Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
17
szept/2017

Az egész konyha készülhet raklapból, jól fog kinézni

Egy kis kreativitással, precíz tervezéssel és kivitelezéssel, továbbá a megfelelő színválasztással néhány ezer forintból (plusz munkadíj) össze lehet hozni egy klassz konyhát újrahasznosított raklapból is. Bár ez a faanyag bizonyos mértékig rusztikus hatást ad a leendő bútornak, az alábbi képek bizonyítják, hogy egyáltalán nem Frédi és Béni kőkorszaki tákolmánya lesz a végeredmény.

Galériánkban komplett raklapkonyhákat, konyhaszigeteket és kiegészítő bútorokat mutatunk be. Katt a képre az indításhoz!

raklap újrahasznosítás konyha otthon

Korábbi raklapbútoros összeállításunkat, illetve hogy mire kell ügyelni a használt raklap választásakor, ide kattintva olvashatod.

raklap újrahasznosítás konyha otthon


0
Tovább
10
szept/2017

Csökkenti a baleseteket és a környezetterhelést a sávcserélős kereszteződés

Először félnek az autósok a szokatlan kereszteződésben, pedig csökkenti a balesetek számát, gyorsítja az áthaladást, ezzel mérsékli a környezet-terhelést, biztonságosabb a gyalogosoknak és kerékpárosoknak, valamint olcsóbb megépíteni, mint egy hagyományos 2x2-es (vagy többszörös) kereszteződést. Egyszerű és ésszerű használni – a második alkalomtól. De az újfajta kialakítás ellentmond a beidegződött rutinnak, ezért tiltakoznak ellene egyes autósok.

DDI Diverging Diamond Interchange közlekedés környezetvédelem

FORRÁS

Ha két kétsávos út hagyományos módon keresztezi egymást, 32 ütközési veszélyhelyzet alakulhat ki. Ezzel szemben a sávcserélős vagy szétváló gyémánt kereszteződésben (Diverging Diamond Interchange, DDI) csak 14 kockázati lehetőség van, azaz elméletileg akár 60 százalékkal kevesebb ütközés fordulhat elő. Ez annak köszönhető, hogy a DDI a sávokat szalagszerűen szétválasztja, a haladási oldalt megcseréli, majd a kereszteződés túloldalán visszacsinálja az egészet. Felülről egyszerűnek látszik, vezetés közben azonban elsőre riasztó lehet, pláne annak, akinek mondjuk még egy turbós (kétsávos) körforgalomban is nehéz eligazodnia.

A DDI fő előnye, hogy balesetmentesíti a balra kanyarodást, legyen szó azokról, akik elhagyni kívánják a főútvonalat vagy azokról, akik a keresztező mellékútról kanyarodnának balra a főútvonalra. (Közismert, hogy a balra kanyarodás annyira veszélyes lehet egyes helyeken, például lámpa nélküli kereszteződésben vagy felezővonalon, illetve üzemanyag-pazarló is a várakozás és hirtelen gyorsítás miatt, hogy a UPS futárszolgálat teherautóinak megtiltotta a cégvezetés. Ezzel évente 40 millió liter üzemanyagot takarítanak meg, amivel 20 ezer tonna szén-dioxid kibocsátását előzik meg.)

A fenti videón látszik, hogy a DDI esetén az autópályára való balra felhajtást ténylegesen is balra kanyarodva végezzük. Hagyományosan ezt az autópálya feletti felüljárón áthaladva egy éles jobbkanyarral kezdjük, aztán a külső sáv felől próbálunk besorolni az autópálya forgalmába. Ha ez nem sikerül lendületből, gyakorlatból vagy udvariasságnak köszönhetően (beengednek), akkor a sávunk egyszer csak elfogy, lelassulunk, megállunk, és álló helyzetből még inkább balesetveszélyes "beugrani" a forgalomba.

Ezzel szemben a DDI jobbra kanyarodás helyett átterel bennünket a szembe jövő sáv bal szélére, ahonnan egy kényelmes ívű bal kanyarral kellő sebességgel közelíthetjük meg az autópálya forgalmát. Amennyiben az autópályát akarjuk elhagyni, és a keresztező felüljárón balra tovább haladni, akkor ezt is egy egyszerű balkanyarra oldhatjuk meg, miután kisoroltunk a szélső sávba. 

A DDI-ben van ugyan két-két forgalmi lámpa, amely meg-megakasztja a keresztirányú haladást, ám ezek 10-40 százalékkal kevésbé lassítják le a csomópont átlagsebességét, illetve a DDI az átmenő forgalmat 10-30 százalékkal növeli egy hagyományos 2x2-es kereszteződéshez képest.

A szétváló gyémánt kereszteződés biztonságosabb a gyalogosok és kerékpárosok számára is a hagyományosnál, mivel nekik is kevesebb számú helyen kell keresztezniük az autóforgalmat az átkeléshez vagy irányváltáshoz, illetve őket az új nyomvonal a felüljárón középre, a sávok közé tereli, ami számukra legbiztonságosabb terület. Ahol meg át kell kelniük az úton, ott lámpás zebra van. Hasonlóan működik az a DDI, amelyikben az autópálya kerül felüljáróra, és alatta alakítják ki a keresztező sávokat.

