy a szúnyogok belepetézzenek. Nálunk az ereszcsatorna úgy van kialakítva, hogy abból egy cső levezet a fal mellett álló hordóhoz, amely minden zuhé során megtelik. Ha már túlcsorog a víz, a cső végét el lehet fordítani egy másik hordóhoz. Ha számodra a hordó nem esztétikus látvány, ásd be a földbe. Ügyelj arra, hogy MINDIG legyen fedél a tetején, nehogy a gyerekek vagy a háziállatok beleessenek. (Itt található egy angol nyelvű, de metrikus kalkulátor ahhoz, hogy kiszámold, mennyi vizet gyűjthetsz össze a tetődről.)

víztakarékosság kertgondozás locsolás

KÉP

3. Takard a talajt
A kívánatos 10-15 centiméter vastag mulcstakaró kialakításához bizony jelentős mennyiséget kell hazacipelni, és nagyon figyelni kell az akciókat, ám felére csökkentheti a kert vízigényét. Sajnos a mulcs csak a fokozott párolgást akadályozza meg, a gyomosodást kevéssé, úgyhogy a gyomlá-lást nem feltétlenül fogod megúszni. Ha nem tetszik a mulcs, gondolkod-hatsz talajtakaró növényekben, mint amilyen a pimpó, az örökzöld meténg, az erdei pajzsika vagy a pozsgás varjúháj. Ezek már két-három év alatt beterítik a kiszemelt területet, és árnyékolják a talajt, amely így kevésbé párologtat. Zöldtetős cikkemben már írtam ilyenekről, de ezen a linken is találsz példákat. Némelyik talajtakaró növény még az árnyékot is kedveli, tehát ha keleti fekvésű a kerted, egyből két legyet ütsz egy csapásra: nem kell kínlódnod a fényszegénységet elviselő pázsit kialakításával. 
A füvesítés egyébként is az utolsó opció legyen, mert a fenntartása való-sággal zabálja a pénzt: rendszeresen nyírni, locsolni, gyomirtózni, szellőztetni, tápozni kell, és még akkor sem lesz olyan, mint az angol filmekben. Bármely környezettudatos kerttulajdonos számára ésszerűtlen választás.

4. Reggel locsolj
Kora reggel van a leghűvösebb, azaz ekkor legkisebb a párolgás mértéke, ekkor legkevesebb a locsolási veszteség. Nem könnyű csak emiatt korábban kelni, de az esti locsolás kockázatos lehet: ha éjszakára nedve-sek maradnak a levelek, megtámadhatják a növényt a kórokozók (például a gombásodás). Napközben pedig azért nem szabad locsolni, mert Nap sugarait a leveleken megülő vízcseppek nagyítóként erősítik fel, szétégetik a leveleket. Ha nincs időd reggel öntözni, akkor naplemente után, de még kora este végezd, hogy a növényeknek legyen idejük leszáradni a sötétség beállta előtt. Éjjel csak a csepegtetős módszerrel ajánlott öntözni.

5. Tervezd át a flórát
Csak azért ne ültess valamit, mert “olyan szép virágja van”. A kiszemelt növé-nyeket igényeik (napfény, víz, szél, tápanyag, talajtípus) oszd csoportokba, és egy ágyásba ültesd a hasonlókat. Ehhez napközben fotózd le többször is a kertedet, hogy legyen képed arról, melyik órában hol van árnyék, és merre tűz a Nap. Ha nagyon szélfútta a kert, érdemes szélfogó kerítést állítani vagy sövényt ültetni, mert a szél erősen szárítja a talajt. Minél több öntözést igényel a növénycsoport, annál közelebb legyen a vízvételi helyhez. Így akár a kannával is kiszaladhatsz locsolni egyet, nem fogod térdig koptatni közben a lábad, egyszersmind nem is paza-rolod a vizet. 
Azt is érdemes számításba venni, hogy mennyire érzékeny az adott nö-vény, mennyi tapasztalatod és időd van a gondozására. Ha még csak most ismerkedsz a kertészkedéssel, érdemes olyan fajtákat választanod, amelyek elviselik a lakóhelyed környékén tapasztalható létfeltételeket. Tegyél egy sétát, és nézd meg, a szomszédoknál milyen fajták virítanak dúsan – azokat érdemes választani! Munka és család mellett naponta jó, ha fél órát tudsz fordítani a kerti munkákra, azt ne egyetlen különleges példány eméssze fel.