A türkiz vonal a kerékpárutat, a narancs a gyalogost jelöli

A gyémánt kereszteződések megépítése is kevésbé költséges, és a meglévő felüljárókat sem kell kiszélesíteni a forgalom növeléséhez. Az Egyesült Államokban a 2009 óta építenek DDI-ket, jelenleg közel 90 van tervezés alatt, illetve már készen. A gyémánt útkereszteződéseknek saját információs oldaluk is van. A legrégebbi európai DDI Franciaországban van.

Az amerikai baleseti statisztikák szerint az eddig megépült DDI-k 50 százalékkal csökkentették a súlyos balesetek számát a hagyományos kereszteződéshez képest, és még a legforgalmasabb csomópontokban is elenyésző a sávtévesztésből adódó balesetek száma, évente csak néhány koccanás van emiatt.

Az angol nyelvű oktatóvideó ide kattintva érhető el.


0
Tovább
09
szept/2017

Serfőzdében készülhet tej is

A kért összeg dupláját dobták össze a Kickstarter közösségi adomány-gyűjtő oldal látogatói pár hét alatt a Canvas amerikai startup ötletének megvalósítására. Alapgondolatuk pofonegyszerű, ha be tudják indítani, biztos nagy siker lesz.

újrahasznosítás környezetvédelem élelmiszeripar

Miközben egyre több a tejcukor-, azaz laktózérzékeny ember, a növényi alapanyagokból készülő tejpótlók (szójatej, zabtej stb.) igencsak drágák, Magyarországon is 600-800 forint körül van egy liter. Miért ne készülhetne ez a növényi tej valamilyen élelmiszeripari hulladék újrahasznosításával, nevezetesen sörtörkölyből, ötleteltek a Canvas alapítói, állításuk szerint pont sörözés közben.

újrahasznosítás környezetvédelem élelmiszeripar

Sörfőzés során az árpát beáztatják, csíráztatják, szárítják, majd  vízzel keverik és lassan főzni kezdik, hogy kinyerjék belőle a keményítőt. Utána leszűrik, és míg a sörlé folytatja útját a sörré válás felé, a törkölynek nevezett, élelmi rostban, fehérjékben és nyomelemekben gazdag magokat főleg állattakarmányozásra használják fel. Évente világszerte többmillió tonnányi mennyiségben keletkezik sörtörköly. A Canvas célja, hogy egy részéből készüljön minőségi árpatej, mindenki számára elérhető áron.

újrahasznosítás környezetvédelem élelmiszeripar

Egy palack árpatej tartalmazza a napi élelmirost-szükséglet felét (13 gramm 3,5 deciliterben), növényi fehérjéket, zsírsavakat (kókuszból) és más értékes tápanyagokat, viszont nincs benne finomított cukor, sem semmi mesterséges adalékanyag.

Az édesítést alacsony glikémiás indexű kókuszvirágcukorral és édes-gyökérsziruppal oldják meg, ennek köszönhetően az árpatej nem dobja meg hirtelen a vércukrot. Az ital krémességét kesudiótej és zöldborsó-fehérje hozzáadásával érik el. A Canvas-csapat egyelőre ötféle ízt tervez: natúr, kakaós, kávés, matcha és kurkumás chai (teával). Az első kóstolás 2017 szeptemberében lesz New York-ban, a csapat tevékenységét a közösségi oldalakon is lehet követni.

újrahasznosítás környezetvédelem élelmiszeripar


0
Tovább
05
szept/2017

Szigetelni kell az ablakot? mutatjuk, mivel érdemes!

Amíg nem jutsz el az ablakcseréig, addig is javíthatsz pár módszerrel a lakás klímaviszonyain. Minden pénztárcához ajánlunk tippeket, és az amerikai Energiaügyi Minisztérium magyarított táblázata jóvoltából láthatod is, milyen előnyök és hátrányok járnak az eltérő megoldásokkal. 

ablakszigetelés energiatakarékosság otthon

Nagyításhoz jobb egérrel kattints a képre, és nyisd meg új ablakban

Az ablakpanel (storm window) népszerű hőszigetelési eljárás Amerikában: az ablaknyílással egyező méretű vakkeretet készítenek, ebbe üveget vagy polikarbonát lemezt ragasztanak (utóbbi lehet cellás is). Ősszel felteszik az ablak elé a panelt, tavasszal leveszik, aki biztosra megy, még szilóval is körbenyomja. A belső ablakpanel hasonlóan készül. Egy másik vakkeretre feszíthető a napsugárzás hőjét csökkentő napháló nyárra. A fixen szerelt ablakpanel hátránya, hogy a polikarbonát-lemez a kilátást csökkenti, a szellőztetés nem megoldott, ezért kívülre a panelt sokszor két vezetősín közé fogva szerelik fel, úgy nappalra vagy enyhe időben szét lehet nyitni. 

ablakszigetelés energiatakarékosság otthon

KÉP

Ami a téliesítő ablakfóliázást illeti, ide kattintva olvashatsz arról, hogyan lehet pár perc alatt feldobni egy buborékfóliát az ablakra, ami az egyrétegű nyílászáróknak nagyon jót tesz mínuszok idején.

Hasonlóan egyszerű módszer a függöny bélelése: a méteráruboltokban (neten is) nagyjából 1000 forintos méteráron kapható a 150 centiméter széles poláranyag métere (15-20 színben). Nem feslik, nem kell beszegni, csak méretre vágni, és vagy felcsiptetni a meglévő függöny ablak felőli oldalára, vagy araszonként biztosítótűvel, illetve odaférceléssel rögzíteni a függönyhöz. Tényleg fokozza a hőszigetelést, csökkenti a huzatot, remek sötétítő. (Mosógépben 40 fokon mosható.)

Ehhez képest az állítható lamellás fa zsalugáter jelentős költség, de télen-nyáron óriási segítség a lakás klimatizálásában.  

A méhsejtes vagy cellás energiaroló is nagyot farag a fűtésszámlán, csak pontosan kell méretezni. Hátránya, hogy az ablakon páralecsapódás jelenhet meg, akárcsak a hőszigetelt (bélelt) textilroló mögött.
 

ablakszigetelés energiatakarékosság otthon

KÉP


0
Tovább
02
szept/2017

A grunge rock városában nem szívnak szeptemberben

Nemcsak a lakosok, hanem 100 vendéglátóhely és a helyi cégek is úgy döntöttek, nem szívnak szeptemberben Seattle-ben: nem használnak műanyag szívószálat, ezzel is támogatva a Lonely Whale Foundation (Magányos Bálna Alapítvány) környezetvédelmi tevékenységét. 

környezetvédelem műanyag hulladék

Cetcápák kérték: ne szívjunk!

A szívószálmentesítés Magyarországon is pörgős téma volt idén nyáron, mert a sok kicsi műanyagszál összességében eszméletlen mennyiségű szemetet jelent. Csak az Egyesült Államokban naponta 500 millió szívószál egyszeri használat után megy a kukába vagy rosszabb esetben a környezetet szennyezi. Mintha az emberek már nem is tudnának a saját szájukkal pohárból vagy üvegből inni.

A legfrissebb előrejelzések szerint 2050-re több műanyag lesz a világ-tengerekben, mint hal. És harminc év múlva a tengeri madarak emésztő-rendszerében is 90 százalék műanyag lesz, s csak 10 százalék táplálék.

A seattle-i kampány azért különleges, mert az egész város összefogott, a legmenőbb nevek támogatják a kezdeményezést. A Seattle Seahawks és a Seattle Mariners stadionjától kezdve a helyi óceanáriumon át a reptérig mindenki vállalta, hogy nem használ műanyag szívószálat szeptem-berben, sőt, sokan utána sem (helyette papírszívószálat lehet kérni, ha nagyon muszáj). A non-profit alapítvány célja, hogy egy hónap alatt legalább egynapi szívószálmennyiséget megtakarítson a város.

Műanyag szívószál helyett Magyarországon is lehet vásárolni papír- vagy fémszívószálat, utóbbi ráadásul mosogatógépben is mosható, tehát korlátlan alkalommal higiénikusan felhasználható.

Az amerikai kezdeményezéshez ide kattintva lehet csatlakozni.


0
Tovább
31
aug/2017

A 2. legjobb trükk, hogy rákapasd a gyereket az olvasásra

Újrahasznosított és/vagy filléres hozzávalókból készíthetsz hangulatos olvasókuckót a gyereknek, amelyben elbújhat egy könyvvel. Fontos, hogy próbáld kicsit leválasztani a külvilágtól és annak rengeteg harsány ingerétől, illetve hogy legyen benne megfelelő világítás. Az alját borítsd jó sok párnával, babzsákkal vagy szivacslappal, hogy minél hívogatóbb, kényelmesebb legyen. És ha elszunyál a nagy olvasásban, az sem baj, mert legalább pihen (és nem a telefont nyomkodja). Ötletek minden árfekvésben!