víztakarékosság kertgondozás locsolás

KÉP

6. Ügyelj a növényeid egészségére
Az egészséges növény elviseli az alkalmankénti vízhiányt (persze ez ne le-gyen kifogás az öntözés elbliccelésére). Érdemes rendszeresen gyomlálni és trágyázni komposzttal vagy tápoldattal, és az elszáradt vagy beteg ré-szeket azonnal  le kell vágni. Pár éve interjúztam egy kukoricatermelővel, aki azt mondta, a jó gazda a nap felét négykézláb tölti a táblában: nem pajzán okok miatt, hanem mert csak közelről szemlélve veheti észre, hogy milyen állapotban vannak a növényei. A levelek fakó színe, érdes tapin-tása még a gyakorlatlan kertésznek is elárulja, hogy szomjas a növény. Az elszáradt részek, a tő körül kicserepesedett talaj is hasonló figyel-meztetés. 
Én azért is szeretek magam locsolni, nem pedig forgótányéros vagy más automata szórófejet használni, mert közben felmérem a kertet: erről a rózsáról le kell vágni az elnyílt virágokat, abba a süppedésbe fűmaggal kevert homokot kell szórni, a legközelebbi fűnyírás előtt pedig ki kell ásni a meggyfa tősarjait. A kora reggeli locsolás különleges alkalmat teremt arra, hogy az ember egy kicsit elvonatkoztasson a külvilág stresszétől, és kikapcsoljon a hétköznapi taposómalomból.
Igen, a kert óriási feladat. Úgy szokták mondani, hogy a kertészkedéshez meg kell érni: egy bizonyos életkor, lelkiállapot elérése szükséges ahhoz, hogy a kert fenntartását ne nyűgnek érezzük, hanem örömünket leljünk benne. Növényeink léte rajtunk múlik, de abban biztosak lehetünk, hogy meghálálják a gondoskodást.


0
Tovább
20
dec/2016

Az okosLED nemcsak világít, hanem hangszóró, wifi és kamera is van benne 

Valaki feltalálta, hogy mi mindenre lehetne még használni a hagyomá-nyos E27-es csavarmenetes fényforrás-foglalatot, mielőtt végképp el-avulna és megszabadulnánk tőle. A Sengled kínai LED-gyártó olyan "szuperkörtéket" fejleszt, amelyek a világítás mellett valami mást is tudnak.

Alapötletük az volt, hogy a falakon lévő konnektorok már így is dugig vannak mindenféle elektromos ketyerék töltőivel és a vezetékes készü-lékek dugaljaival, miközben a lakásunk rendelkezik egy másik elektromos hálózattal: azzal, amit a beépített fényforrások számára alakítottunk ki. 

okosotthon LED világítás

A Sengled erre alapozva fejlesztett ki hétféle LED-fényforrást. Ha betekerjük a Pulse fantázianevű körtét a mennyezeti foglalatba, nemcsak világítani fog, hanem az okostelefonnal wifin vagy Bluetooth kapcsolaton keresztül vezérelhető JBL-hangszóróvá válik, amelyre például a Spotify-streamet továbbíthatjuk, anélkül, hogy mindenféle kábelekkel, elemekkel vagy más technikai kiegészítőkkel kellene bajlódnunk. 

okosotthon LED világítás

A Pulse Flex rugalmasan kombinálja a fenti fényforrásokat, a Solo ugyanezt tudja kicsiben, vagyis az íróasztali lámpát is átalakíthatjuk szimultán fény- és hangforrássá.

okosotthon LED világítás

okosotthon LED világítás

Az Element okostelefonnal távvezérelhető világítást tesz lehetővé. Egy app segít a fényerő szabályozásában, miközben folyamatosan tájékoztat az aktuális energiafogyasztásról. Egy épületben akár 50 Element fényforrást hálózatra lehet kötni.

okosotthon LED világítás

A Boost kiterjeszti a wifi-elérést: minden fényforrásban olyan erősítő van, amely 30 méterrel tágítja ki a vezeték nélküli hálózatunk határait. Nagyon hasznos, ha például a kertben akarnánk wifis eszközt használni, nincs szükség külön routerre, ami egy fali konnektorhelyet is elfoglal.