Plafonról lógatott sátor jó sok puha párnával bélelve:

újrahasznosítás lakás

Apa csavarozta össze fából ezt a házikókeretet, anya tette a szivacsot és a párnákat alulra

újrahasznosítás lakás

Kitchen Fun with My 3 Sons

Minden maradékokból van, legyen színes és kényelmes, ennyi elég

újrahasznosítás lakás

Elfüggönyözhető sarok babzsákkal 

újrahasznosítás lakás

Becsukva szekrény, kinyitva olvasókuckó

újrahasznosítás lakás

Vízszintes tárolóelemen házilag készített szivacslap a kényelemért

újrahasznosítás lakás

BHG

Ha divatos a stílus, talán egy tizenéves is kegyeskedik használni :)

újrahasznosítás lakás

Gyerek paplanhuzatba két felnőtt nagypárna, és kész a fekhely

újrahasznosítás lakás

Nagymama talán hajlandó lesz ennyi párnát megvarrni

újrahasznosítás lakás

SpongeKids

A tévészekrény melletti kihasználatlan hely ideális olvasósaroknak, a könyvtartó polcok műanyag ereszcsatornából vannak

újrahasznosítás lakás

Tárolás + olvasás = Ikea Kallax elemre vágott furnérlap és süppedős subaszőnyeg 

újrahasznosítás lakás

Ikea Hackers

Ha látványos a falfestés, a puha és meleg padlószőnyeg pár párnával is megteszi

újrahasznosítás lakás

Hannah Damiani

A kis hercegnők is szeretnek olvasni

újrahasznosítás lakás

Thrifty & Chic

Ezt a lépcső alatti olvasósarkot az összes osztálytárs irigyelni fogja

újrahasznosítás lakás

Cushion Source

Olcsó tüllfüggöny és egy vidám babzsák

újrahasznosítás lakás

How Does She

A zuhanyfüggönytartó az olvasósarokban is jó szolgálatot tesz

újrahasznosítás lakás

Nem kis munka ez a deszkából ácsolt félsátor, de annál hívogatóbb

újrahasznosítás lakás

Home Depot

Igazi olvasófotel, alatta jobbra a linkre kattintva az elkészítése is látható

újrahasznosítás lakás

Little Things

Akinél nincs fűtőtest az ablak alatt, az alakítsa a helyet olvasókuckóvá

újrahasznosítás lakás

Trinimai

Újrahasznosított raklapból készül a kényelmes olvasósarok. 

újrahasznosítás lakás

Recyclart


Korábban már írtam a raklapból készíthető lakberendezési csodákról, ezt az összeállítást ide kattintva találod.

Ja, és hogy mi a legjobb trükk ahhoz, hogy rákapasd a gyereket az olvasásra? A számára megfelelő könyv, ami nem feltétlenül azonos azzal, amit a könyvesboltokban vagy a gyerekes weboldalakon reklámoznak. Nem minden gyerek pörög ezres fordulatszámon, nekik jobbak a lassabb tempójú, nem ijesztő tartalmú olvasnivalók. Nálunk nyáron sok délután előkerültek a már szó szerint rongyosra olvasott régi Delfin- és Pöttyös-könyvek, de az Európa Könyvkiadó kengurus Vidám könyvek sorozata is. 


0
Tovább
30
aug/2017

Gyomnak nézik, pedig kívül-belül hasznos gyógynövény a körömvirág

Ilyenkor nyár végén kertekben, parkokban sokfelé sárgállik a körömvirág. Igénytelen növény, sokan gyomnak hiszik és kihúzogatják a földből, pedig a legsokoldaúbb gyógynövények egyike. Lehet világosabb sárga vagy narancsszínű is. Szó szerint tetőtől talpig alkalmazható, hiszen fejen hajöblítőnek, lábon gomba ellen is hatékony a körömvirág. Belsőleg gyulladácsökkentő és hámosító hatását használhatod ki, kúrálja a refluxot és a gyomorfekélyt. Készíts belőle teát vagy olajat, alább találsz 22 tippet a felhasználásukra. A körömvirág azon kevés gyógynövények közé tartozik, amelyet bátran bevethetsz állatgyógyászati céllal kutyán, macskán is, mert nem mérgező számukra. 

természetgyógyászat körömvirág

Tato Grasso CC BY-SA 3.0 Wikipedia

Gyógytea készítése: 1 evőkanál virágszirmot forrázz le 2 dl vízzel, hagyd állni 15 percig, majd szűrd le. Langyosan és hidegen is jó, a maradék hűtőszekrényben 2 napig eláll. 

1. A körömvirág tea segíti a nyálkahártya sérüléseinek gyógyulását, kaparó torokfájás esetén nagyon hatékony gargalizálásra.
2. Hámosító hatásának köszönhetően napi 2-3 csésze tea gyógyítja a gyomor és a belek fekélyeit, gyulladásait.
3. Mivel antimikrobás, sebgyógyító hatású, fogászati beavatkozás után is érdemes vele öblögetni.
4. Étkezések után fogyasztva segíti az emésztést, serkenti a máj és az epe működését, szélhajtó.
5. A körömvirágot évszázadokig használták a zöldség- és húslevesek színezésére. Készíthetsz aranyszínű zöldséges alaplevet sárgarépából, petrezselyemgyökérből, zellerből és egy evőkanál körömvirágsziromból. Adhatsz hozzá gombát, paradicsomot, erőspaprikát is. Ízesítsd sóval, borssal, főzd legalább egy órán át, aztán leszűrve és porciózva mehet a fagyasztóba, hogy mindig legyen, ha kell.
6. Rendszeres fogyasztása enyhíti a menstruációs és változó kori panaszokat.
7. Külsőleg lemosóként nagyon jó bőrproblémákra, például rovarcsípések vagy akne enyhítésére, de a begyulladt szőrtüszőkre is.
8. Allergia miatt gyulladt szemet nyugtatja a körömvirág teával átitatott pakolás (vattakorong). 
9. Szőkítéshez a megmosott, balzsamozott hajat öblítsd át körömvirág-teával utolsó öblítésként.
10. Lábgombásodás esténként áztasd a lábadat meleg körömvirág-teában, ehhez 1 egység tömény teát hígíts 5 egység meleg vízzel.
11. A teát spriccelős flakonba töltve a kutya vagy macska bőrviszketését, vakarózását enyhítheted.
12. Aranyér panaszok enyhítésére ülőfürdőként ajánlott alkalmazni. 