okosotthon LED világítás

A Pulse Snap óriási előrelépés ahhoz, hogy minden lakás okosotthonná váljon: ebbe a fényforrás mellett egy mozgásérzékelős infravörös éjszakai HD-kamera is be van építve. Nem kell kőművest és villanyszerelőt hívni, ha biztonsági kamerát szeretnénk felszereltetni a bejáratunk fölé vagy a lépcsőházba, a Snap üzembehelyezés után az appon keresztül kétirányú kapcsolatba lép az okostelefonunkkal, és küldi a valósidejű felvételt, amit felhő-tárolóba is folyamatosan elment.

okosotthon LED világítás

Az Everbright is okos fényforrás, csak másként: ha betekerjük a foglalatba, nem csatlakozik a hálózatra, mert elemes: áramszünet esetén lép működésbe, és a beépített lítium-ionos elemnek köszönhetően 3,5 órán át ad 60 százalékos vészvilágítást. Beépített érzékelője képes megkülön-böztetni a sima fel-lekapcsolást az áramszünettől.

okosotthon LED világítás

Ezek a LED-fényforrások azért különlegesek, mert egy meglévő technológiát újszerűen használnak fel, és olyan plusz szolgáltatásokat tesznek elérhetővé mindenféle kellemetlen szerelési, átalakítási munkálatok nélkül, amelyekre minden háztartásban szükség van. 


0
Tovább
26
nov/2016

Érdemes 2-3 hétig szellőztetni az új karácsonyfa-díszeket

Semmi baj nincs azzal, ha meguntad az évek óta használt dekorációt, és újat vásárolsz, pláne, amennyiben a régit nem a kukába dobod, hanem ajtódíszként újrahasznosítod, vagy felajánlod adományként a közeli óvodának, kórháznak. 

beltéri légszennyezés mérgező égésgátló vegyszerek karácsonyi dekoráció

KÉP

A probléma az, hogy az új dekoráció csomagolásán ritkán szerepel bármiféle figyelmeztetés, aztán kinyitod a dobozt, és bumm, orrba csap a jellegzetes "kínaibolt"-szag. Ez a gyártás és szállítás során felhasznált vegyületekből párolgó molekulák elegye, írtam már erről korábban (Ha új szaga van valaminek, tekintse figyelmeztetésnek címmel).

A beltéri légszennyezés  komoly dolog: brómos és klóros szervetlen égésgátlók mellett illékony szerves vegyületek (VOC) szabadulhatnak föl a karácsonyi textiltermékekből és ragasztott díszekből, ftalátnak nevezett szerves vegyületek a műanyag mütyürökből, toxikus fémek lehetnek a festékekben. E veszélyes anyagok párolgását fokozza, ha fenyőfán bekapcsoljuk a karácsonyi izzósort, legyen mégoly csekély is az az általa kibocsátott hő.

beltéri légszennyezés mérgező égésgátló vegyszerek karácsonyi dekoráció

Christopher Radko

A beltéri légszennyezés által okozott panaszok: fejfájás, légzési nehézség, allergia, köhögés és tüsszögés, szédülés, émelygés, orrdugulás, tovább szem-, orr-, torok- és bőrszárazság, illetve -viszketés. 

Ezek az agresszív vegyületek a szervezetbe kerülve nehezen vagy egyáltalán nem bomlanak le, felhalmozódnak a szervezetben, megzavarják a hormonháztartás működését. Az EWG amerikai környezetvédelmi szervezet megbízásából 2005-ben 10 újszülött köldökzsinór vérét elemezték, és összesen 287 különböző anyagot találtak benne. A vizsgált vegyületek közül 180 anyagot rákkal, 217-et idegrendszeri problémákkal, 208-at pedig születési vagy fejlődési rendellenességekkel hoztak összefüggésbe, írja Simon Gergely környezetkémikus a tanulmányában.  

beltéri légszennyezés mérgező égésgátló vegyszerek karácsonyi dekoráció

KÉP

Nem valószínű, hogy az eltelt években csökkent volna a vegyszerhasználat azokban az országokban, ahonnan az olcsó karácsonyi díszek zöme származik. Ezt támasztja alá, hogy 2014-ben az amerikai HealthyStuff.org nonprofit környezet- és egészségvédelmi szervezet 69 véletlenszerűen kiválasztott karácsonyi díszt vizsgáltatott be, a műfenyő-girlandoktól kezdve a díszeken át az ajándékcsomagolásokig, és kiderült, hogy több mint kétharmaduk klóros égésgátló szerrel volt kezelve. 