természetgyógyászat körömvirág

Esculapio CC BY-SA 3.0 Wikipedia

Gyógyolaj készítése: 1 egység szárított sziromhoz adj 10 egység hidegen sajtolt étolajat. A szirmokat ne mosd meg, ezért fontos, hogy ellenőrzött forrásból származzanak. Ha nem magad termesztetted, akkor érdemes patikában vagy drogériában kapható, zacskós kiszerelésű szirmot használni. Egy kis befőttesüvegbe szórd bele a szirmokat, és öntsd rá az olajat. Keverd meg jól, hogy az olaj mindenhol körülvegye a szirmokat és be is fedje őket. Teríts egy darab celofánt vagy zsírpapírt a befőttesüveg szájára, mielőtt rácsavarod a tetejét. Tedd az üveget meleg helyre, de direkt napfény ne érje! Ellenőrizd néhány naponta, ilyenkor mindig óvatosan rázogasd össsze. Kész 4-6 hét múlva, szűrd le, és tartsd hűtőben. A folyamatot melegítéssel gyorsíthatod: a lezárt keveréket tedd vízzel félig teli lábasba (a víz szintje ne érje el az üveg száját), gyöngyöző nagyon lassú forralással hevítsd 4-8 órán át. Kihűlés után leszűröd, és kész.  Ne felejtsd el felcímkézni!

13. A házi körömvirágos gyógyolajjal dörzsöld be a bőrgombás területeket.
14. Enyhíti a napégést vagy a szoláriumozás utáni bőrpírt.
15. Hatékonyan világosítja a bőrhegeket és a terhességi csíkokat. Ehhez naponta finoman masszírozd be a bőrbe körkörös mozdulatokkal. Vigyázz, hogy ne húzd, ne nyújtsd a bőrt, mert azzal rontasz a szerkezetén.
16. Érdemes kipróbálni az olajat ekcémás bőrön is.
17. A körömvirág gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően visszeres lábon is hatékony, a végtag felől a szív irányába óvatosan masszírozd be a bőrbe a gyógyolajat mindennap.
18. Aranyér kezelésére is alkalmas nyugtató kenőcsnek.
19. Hideg miatt száraz kézbőrre is nagyon ajánlott.
20. A körömvirágolaj gyendéd szemfesték-lemosóként is használható.
21. Túlzott fülzsírtermelés miatt gyakori probléma kutyáknál a fülatka. A kórokozót leggyorsabban az állatorvossal felíratott parazitaellenes készítménnyel irthatod ki, de a további rendszeres fülápoláshoz és megelőzéshez rendszeresen cseppents 1-2 csepp körömvirág olajat a kutyád fülébe, és masszírozd szét benne. 
22. Korábban már írtam a gyógynövényes téli mancsápoló krémről, ennek elkészítését itt olvashatod.


0
Tovább
27
aug/2017

6 gyors kérdés, amit tegyél fel magadnak vásárlás előtt

Az iskolakezdés együtt jár a vásárlással. Sokan azonban nemcsak a gyereküknek szükséges holmikat veszik meg, hanem elkapja őket a vásárlási gépszíj, és maguknak is beejtenek pár cuccot a kosárba. Ugyanez a helyzet az internetes rendeléssel: a bűvös "x napon belül visszaküldhető" ígéret láttán hajlamosak vagyunk elcsábulni olyan termékekre, amiket utólag talán meg fogunk bánni. 

Van pár nagyon egyszerű kérdés, ezeken érdemes gyorsan végigfutni, amikor leveszed a polcról a kiválasztott valamit. Amíg gondolatban megválaszolod ezeket, kicsit talán lelassul a rápörgés. Az üzletek számos vásárlásösztönző fortélyt alkalmaznak, de azért nem lehetetlen ellenállni.

takarékosság tudatos élet fenntarthatóság

ILLUSZTRÁCIÓ

1. Van-e már hasonló cuccom otthon?
Ha nem emlékszel, hogy van-e hasonló otthon, akkor ne vedd meg. Általában kiderül, hogy persze van már,  és mivel nem vetted meg azt az újat, megspóroltál egy csomó pénzt. Már csak azért is valószínű, hogy van abból a valamiből otthon, mert ha nem lenne, már biztos vettél volna. 