Tehát ha új díszeket vásárolsz, a következő hetekben tedd ki őket szellőzni a garázsba, erkélyre, bárhová szabad levegőre (persze az esőtől óvni kell őket). Karácsonyig remélhetőleg kifújja belőlük a szél a vegyszer-maradványokat, és nyugodtan felteheted őket a fára: nem fog fájni tőlük a fejed sem képletesen értve, sem a valóságban. 


0
Tovább

365 környezettudatos ötlet

blogavatar

Minden, ami zöld: környezetvédelem, ökotudatos élet, fenntartható fejlődés. Tippek a nagyvilágból a klímaváltozás hatásainak enyhítésére, hétköznapi ötletek a zéró kibocsátású háztartáshoz. Elérhetőség: 365zoldotlet(kukac)gmail(pont)com

Címke felhő

újrahasznosítás (221),otthon (184),kert (124),fenntarthatóság (105),energiatakarékosság (76),közlekedés (66),környezetvédelem (63),természetvédelem (55),műanyag (54),hulladék (51),légszennyezés (49),növény (44),napelem (42),kerékpár (40),városi életmód (38),környezetszennyezés (37),környezettudatosság (36),napenergia (35),karácsony (34),megújuló energia (34),tél (34),klímaváltozás (33),nyár (31),fenntartható építészet (30),globális felmelegedés (30),urbanisztika (27),koronavírus (26),PET-palack (25),élelmiszer (24),konyha (24),szén-dioxid-kibocsátás (21),mezőgazdaság (21),egészség (21),fűtés (20),barkácsolás (20),hőszigetelés (20),gyerek (19),zöldség (19),komposzt (19),ősz (19),építészet (18),ecet (18),természet (18),takarítás (18),városi közlekedés (17),divat (17),autó (17),virág (16),kutya (16),szódabikarbóna (16),takarékosság (16),gyümölcs (16),LED (15),fa (14),klímaválság (14),szemét (14),lakberendezés (14),ajándék (13),tömegközlekedés (13),tavasz (13),hulladékhasznosítás (13),élelmiszerpazarlás (13),víz (12),szelektív hulladékgyűjtés (12),étel (12),víztakarékosság (12),lakásfelújítás (11),papír (11),elektromos autó (11),Ozone zöld díj (11),művészet (11),illóolaj (11),CO2 (11),raklap (11),természetes gyógymód (11),szélturbina (10),ruha (10),háztartás (10),vegán (10),talaj (10),allergia (10),sport (9),stressz (9),madár (9),urbánus életmód (9),almaecet (9),levegőminőség (9),bútor (9),szélenergia (9),Kína (9),világítás (9),hulladékgyűjtés (9),WWF (9),ivóvíz (9),levegőszennyezés (8),Párizs (8),pazarlás (8),méh (8),ételpazarlás (8),növényvédelem (8),mobiltelefon (8),macska (8),szúnyog (8),szén-dioxid (8),vásárlás (8),csomagolás (8),Hulladék Munkaszövetség (7),zajszennyezés (7),komposztálás (7),Hollandia (7),biogáz (7),gyom (7),VOC (7),játék (7),lakás (7),alga (7),Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (7),erdő (6),öntözés (6),beporzás (6),városi élet (6),fenyőfa (6),bioüzemanyag (6),ökolábnyom (6),ünnep (6),szmog (6),New York (6),kukoricakeményítő (6),faültetés (6),méz (6),Magyar Telekom (6),gyógynövény (6),Föld napja (6),Kanada (6),környezetbarát (6),biodiverzitás (6),Budapest (6),testről és lélekről (5),elektromos kerékpár (5),Ökoszolgálat (5),város (5),(5),Föld órája (5),mulcs (5),Greenfo (5),szélerőmű (5),urbanizáció (5),mosás (5),rovar (5),busz (5),lomtalanítás (5),zöld energia (5),szelektív hulladék (5),Japán (5),cipő (5),banán (5),aszály (5),levendula (5),tárolás (5),karácsonyfa (5),térkép (5),turizmus (5),pályázat (5),városi hősziget (5)

Archívum