2. Visszajönnék-e holnap ezt megvenni?
Ez ellentmond minden marketingakciónak, mert ugyebár az üzletekben azt szajkózzák, hogy csak egyszeri akcióról van szó, és most kell azonnal mindent megvenned. De ha valóban olyan fontos számodra az a valami, akkor másnap is visszajönnél érte, nem igaz? A halogatás arra jó, hogy kicsit távolságot nyerj attól a tárgytól – ez megkönnyíti a racionális döntést, ami az esetek többségében az, hogy fizikailag és lelkileg is elengeded a kiszemelt terméket. Legyél ugyanolyan bölcs és higgadt, mint amikor a játszótéren a hisztis háromévest rábeszéled, hogy szépen adja vissza a másik kisgyereknek a homokozólapátját. 

3. Hova fogom ezt tenni otthon?
Minden új cuccnak hely kell, márpedig a legtöbb otthonban abból van a legkevesebb. Ha rád törne a kétoldali cipővásárlási láz, gondold végig, hogy van-e még szabad hely a cipőtartó szekrényben? Vagy ha egyúttal vennél egy új, nagyobb cipőtartó szekrényt ("Csak most 30%-kal olcsóbb"), egyáltalán beférne az előszobába? És jól nézne ki a már meglévő bútorok között? Minden vásárlásra úgy tekints, mint ami elindít odahaza egy láncreakciót.

Már csak 3 kérdés van, hajrá!

4. Minden családtagom egyetért a vásárlással?
Ez összetett kérdés, mert az egyetértés magában foglalja a használatot is. Tehát az előbbi cipősszekrénynél maradva, lehet, hogy szerinted jó vétel, de például a gyerek nem fogja tudni használni, mert túl erősen kell húzni a fiókot vagy az folyton becsípi az ujját. Akkor ugyanúgy az előszobában hagyja majd a cipőjét, ahogy eddig, nem érted el a célt. De az is lehet, hogy a kiválasztott holmi megfelel ugyan a te ízlésednek, viszont a többi családtagodnak nem tetszik, és ezt szóvá is teszik. Örömöt akartál szerezni, erre bosszúság lesz a vége. A telefonoddal fényképezd le a kinézett terméket, menj haza, mutasd meg a családnak, és ha le akarnak beszélni róla, törődj bele.

5. Mi lesz, ha tönkremegy?
Tessék jó alaposan megnézni a kiválasztott terméket: te is meg tudnád javítani, ha valami baja lesz? Vagy tudsz valakit a lakókörnyezetedben, aki megcsinálja? Mennyiért? Biztos van rá magyar garancia? Az eladónak van Magyarországon szervize, ahol vállalnak javítást és ennek idejére adnak cserekészüléket? Ez a szerviz számodra könnyen megközelíthető? (Hiába filléres vagy díjmentes a javítás, ha mondjuk tízezer forintot kell költeni a szervíz megközelítésére.) Ha külföldről rendelted, mennyibe kerül a meghibásodott terméket visszaküldeni a forgalmazónak? Ha valami pitiáner hiba miatt nem tudod használni azt a valamit, akkor hamarosan a fiók mélyén végzi. 

6. Mire költhetnéd az árát?
Lehet, hogy csak 499 forint az a bizonyos termék, de ha rendszeresen veszel fölösleges cuccokat, az akár már néhány hónap alatt is sok pénzt vihet el. Talán a jövő évi nyaralásra egy-két nappal tovább ki tudnál bérelni egy apartmant azokból az egyszeri kis összegekből, amiket addig nem adsz ki, hanem gyűjtesz. 

TIPP: A mi családunkban az a rendszer vált be, hogy ha mindenáron új cuccot akar hazahozni valaki, akkor egy régi dolognak mennie kell (opti-mális esetben a közeli adományboltba).
Gardróblomtalanításról itt írtam korábban, szívesen segítek is, ha úgy gondolod, hogy nekiugranál. Hidd el, tapasztalatból beszélek, a lelkedről is mázsás terhek fognak lehullani a selejtezés során! 


0
Tovább
22
aug/2017

A rókák hatékonyabban irtják a kullancsot, mint az emberek

Kisebb a kockázata a Lyme-kór fertőzésnek olyan területen, ahol sok a róka és más kisragadozó, például nyest, nyuszt, görény. A Természet finom egyensúlyozással hatékonyabban képes a betegséget terjesztő kórokozók kordában tartására, mint az ember. 

természetes módszerek természetvédelem Tim Hofmeester

James McCullen / Flickr

Erre a következtetésre jutott egy holland kutató, aki 2 éven át 20 egy-hektáros területen kamerákat állított fel a ragadozók megszámolásához. Tim Hofmeester emellett csapdákat helyezett ki, minden bekamerázott hely mellett áprilistól szeptemberig havonta hatszor fogott be egereket, pockokat, amelyekről begyűjtötte a kullancslárvákat. (A rágcsálókat később szabadon engedte.) 

Ezek után laboratóriumban megvizsgálta, hogy melyik kullancsban milyen kórokozó mutatható ki. Az egészet megismételte a következő évben. Az adott terület kullancsfertőzöttségét úgy tesztelte a kutató, hogy a kullancsok számára optimális, napsütéses napokon takarókat húzogatott végig a földön, összesen 1200 négyzetméteren, utána megszámolta, hány kullancs kapaszkodott a takarókra. Rendkívül aprólékos és fáradságos munka lehetett!

Hofmeester előzetes feltételezése az volt, hogy a rókák és más ragadozók azáltal képesek csökkenteni a Lyme-kórral fertőzött kullancsok terjedését, hogy nagy számban pusztítják az egereket és pockokat. Ezekben szapo-rodik ugyanis a Lyme-betegséget okozó Borrelia-baktérium. A petéből kikelő kullancslárvák felkapaszkodnak egy egérre, és vérszívás közben fer-tőződnek meg a baktériummal. Ezt adják tovább akkor is, amikor embert csípnek meg. 

természetes módszerek természetvédelem Tim Hofmeester

Moorhen

Ehhez képest a kutató azt figyelte meg, hogy ha sok volt a róka egy terü-leten, az nem feltétlenül járt az egerek számának rohamos csökkenésével, viszont a korábbi kullancsmennyiségnek csak 10-20 százaléka volt rajtuk megtalálható, és kevesebb volt a fertőzött lárvák száma is. Valószínűleg a nagyszámú ragadozó miatt szűkebb területre húzódnak az egerek és pockok, és egyrészt a kullancslárvák nem találnak elegendő gazdaállatot a túlélésükhöz, másrészt az egerekben lévő fertőzés továbbadásának is kisebb a kockázata. 

Ez az első olyan vizsgálat, amely részletes adatokkal igazolta, hogy az őshonos ragadozók kedvező hatást gyakorolhatnak a kullancsok által terjesztett fertőzések visszaszorítására, áttételesen az emberek egészségére.

természetes módszerek természetvédelem Tim Hofmeester

Matt Binstead / Flickr


0
Tovább
17
aug/2017

Ennyibe kerül a világ 7 legszebb díszkivilágítása

Megjöttél Párizsból, és nincs a telefonodban egyetlen kép sem a fényben fürdő Eiffel-toronyról? Ugyan már, ez lehetetlen! Bizony, a világ minden táján vannak olyan szezonális vagy állandó projektek, amelyek díszkivi-lágítása kihagyhatatlan látványosság. Azt már kevesebben tudják, hogy az adott létesítmény fenntartóinak mennyit is kóstál a fényorgia.

A brit Festive Lights világítástechnikai cég arra tett kísérletet, hogy meg-becsülje a világ 7 híres helyszínének energiaköltségét. Míg egye-sek gazdaságosan üzemelnek az energiatakarékos fényforrásoknak köszön-hetően, a legdrágább díszkivilágítás naponta (!) 310 millió forintba kerül átszámolva.

7. Petrie Plaza Mall, Canberra, Ausztrália

energiatakarékosság LED

A világ legnagyobb karácsonyi díszkivilágításának tartják az ausztrál bevásárlókomplexum díszítését. Kiépítése óriási költség lehetett az 1,2 millió LED-fényforrás és az azokat összekötő 12 kilométernyi elektromos vezeték miatt. Az energiatakarékos lámpák napi 0,78 megawattóra áramot fogyasztanak, aminek költsége viszont csak bő 30 ezer forintnyi ausztrál dollár naponta november 28-a és december 28-a között.

6. Spectra fény- és vízjáték, Marina Bay Sands, Szingapúr

energiatakarékosság LED

Majdnem mindennapos látványosság, csupán a helyi nemzeti ünnepeken kapcsolják le. Az energiatakarékos lámpák olyan fényerőt bocsátanak ki, amely egyenértékű egy 4000 wattos reflektoréval. A napi 2,5 megawattos áramszámla költsége 97 ezer forint.

5. Blackpool, Nagy-Britannia

energiatakarékosság LED

Az ismert brit nyaralóhely szeptember 1-től november 5-ig van kivilágítva, akkor viszont 24 órában. Ez naponta 15 megawattot fogyaszt napi 244 ezer forintos költséggel.

4. Ain Dubai óriáskerék, Bluewaters Island, Dubaj

energiatakarékosság LED

Még csak most épül a világ legnagyobb óriáskereke, amely 1400 utas szórakoztatására lesz képes. A 210 méter átmérőjű látványosság 48 kabinja és 80 méteres LED-fala mindennap 14 megawatt energiát fogyaszt majd, kábé napi fél millió forintért. A London Eye óriáskeréknek "csak" 32 kabinja van.

3. Eiffel-torony, Párizs, Franciaország

energiatakarékosság LED

A fény városának jelképe a világ egyik legismertebb díszkivilágítása, amelyet 20 ezer fényforrással alkottak meg. Viszonylag alacsony a számla: a 22 megawattos napi fogyasztás durván 850 ezer forintot kóstál.

2. Times Square, New York, Egyesült Államok

energiatakarékosság LED

A világ második legdrágább díszkivilágítását 55 óriás LED-panel alkotja, így nem meglepő, hogy naponta 6,2 millió forintba kerül a 161 megawattos fogyasztás.

1. Las Vegas Strip, Egyesült Államok

energiatakarékosság LED

Tényleg ez a világ leglenyűgözőbb fényjátéka, csak az MGM hotel áramszámlája havi százezer dollárra rúg. Las Vegasba 2016-ban 42,9 millió turista érkezett, ami rekord volt a város történetében. A dísz-kivilágítás naponta 8000 megawatt áramot emészt fel, ami naponta 310 millió forintba kerül. Nem csoda, ha a helyi városvezetés azon van, hogy az áramfogyasztás egyre nagyobb részét napelemekkel, azaz zöld-energiával fedezzék. Erre minden lehetőségük megvan a nevadai sivatag közepén, így már az áram mintegy 25 százaléka származik megújuló forrásból. 


0
Tovább

365 környezettudatos ötlet

blogavatar

Minden, ami zöld: környezetvédelem, ökotudatos élet, fenntartható fejlődés. Tippek a nagyvilágból a klímaváltozás hatásainak enyhítésére, hétköznapi ötletek a zéró kibocsátású háztartáshoz. Elérhetőség: 365zoldotlet(kukac)gmail(pont)com

Címke felhő

újrahasznosítás (221),otthon (184),kert (124),fenntarthatóság (105),energiatakarékosság (76),közlekedés (66),környezetvédelem (63),természetvédelem (55),műanyag (54),hulladék (51),légszennyezés (49),növény (44),napelem (42),kerékpár (40),városi életmód (38),környezetszennyezés (37),környezettudatosság (36),napenergia (35),karácsony (34),megújuló energia (34),tél (34),klímaváltozás (33),nyár (31),fenntartható építészet (30),globális felmelegedés (30),urbanisztika (27),koronavírus (26),PET-palack (25),élelmiszer (24),konyha (24),szén-dioxid-kibocsátás (21),mezőgazdaság (21),egészség (21),fűtés (20),barkácsolás (20),hőszigetelés (20),gyerek (19),zöldség (19),komposzt (19),ősz (19),építészet (18),ecet (18),természet (18),takarítás (18),városi közlekedés (17),divat (17),autó (17),virág (16),kutya (16),szódabikarbóna (16),takarékosság (16),gyümölcs (16),LED (15),fa (14),klímaválság (14),szemét (14),lakberendezés (14),ajándék (13),tömegközlekedés (13),tavasz (13),hulladékhasznosítás (13),élelmiszerpazarlás (13),víz (12),szelektív hulladékgyűjtés (12),étel (12),víztakarékosság (12),lakásfelújítás (11),papír (11),elektromos autó (11),Ozone zöld díj (11),művészet (11),illóolaj (11),CO2 (11),raklap (11),természetes gyógymód (11),szélturbina (10),ruha (10),háztartás (10),vegán (10),talaj (10),allergia (10),sport (9),stressz (9),madár (9),urbánus életmód (9),almaecet (9),levegőminőség (9),bútor (9),szélenergia (9),Kína (9),világítás (9),hulladékgyűjtés (9),WWF (9),ivóvíz (9),levegőszennyezés (8),Párizs (8),pazarlás (8),méh (8),ételpazarlás (8),növényvédelem (8),mobiltelefon (8),macska (8),szúnyog (8),szén-dioxid (8),vásárlás (8),csomagolás (8),Hulladék Munkaszövetség (7),zajszennyezés (7),komposztálás (7),Hollandia (7),biogáz (7),gyom (7),VOC (7),játék (7),lakás (7),alga (7),Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (7),erdő (6),öntözés (6),beporzás (6),városi élet (6),fenyőfa (6),bioüzemanyag (6),ökolábnyom (6),ünnep (6),szmog (6),New York (6),kukoricakeményítő (6),faültetés (6),méz (6),Magyar Telekom (6),gyógynövény (6),Föld napja (6),Kanada (6),környezetbarát (6),biodiverzitás (6),Budapest (6),testről és lélekről (5),elektromos kerékpár (5),Ökoszolgálat (5),város (5),(5),Föld órája (5),mulcs (5),Greenfo (5),szélerőmű (5),urbanizáció (5),mosás (5),rovar (5),busz (5),lomtalanítás (5),zöld energia (5),szelektív hulladék (5),Japán (5),cipő (5),banán (5),aszály (5),levendula (5),tárolás (5),karácsonyfa (5),térkép (5),turizmus (5),pályázat (5),városi hősziget (5)

Archívum